| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți despre oamenii care, fără inhibiții și fără orice urmă de rușine sau de bun-simț, discută despre sex, chiar și în locuri publice?

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Evident. Daca am fi oameni mai deschisi, mai inteligenti, nu le-am mai permite copiilor sa-si piarda copilaria gandindu-se la printese si dragoni, ci la orgii sexuale, bdsm, sex cu necunoscuti adica desfranare si destrabalare.
Eu as zice ca ar trebui sa adoarma uitandu-se la un spanking in loc de Tom si Jerry.

Daca iti place ideea de a fi proprietate publica, du-te si fa-ti de cap, lasa copiii sa fie puri cat mai mult timp.

23 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Atat timp cat nu-s copii prin zona si nu urla, n-am treaba. Atat timp cat pastrezi volumul la un nivel decent poti discuta despre ce vrei tu, e o tara libera.

| RAY a răspuns:

Daca stai la o tereasa si faci glume care se pot interpreta asa nu vad nimic rau, eu unu nu am auzit sa se vb despre organe genitale in public, cel putin la mine in tm

| mihai69 a răspuns:

De fapt, treaba cu sexul e cam așa: unii fac, iar alții vorbesc despre el.

| Sofer a răspuns:

Fiecare e liber sa discute ce vrea laughing stateam intr-un grup si se vorbea de sex. pe langa ca era amuzant ce raspunsuri se raspundea. iti imaginezi ca nu toata lumea e pe creaca lui laughing

| Endoryus a răspuns:

Pai aia care au facut sex au despre ce vorbi. aia care nu, stau si ii insulta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Degeaba discuta daca nu si fac sex in locuri publice.

| Paul754880338 a răspuns:

Rusine, inhibitie si bun simt sunt oarecum notiuni diferite, care totusi in cazul intrebarii tale, ce vrea sa imparta in doua categorii distincte persoanele active sexual, defineste una dintre categorii. Cealalta categorie care evident prin intrebarea cu raspuns sugerat, se pare ca nu iti sunt prea simpaticii. Dar revenind la intrebare cred ca doar contextul cat mai exact poate face diferenta dintre ipocrit si inhibat sau dezinvolt si opulent. Este greu sa pui o eticheta pe un grup de oameni avand la baza cateva aprecieri subiective scoase din context. Dar partea interesanta ca astfel de tertipuri pe care unii le exerseaza timid la adapostul anonimatului, sunt un instrument de manevrare a maselor daca au suportul mass mediei. Deci iti trebuie un " incubator" bun si judecand dupa intrebarile tale ai putea deveni o jurnalista de succes. Ai sare si piper, ai gazul si bricheta. Succes!

| Țoglă a răspuns:

De ce nu ar fi normal să vorbești despre sex? Este ceva ce faci în viața de zi cu zi.

| anonim_4396 explică (pentru Țoglă):

Este ceva ce fac în viața de zi cu zi, în general, oamenii desfrânați.
Oamenii decenți țin asta pentru ei.

| Țoglă a răspuns (pentru anonim_4396):

Oamenii decenți au subiect de discuție sexul, cei introverți nu-l au. Pentru că sexul nu este un subiect josnic, pe care și cei "decenți" îl practică ca orice oameni normali.

| supadeceapa a răspuns (pentru Țoglă):

Oamenii introvertiți nu sunt decenți? rolling on the floor

| Țoglă a răspuns (pentru supadeceapa):

Recitește răspunsul, nu degeaba se pun cuvinte în ghilimele.

| BloodyLips a răspuns:

Sexul este ceva normal, necesar pentru viata. Mi se pare normala discutia despre sex, chiar si copiilor ar trebui sa li se explice mai bine ce este. Doar la noi, la romani, sexul este un subiect taboo, rusinos, de ras. De ce crezi ca este asa? Pentru ca nivelul de educatie este extrem de scazut. La noi, sexul apare in injuraturi, in glume penibile, in fel si fel de ipostaze, pentru ca atat de duce mintea sa facem. Avem in tara o populatie imbatranita, cu o gandire invechita, pentru care sexul e o rusine in loc sa fie ceva firesc. Pana la urma, e alegerea fiecaruia, nu putem influenta cu nimic mentalitatea oamenilor, dar asta spune multe despre noi. Daca copii ar fi fost de mici cu ideea, cu riscurile la care se expun, nu ar mai fi rata avorturilor atat de mare, iar Vioricai din Dorohoi nu i s-ar mai parea un fenomen wow pe care ar vrea neaparat sa l incerce.

