| andrakaterin123 a întrebat:

Ce parere aveti de capsulele vaginale pharmatex? Recomandati?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nivelul de eficienta contraceptiva oferit de ovulele spermicide intravaginale : Pharmatex si Contracept - M, se situeaza in jurul valorii de maxim 93-95%, chiar si in cazul in care sunt folosite cu respectarea tuturor indicatiilor precizate in prospectul de utilizare. In consecinta exista un anumit grad de risc, in cazul in care actul sexual este intretinut exact in preziua si ziua ovulatiei si sperma este ejaculata in vagin din greseala sau neatentie in acel moment. In toate celelalte zile ale perioadei fertile ovulele spermicide ofera o protectie acceptabila, insa incomparabil mai mica/inferioara valorii de peste 99, 5% care este oferit de inelul intravaginal NuvaRing.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu recomandam nimic, pentru ca un vagin sanatos nu are nevoie de ele, iar dupa ureche, nu se recomanda asa ceva.

| andrakaterin123 explică (pentru Violleta2022):

Cum adica un vagin sanatos nu are nevoie de ele? nu are legatura. este o metoda contraceptiva pentru a nu folosi prezervativul si pentru a nu lua anticonceptionale daca ai o viata sexuala activa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru andrakaterin123):

Atata vreme cat nu te protejeaza de boli cu transmitere sexuala, este grav!
De-o sarcina scapi in 10 minute cu un avort, dar de SIDA, sifilis, HPV si alte boli grave, nu scapi deloc.
In acest caz, de ce ti-ai introduce in corp, un medicament care are efecte negative si care permite infectarea cu boli grave, cand puteti folosii prezervativul, fara efecte negative si fara posibilitatea sa iei vreo boala?

| andrakaterin123 explică (pentru Violleta2022):

Am iubit, avem relatie stabila, suntem cu analizele la zi in orice cazlaughing)). intrebarea mea era daca aceste capsule isi fac treaba, pentru ca nu ne dorim copii (inca), si voiam sa stiu daca sunt eficiente. multumesc

| Violleta2022 a răspuns (pentru andrakaterin123):

Toate anticonceptionalele au o marja de eroare, unele de 5%, altele de 8-10%, in functie de cum tolereaza sau raspunde corpul tau.

Cat privesc analizele la zi, da-mi vie sa ma indoiesc ca ati facut test de SIDA si alte teste, care, pe langa faptul ca sunt foarte scumpe, nu prea esti dispus sa le faci din 6 in 6 luni, deci, pica fraza "suntem cu anlizele la zi".
Dar asta nu-i problema mea, eu doar te-am prevenit in legatura cu un potential virus mortal, cu care te joci, daca el nu a fost virgin si a mai avut relatii sexuale cu alte fete, dupa cum constati ca-i place sexul fara protectie.
Se pare ca, 50 % din infectatii cu SIDA nici nu stiu ca o au, pana nu apar primele semne de rau si se degradeaza sanatatea.
Fii desteapta si impune prezervativul, daca nu vrei sa-ti bagi in corp chimicale, care produc mutatii, sau te alegi cu vreo boala grava.
Relatia asta stabila, este stabila pana apare o "ocazie speciala" si baiatul vine acasa cu ceva "special".