| suntZeu a întrebat:

Ce se intampla fetelor cu voi cand sunteti abordate? Cum va simtiti? Pentru ca sunt convins ca undeva in adancul sufletului vostru o chestie numita orgoliu va spune,,asta vrea sa ma agate stai ca-l rezolv eu" si de acolo poveste lunga.
Si inca ceva,daca ii iau numarul de telefon unei fete si o sun si ii propun sa iesim (nu o intreb, ii spun ca asa vreau eu) si imi spune ca nu are timp ce poate inseamna asta.Pentru ca am patit asta de cateva ori si deja ma gandesc ca poate nu mai e o chestie banala si nu are timp ci ca acesta e un test sau ceva de genul.Si cum ar trebui sa,, maresc" miza in privinta asta ca sa rastorn balanta

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stii ca orgoliul este o foarte mica parte din ceea ce simti, nesemnificativ. In general, cand te abordeaza un tip necunoscut sau putin cunoscut te simti deranjata si oarecum agresata. Daca te suna cineva caruia tu nu i-ai dat numarul de telefon, te simti deranjata, agasata si te gandesti: asta este un prost-crescut de care trebuie sa scap repede daca isi permite sa ma sune fara ca eu sa-i fi dat numarul de telefon. Daca ii spui unei fete: asa vreau eu, sa iesim, fii sigur ca se va simti amuzata si usor enervata, la modul: daca asa vrei, iesi singur, nu ma mai deranja pe mine.
Reguli: nu abordezi fete necunoscute sau putin cunoscute, te apropii intai de ele indirect. Nu suni niciodata o persoana care nu ti-a dat numarul de telefon (sau nu l-a publicat undeva unde tu ai direct acces), este nepoliticos si nici o persoana cu o bruma de educatie nu te va accepta in apropiere dupa acest gest. Daca vrei o intalnire, o rogi pe fata respectiva sa iesiti, nu ii spui ca asa vrei tu, ci ii spui ca ti-ar face mare placere daca ar accepta rugamintea ta.
daca te comporti altfel, obisnuieste-te cu refuzul, nici n-o sa auzi altceva.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Brigaela):

"In general, cand te abordeaza un tip necunoscut sau putin cunoscut te simti deranjata si oarecum agresata."

Ai o logica beton. Cum vrei tu Brigaela sa se cunoasca oamenii? Cum crezi ca s-au cunoscut milioane si milioane de oameni pana acum? Asa te CUNOSTI, abordand de foarte multe ori persoane pe care NU le cunosti, ca sa le cunosti. DOOOH.

"Daca vrei o intalnire, o rogi pe fata respectiva sa iesiti" Ok deci aia se cheama abordare. Da, poate ca pe unele fete le deranjeaza ca vine un tip la ele si le da buna ziua si le cere o intalnire la cafea. Mai sunt si oameni care nu se simt maguliti nici daca te inchini in fata lor. Ghinion. Pentru ei.

Normal ca trebuie sa stii sa abordezi pe cineva sau macar sa incerci sa fii politicos si incitant in abordare ca sa mearga. Dar hai sa fim seriosi, "nu aborda persoane necunoscute ci apropie-te de ele indirect"? Poate ne luminezi cum ar fi aia indirect.

| Brigaela a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Cred ca nu m-am exprimat bine: daca un barbat necunoscut opreste o femeie si ii cere o intalnire, aceasta sigur se va simti agasata. oamenii se cunosc facand cunostinta in diferite imprejurari, in nici un caz abordandu-se la intamplare pe strada.
Doi: nu cred ca cineva se simte bine cand i se cere sa mearga la cafea, suna a un imperativ deranjant.
Indirect inseamna ca ne face cineva cunostinta, ne intalnim intr-un context in care avem interese comune, ceva civilizat care sa ne asigure amandorura confort.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Brigaela):

Ba te contrazic, oamenii se abordeaza sub diverse forme fiindca e singurul mod in care se cunosc. Un "buna ce faci" e singurul mod de a te cunoaste cu cineva necunoscut si se cheama abordare. Ca pe strada ar fi complet ciudat e altceva, insa la o petrecere, la o terasa, la scoala, chiar si intr-un parc nu vad problema.

Eu ti-am mai spus sa nu-ti extinzi frustrarile asupra altora. Lumea a functionat extraordinar de bine pana acum chiar si cu astfel de abordari datorate unei atractii la prima vedere, coup de foudre, spune-i cum vrei. Si s-au nascut aventuri, iubiri etc din astfel de abordari. Da da chiar si pe strada. Nu toata lumea e puritana ca unii.

Nu a cerut nimeni ci a invitat la o cafea. Da la ce ti s-ar parea dumitale maria dvs Brigaela c-ar fi potrivit? Invitatie la un restaurant de 5 stele, nu?

| Brigaela a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu, n-am fost niciodata la un restaurant de 5 stele. Nu ai reusit sa intelegi nimic. Pacat...
O singura explicatie, ca sa nu cada si altii in capcana: o invitatie la o cafea este cel mai potrivit lucru cand e o invitatie. cand precizezi: nu o rog, ii spun ca asa vreau eu, poate fi restaurantul si de 7 stele, invitatia are valoare zero. Sunt sigura ca daca citeai cu mintea deschisa, ai fi inteles, dar ca propriile tale limite, frustrarea si rautatea ti-au stat in ochi si a rezultat ca era problema cu cafeaua. Chiar mi se pare pacat si simt un fel de mila (stiu ca nu ma crezi) in fata unui om atat de indarjit incat i se intuneca gandirea si logica. E pacat de tine, viata e atata de frumoasa si simpla daca reusesti sa te relaxezi si sa nu mai fii atat de indarjit si sigur pe faptul ca detii adevarul suprem si ca poti, de la inaltimea lui, sa-i categorisesti pe altii asa cum o faci. Limbajul tau e rusinos si cred ca ma retrag din aceasta discutie, sa ma proteje eu de a fi parte dintr-o conversatie ca asta si sa te protejez pe tine, nedandu-ti ocazia sa-ti dai arama pe fata. Ai castigat: e ca tine, detii adevarul suprem. Bravo!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Brigaela):

Am inteles foarte bine, insa si tu ai inteles foarte bine ce-am vrut sa zic. Si te stii mai bine ca mine. Pacat e de modul in care gandesti tu, nu eu.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Aia nu se cheama orgoliu se cheama figuri de diva.

Cu un lucru are dreptate Brigaela, nu poti sa-i spui unei fete ca motivul pentru care vrei sa iesi cu ea e ca "asa vreau eu". Lucreaza un picut la abordarea asta ca nu e chiar asa greu. Si alege-ti niste fete mai putin pretioase. Atentie n-am zis pretentioase ci pretioase, intelegi tu.

| suntZeu explică (pentru AlexanderAdrian):

Am pretenti de la mine si nu ma simt atras de fetele nepretioase laughing Iar asta cu intalnirea din pricina motivului "ca asa vreau eu" am exprimat-o eu gresit.De obicei folosesc o replica de genul:Vreau sa ne vedem, in ziua x poti? Apoi bhammm ma lovesc de un "n-am timp, nu stiu" si apoi spun "Suna-ma in ziua in care vei stii ca ai timp" si deja imi pierd moralul cand o aud pe asta cu n-am timp.

PS:Nu plec cu replici preconcepute sunt original dar parca ele plagiaza cand folosesc aceeasi replica laughing)

| RAY a răspuns:

O fata se uita la fizic inaltime, frumusete fizic, statut social, personalitate, dupa cum vezi femeile vor multe dar merita atatea chesti pentru sex nu stiu