| BloodyLips a răspuns (pentru Plato):

Se vede ce intelect ai daca simplul fapt ca discuti intr-un mod deschis cu un copil despre asta si-l educi te face "proprietate publica"winking Also, se vede ca tu n-ai primit educatia despre care vorbesc. Copiii oricum afla mai devreme sau mai tarziu despre asta, eu am aflat de exemplu la 7 ani, din greșeală. Colegii mei in jurul varstei de 8 ani. Pe cine crezi ca protejezi? Doar ii tii departe de o educație care este necesara dezvoltarii lor, pentru ca ei atunci cand afla nu le sunt prezentate si riscurile, nu le inteleg, nu le sunt explicate de nimeni. Daca tu când te gândești la cuvântul sex iti vin in minte orgii, sexul cu necunoscuți si bdsm, scuza-ma, tu esti cel care are o problema, nu eu.winking Se vede ca nu cunosti deloc psihologia unui copil. Nu spun sa-i spui asta la 7, dar gandeste-te ca pe la 8 ani stie si el sa citeasca, are de unde sa afle, fie ca iti convine tie sau nu. Cuvinte obscene gasesti pe toti pereții, e inevitabil. Mai bine afla de la cineva informat decat sa afle de la colegi sau de pe net. Greșeala pe care o faci tu, de a mentine copiii "puri", îi îndobitoceste.

| Plato a răspuns (pentru BloodyLips):

Riscuri? Care riscuri? Daca nu faci sex, nu exista niciun risc.
Nici macar nu o sa-mi pun problema sa faca sex inainte de 18 ani.

N-am de gand sa-i explic prea multe despre sex, decat ca e o chestie de adulti, la care copiii nu trebuie sa se gandeasca.
Cand va face 18 ani, putem vorbi mai en-detail, atunci doar se pune problema de a cunoaste riscurile si chestiile.

Indobitoceste? Mda, deci daca la 15 ani vorbesti despre Victor Hugo in loc sa vorbesti despre sex, esti dobitoc. Am inteles.

| BloodyLips a răspuns (pentru Plato):

