| meandyou199 a întrebat:

Ce parere aveti despre copiii care fumeaza? de la varste destul de mici? adica mai bine spus fumeaza ca i-au vazut pe alti prieteni sau parinti?

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Prin imitatie,unii se apuca de fumat, unii de facut sex, unii de ambele.Stau si ma intreb cu jale pe unde le-or fi parintii si ce vor ajunge copiii astia peste 10 ani...

| LittleRose a răspuns:

Depinde de ce varsta vorbim! Unii din dezamagiri,altii pentru a fi "in randul lumii", altii pentru a experimenta sau cum ai spus tu : puterea exemplului, pentru ca fumeaza parintii sau prietenii.Mai intervine si curiozitatea, dar nu duce spre nimic bun. Tutunul nu e recomandat.Parerea mea este ca fiecare e liber sa faca ce doreste! Dar copiii mici sunt insuficient maturizati si de aceea pot fi mai usor ademeniti cu tigari.

| Tiberius a răspuns:

Daca nu bei, nu fumezi, esti treaz n-ai nici un haz :'(

| niko a răspuns:

Pai nu poti judeca pe nimenihappy
e o tara libera fiecare poate sa faca ce vreahappy
un lucru e clar. e pacat de plamanii lorhappy
ok incepi sa fumezi. da incepe dmne sa fum de la 15-16 anihappy nu de la 10 anihappy
cel mai bine ar fi sa nu se apuce delochappy si daca totusi se apuca tinete.o pe tigarihappy nu vadati pe alte prostiihappy
inteleg vreti sa experimtentati dar mai intai ganditi.va la viata voastra ca e mai importanta:*

| mylifeisforyou a răspuns:

Io fumez de la 12 ani si acum am 16happy...nu`i neaparat ca vai nust ce gasti pur si simplu sunt prieteni care fumeaza si ca sa nu fumeze singuri mai invata 2 3 pe langa ei.pe mine m-a invatat fostul meu prieten:d.si acum daca vreau sa ma las.nu potlaughingstraight face

| Karoline005 a răspuns:

Unii cred ca fumatul e foarte cool.Nu e asa, fumatul e foarte daunator, cu totii asta stiu. Unii fumeaza ca sa nu fie lasati de o parte de gasca sau prieteni altii fumeaza pentru ca asa le e preferinta.Insa nu sfatui pe nimeni, deoarece daca fumam devenim dependenti de tigari(nu ne putem debarasa de ele)si plus la asta s-a dovedit a fi adevarat ca fumatul ucide de 4 ori mai mult decit accidentele rutiere! Asa ca nu va sfatui sa fumati, inainte de a lua aceasta decizie ginditiva serios la asta!