| Angel_5977 a întrebat:

Ce parere aveti despre anticoceptionale? ati folosit?

12 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, anticonceptionalele sunt foarte bune in prevenirea unei sarcini, insa daaca le iei dupa ureche, atunci nu e bine, pentru.ca po avea si reactii adverse grave. Poti sa slabesti prea tare sau sa te ingrasi prea tare de la ele, sa ai stari de voma, dureri de cap, poate provoca hemoragie, crestere excesiva de par, chiar infertilitate.Asta in cazul in care nu iei anticonceptionalele potrivite organismului tau, inainte de a le lua, sa iti faci analize la medic.
Nu toate anticonceptionalele sunt bune la oricine.
In plus conteaza si varsta, sa nu iei de la o varsta frageda, trebuie sa le iei prescrise de medic care iti sunt bune, in fiecare zi, la cam aceeasi ora. Din cate stiu e bine sa mai iei si pauze, sa nu le iei ani la rand fara oprire.
Nu am folosit, pentru.ca nu vreau de pe acum sa iau anticonceptionale.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Luate sub supraveghere medicală, la recomandarea doctorului şi în cadrul unei relaţii serioase şi de lungă durată, sunt cea mai bună metodă de prevenire a sarcinii, eficienţa fiind mai mare decât la prezervativ.
E adevărat, nu protejează de BTS-uri însă în relaţii serioase nu se pune problema de aşa ceva.
Din păcate, anticoncepţionalele nu sunt pentru toate femeile căci se pot întâmpla şi chestii groaznice, mai ales dacă-s luate după ureche sau cu greşeli de administrare şi există femei care pur şi simplu nu tolerează niciun fel de contraceptive orale.
Ştiu care folosesc şi-s ok şi care nu-s. Eu nu am folosit că-s mascul dar constant remarc pe aici că ştiu mai multe despre fiziologia feminină decât ştiu fetele însele.

| Zenithf a răspuns:

Te rog citeste aici: http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm
Este un articol mai larg, dar ceea ce zice despre anticonceptionale este cutremurator.
Pace!

Abh
| Abh a răspuns:

Trebuie sa fii perfect sanatoasa ca sa poti lua contraceptive orale, acestea afecteaza in timp ficatul, scad libidoul, pot da sangerari neregulate, cefalee, durere de sani, varsaturi, modificari ale dispozitiei generale. Sunt de acord cu ele daca sunt luate pe termen scurt, pentru probleme medicale( dereglari hormonale, hirsutism). Pentru contraceptie pe termen lung insa, ar trebui sa se opteze pentru alta metoda contraceptiva.

| andalu a răspuns:

Buna Elena!
Nu am folosit si nici nu prea am de gand sa o fac.pentru ca pe de o parte iti rezolva problema si pe alte parti deregleaza tot felul de dereglari ale organismului. daca nu este neaparat nevoie sa folosesti sau ai alte "lucruri" care le-ar putea inlocui iti sugerez sa o faci.
Daca ai nevoie de ele pentru a te proteja (de sarcini nedorite) iti recomand prezervativul, anticonceptionalele nu te feresc de diferite BTS.

| andalu a răspuns:

Vasiledumitru decat sa scrii ***-uri mai bine nu mai scrie deloc. Ori faci misto ori crezi excesiv de mult in Dumnezeu caz in care ar trebui sa te calugaresti!

| shishilik a răspuns:

Din punctul meu de vedere, anticonceptionalele sunt bune pentru corpul uman. Nu iti pot face niciun rau atata timp cat le iei sub supravegherea unui doctor ginecolog. Am folosit cativa ani, din motive de sanatate, iar acum doar pentru ca imi fac tenul foarte curat si luminos. Plus rolul de anticonceptie.

| vasiledumitru a răspuns:

Daca iei anticonceptionale dupa ce ai facut sex ca sa ucizi fatul atunci acest lucru nu e un avort. Oare nu ti-ai ucis propriul copil?

| dana_7218 a răspuns:

Iau logest de vreo 8 ani. sunt f bune, in schimb parerea mea e ca ingrasa

| AleXandraDoll a răspuns:

Salut. Eu crd ca anticonceptionalele nu sunt cea mai buna solutie pentru protectie. Au reactii adverse care difera de la persoane la persoane. Te poti ingrasa sau avea diferite dureri...Parerea mea este ca cea mai sigura protectie si cea mai accesibila este prezervativul. Previne aparitia unei sarcini nedorite si in plus protejeaza ambii parteneri de bolile cu transmitere sexuala.

| Ella_6439 a răspuns:

Depinde. Sunt cazuri nasoale de tot. Cu hormonii nu-i de gluma laughing) Te poti trezi ca o gorila intr-o dimineata( paroasa). Trebuie sa consulti un ginecolog care iti va administra pastilele respective organismului tau in functie de hormonii tai.

| siminaaaaa a răspuns:

Eu folosescbig grin.sunt bune daca sunt prescrise de medic si mai ales daca ai problema de sanatate nu neaparat ca si contraceptiv.eu am hirsutism si asta e ce mi-a fost recomandat.pe mine nu ma-u ingrasat deloccc chiar si le consider bune dar trebuie luate la ora fixa zilnic cu exceptia celor 7 zile de pauza.eu le uit mereu dar nu contlaughing. deci:*, au destule intrebuintari:X.