Daca le spui ca e o chestie de adulti la care copiii nu ar trebui sa se gandeasca o sa se gandeasca si mai mult la asta si de ce nu vrei ca el sa știe, deci o sa afle singur. Toti copiii de 15 ani vorbesc despre sex, mai ales baietii. Chiar daca n-ai vrea tu, hormonii isi fac treaba, atractia fata de sexul opus apare inca din clasele primare. Bineînțeles ca daca nu faci sex nu exista niciun risc, dar ar trebui sa stie si ei asta, pentru ca daca afla singuri o sa li se para ceva foarte smecher, mai ales pentru ca tu ai tinut asta secret fata de ei. De fiecare data cand ii spui unui copil" asta nu-i treaba de copii " el n-o sa uite, te asigur. Cel mai bine e sa-i explici frumos cum sta treaba inca de prima oara cum intreaba de unde vine, in loc sa-i spui " te-a adus barza", ii spui " mami are o piesa de puzzle, tati la fel, iar pentru ca se iubesc..." sau orice explicatie mai soft pe care o gasesti, dar care reflecta realitatea. Copiii nu mai sunt atat de prosti ca pe vremea comunismului ca sa mai mearga faza cu barza, mai ales cand exista informatie peste tot. Mama mi-a zis de mica cum sta treaba, si cu sexul ( desi ti-am zis ca deja aflasem singura cu putin timp in urma) si cu ciclul. Si toti anii de liceu m-a capiat cu discutia asta, asa incat l-am terminat si tot cuminte sunt, pentru ca asa vreau, nu pentru ca mai vrea mama, de la 18 mi-a zis ca-i treaba mea ce fac, dar educatia era deja formata, stia ca nu aveam cum sa ma duc la primul baiat imediat ce ma scapa din mana. Si, sincer, si fetitele de 15 ani discuta despre sex, eu le spuneam colegelor ceea ce cred despre asta, ceea ce imi spunea mama. Chiar si in generala era la fel, si fetele si baietii discutau despre asta. Nu mai ai cum sa protejezi copiii ca înainte, lumea e prea evoluata pentru ca ei sa mai aiba in cap pana la 15 ani tom si jerry. De ce crezi ca abia așteaptă baietii sa intre la liceu, in general? Ca sa gaseasca multe fete noi, sa faca si ei cevawinking La varstele astea, sexul e efectiv subiectul care le trece cel mai des prin minte, fie ca vrei tu sau nu. Victor Hugo o sa fie mereu pe planul 2 in mintea lor, chiar si la cei mai inteligenti. Daca nu are educație formata, e foarte posibil s-o lase pe una, dezinformata si curioasa ca el, gravida la 15 ani. Asta inseamna ca nu se respecta pe el, dar n-a respectat-o nici pe fata. Si n-ar trebui, tot de mic, sa-l inveti sa respecte fetele? Si nu ma refer doar la o floare sau sa le deschidă usa, ci fix la cazuri de genul asta. Ca daca el e baiat cu capul pe umeri, chiar daca vrea, se gandeste la faptul ca poate ramane tipa la 15 ani gravida si se face de rasul orașului? Sau chiar daca mintea lui de copil de 15 ani nu se gandeste la asta, ii spui tu. Asta-i rostul unui parinte, sa-si responsabilizeze copilul, ca la o anumita varsta sa poata lua decizii pe cont propriu. Nu poti sa-ti doresti sa-l tii in lumea basmelor si desenelor pentru atat de mult timp, la 18 ani o sa fie tot un copil care nu stie ce decizii sa ia, o sa stea tot sub fusta mamei.

| Plato a răspuns (pentru BloodyLips):

Evident. Daca am fi oameni mai deschisi, mai inteligenti, nu le-am mai permite copiilor sa-si piarda copilaria gandindu-se la printese si dragoni, ci la orgii sexuale, bdsm, sex cu necunoscuti adica desfranare si destrabalare.
Eu as zice ca ar trebui sa adoarma uitandu-se la un spanking in loc de Tom si Jerry.

Daca iti place ideea de a fi proprietate publica, du-te si fa-ti de cap, lasa copiii sa fie puri cat mai mult timp.

| Nyarlathotep a răspuns:

Sunt oameni normali. Eu am facut mai mult decat sa discut despre sex in locuri publice. L-am si practicat in locuri publice happy Ce zici de asta?

Răspuns utilizator avertizat
| stefan6666 a răspuns:

Ieste ceva normal sa vb liber

| Wednesdayyy a răspuns:

Depinde la ce te referi cand spui "in locuri publice".
Una e sa strigi in gura mare despre experiențele tale, alta e sa vorbesti pe un ton normal despre asta.
Eu una consider că sexul nu ar trebui sa reprezinte vreun tip de subiect interzis. Am trecut, consider eu, de epocile in care era considerat ceva rusinos. E metoda prin care ne reproducem, poate fi o exprimare a iubirii, poate fi "just for fun". Indiferent de tip sau scop, avem dreptul sa facem ce vrem in mare parte si asta nu ar trebui sa fie treaba nimănui.
Sigur, nu e prea plăcut sa fi undeva, gen o cafenea, si de la masa din dreapta sa auzi o persoana care își povestește întâmplările sau opiniile astfel încât esti si tu nevoit să le asculti. In principiu, e ok sa vorbesti oriunde despre asta, atata timp cat nu deranjezi pe altii pentru ca, da, inca exista persoane care consideră că e un subiect ce nu trebuie discutat in stanga si in dreapta.