| Elisabeta21 a întrebat:

Ce se intampla daca ai un act sexual in ziua ovulatiei, fara protectie, excitatie dar nu foarte mare, si stiind ca acesta nu si-a dat drumul?
Fara bataie de joc! Multumesc

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul intretinerii unui act sexual neprotejat in ziua de producere a ovulatiei va mari/creste posibilitatea de a se putea forma o sarcina. Intr-un astfel de caz totul depinde atat de experienta sexuala a barbatului cat mai ales de capacitatea lui de a reusi sa-si coordoneze, controleze si de a-si retine perfect ejacularea. Sunt barbati care reusesc, cei experimentati, dar sunt si altii care o pot da foarte usor..."in bara". Depinde cum ti-o fi norocul, deoarece singurul care te poate lamuri cu adevarat este partenerul tau. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se intampla nimic, stai absolut linistita, ziua ovulatiei nu este interzisa de la a avea contacte sexuale. E pacat ca tu nu te-ai excitat suficient, dar asta nu determina nici un risc si nici nu influenteaza posibilitatea unei sarcini. faptul ca el nu a ejaculat in vagin scade sansa unei sarcini pana in jur de 25-27%, asa ca e posibil sa fiti nevoiti sa mai incercati o luna-doua inainte de a deveni parinti.

| Violleta2022 a răspuns:

Sex neprotejat in ziua ovulatie inseamna 99% sanse de sarcina, chiar daca nu a ejaculat in interiroul tau!
Penisul barbatului elimina involuntar in primele secunde cand este introdus in vagin, 2 picaturi de lichid seminal care poate contine sprma si fecundarea se poate obtine doar cu aceste picaturi, fara sa fie nevoie de ejacularea propriu zisa.

| Emilian65 a răspuns:

Sansele de a ramane gravida in aceasta situatie sunt mici, dar sunt.

| ScarRz a răspuns:

Sansele sunt destul de mici daca a scos.o la timp, daca ti.a venit stopul la timp nu esti insarcinata