| didiDia a întrebat:

De ce unii parinti (probabil destul de multi) isi cearta copiii (sau chiar ii pedepsesc, bat) pentru note mici? Oricum notele nu-ti folosesc in viata. (stiu ca la intrare la liceu si la facultate se tin cont de note, dar mai tarziu nu-i mai pasa nimanui ce note ai avut, ci ceea ce stii) Daca as avea copii, le-as zice sa incerce sa invete bine la materiile preferate, iar la restul treaba lor, dar sa nu ramana corigenti. Asta mi-ar fi singura restrictie: sa nu ramana corigenti. In rest, nu m-as transforma intr-un ,,bau bau" care sa-i sperie pe copii. Am vazut aici pe forum subiecte deschise de elevi speriati de reactia parintilor cand vor afla de 2 sau un 3. Copiii nu ar trebui sa se teama de parinti, ei ar trebui sa aiba cea mai stransa relatie. Daca atunci cand esti inca necopt la minte ti-e teama de parinti si n-ai incredere in ei, in cine sa mai ai? Eu cred ca nu procedeaza bine parintii care-si bat/ pedepsesc/ cearta copiii pentru note mici. Voi ce parere aveti? Daca se poate mai detaliat, ar fi minunat. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Orbithh a răspuns:

Pai parerea mea este ca ei cred ca cu bataia vor lua note mai mari sau ca vor asculta, dar eu una sunt de parere ca cu bataia mai mult ii indeparteaza pe copii de parinti.Dar fiecare parinte procedeaza si isi educa copii cum doresc, desi in unele cazuri fac acest lucru(educarea)gresit.Nu prea cred ca am dat un raspuns cum ti-l doreai tu eu una doar mi-am spus parerea.
P.S.Scuze pentru posibilele cacofonii :d.

12 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Cand esti copil nu ai suficient discernamant,nu stii ce-i bine pentru tine, ce-ti place cu adevarat, nu stii ce cruda-i viata mai tarziu.Imi amintesc si acum cand imi intrebam copilul ce materie indrageste imi spunea :sportul -caci ne lasa sa jucam fotbal toata ora! Uneori eram speriata de felul cum vedea lucrurile.Se vedea mare fotbalist,imi spunea ironic :ei au bani,dar carte putina! Nu l-am batut niciodata pentru note dar l-am facut sa constientizeze ca superioritatea se creaza cu inteligenta! Daca esti inteligent,cult poti avea si bani, reciproca nu-i adevarata! Adevarata arta a educatiei copiilor nu este bataia, ci modul prin care reusesti sa-i faci sa discearna singuri ce-i mai bine pentru ei!

| didiDia explică (pentru fabiola):

Bun raspuns, multumesc.

| luiza a răspuns:

Ai dreptate nici eu nu sunt de acord cu parintii care isi bat copii pentru o nota sau pur si simplu ca nu invata, cred ca au uitat ca si ei au fost elevi! Daca s-ar da examen la facultati si nu s-ar intra pe baza de dosar, cu media pe ani +bac, ar conta prea putin notele per ansamblu, si intr-adevar copilul ar putea invata doar la materiile preferate si cu siguranta ar face performanta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bataia e o prostie, oricare ar fi motivul.

| Wowhow a răspuns:

Da,asa e.Eu sunt norocoasa din punctul asta de vedere, am parinti super care vor numai sa ma simt bine si sa nu raman corigenta.Ei stiu ca daca am note bune pot sa ajung intr-o facultate buna si sa-mi gasesc un job super, dar nu insinta asupra acestui fapt.Vor sa stie ca ma pot descurca indiferent ce fac si realizeaza ca daca am o copilarie urata o sa-mi fie greu pe viitor.Parintii care isi terorizeaza copiii ii cresc pe acestia ca sa indeplineasca ce ei nu au fost in stare sa faca in tinerete sau ca sa ii depaseasca.Ei nu isi dau seama sau,mai precis,nu vor sa-si dea seama ca un copil trebuie incurajat frumos,cu recompense si cuvinte bune pentru a putea sa-si atinga adevaratul potential. Din pacate de cele mai multe ori copii nu suporta presiunea si ajung in situatiile cele mai rele:note mici,consum de droguri, alcool, tigari si poate chiar delicventa.

| PiatrăAscuțită a răspuns:

Salut,da sunt de acord cu tine, dar stii de ce parintii isi bat copii>? Pentru ca pe vremea lor si ei erau batuti si pedepsiti daca luau o nota mica, si nu aveau ce avem si noi acum si atunci erau alte vremuri (asa spune mama) laughing), oricum eu unul nu suport acei parinti care nu suporta ca suporta ca, copilul lor sa ia un 8 sau un 9 si sa le faca ditamai circul, se mai inatmpla si de-astea ce naiba! Nimenu nu-i perfect, spre exemplu eu am un coleg care odata la o lucare la romana a luat 8, ne-a dat profa lucrarea ca sa ne mareasca media, na si lui ii iesea 10 si la lucrare a luat 8 si a inceput sa miorlaie si sa planga ca-l bate maica-sa!laughing), si a 2 a zii a venit cu mana vanata si in seara aia nici pe mess nu a fost, deci uitati aici un tip de parinti disperati!smug, FUNDA?

| didiDia explică (pentru PiatrăAscuțită):

Funda a fost data cu mult timp inainte sa raspunzi tu.

| PiatrăAscuțită a răspuns (pentru didiDia):

OK.skz thinking

| byanca01 a răspuns:

Aceste intrebari nu se pun in categoria dragoste si sex

| didiDia explică (pentru byanca01):

Este categoria,, Familie si relatii'', byanca01. Uita-te mai bine pe viitor. Subiectul meu are legatura cu familia, respectiv relatia parintilor cu copiii. In plus, daca vrei sa stii, la categoria,, Dragoste si sex'' sunt puse o groaza de subiecte ce n-au legatura cu,, Dragoste si sex'' si vad ca stau acolo bine mersi si nu vine nici o Bianca ocosa sa se ia de ele. Asa ca pe viitor abtine-te de la comentarii aiurea, bine?

| razvan_8236 a răspuns:

Ma acum bataia ii rupta din rai.Cine iubeste certarea, iubeste stiinta. Dar cine uraste mustrarea, este prost.Da uni ii bat prea tare.parea bune.acum trebuie certati ca tise urca in cap.Multe cai pot parea multe dar la urma se vad ca duc la moarte

| Neagu_Ciprian_1979 a răspuns:

Daca cu o vorba buna nu, l faci sa inteleaga cei mai bine pentru el degeaba il bati mai rau ii faci ca prinde ura si frica dar mai important te tine minte toata viata pentru bataia luata si mai face si alte greseli pe care nu le mai repari toata viata deci fara violenta ca se poate