| Daria966 a întrebat:

Ciao la toti.Nici nu stiu cum sa incep.Am 25 de ani si va spun sincer nu am avut niciodata o prietena, nu am sarutat niciodata si nici n-am tinut niciodata o fata de mana.Sa nu credeti ca sunt gay, homo, etc pentru ca nu sunt.Nu arat deloc rau,muncesc, sunt contabil, sunt independent deci nu vad de ce cineva nu s-ar uita la mine din privinta asta.Problema e ca sunt foarte timid,mereu am fost,in scoala,liceu,etc si nu prea m-a interesat chestia asta (am avut ocazia de a fi impreuna cu multe fete,insa nu am vrut straight face, pur si simplu mi s-a parut o prostie). Alta problema e ca nu sunt o fire care sa iasa prea mult in lume, imi petrec maxim 3 ore pe zi in fata PC-ului.Chiar nu stiu daca mai are rost sa mai fac ceva,regret momentele in care am avut ocazia sa imi fac o prietena, si daca as putea da timpul inapoi, as "repara" greselile.Ce ziceti? Mai are rost sa mai fac ceva legat de asta? sau o sa imbatranesc singur?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Si la 25 de ani iti faci asemenea probleme?
Esti influentat de faptul ca marea majoritate a prietenilor si cunoscutilor tai ori s-au casatorit,ori au deja relatii de lunga durata acum,cu scopul de a se casatori la un moment dat.
Posibil sa ai si o familie(mama, tata, frati) care mereu sa-ti sublinieze ca toti s-au asezat la casele lor, numai tu nu, lucru care nu te incurajeaza deloc si uite ca ai ajuns si tu sa gandesti ca ei...
Ai numai 25 de ani,dragul meu,stii ce inseamna asta?
Ti-ai terminat studiile obligatorii,esti independent financiar,ce poate fi mai bine?!?
Esti liber sa faci ce vrei,sa mergi unde vrei,sa-ti alegi ce-ti place si ce nu,sa te instruiesti intr-un domeniu care te pasioneaza,sa incepi un sport,un hobby si chiar sa-ti intalnesti dragostea!
Nu te resemna la drumul pana la servici si inapoi,iesi din casa,mergi la film,la teatru,la biblioteca,la o cafea,o bere,o pizza,ofera-ti mici delicii,mici lucruri care iti fac placere,pentru ca de la zambetul tau multumit,multe pot incepe,fara macar sa-ti dai seama cum!
Spui ca ai fost intotdeauna timid,probabil esti si acum,dar nu e nevoie sa te schimbi ca sa faci lumii pe plac!
Poti privi, fara sa vorbesti, doar admirand si zambind, cand o femeie e interesata fii sigur ca-ti va vorbi singura, tu doar vei fi obligat sa-i raspunzi!
Iti faci reprosuri ca ai pierdut ocazii....reprosuri zadarnice si inutile,sa fii sigur,sunt la timpul trecut si,in plus,tu aveai alte prioritati,te interesa sa-ti termini studiile,sa-ti rezolvi problema carierei, nu aveai de investit nici o circumvolutiune a creierului in asta, scopul tau era altul!
Acum, ca le-ai facut pe toate ca la carte, incepi sa te nelinistesti! La 25 de ani!
Daca aveai 45 sau 65 de ani, pe cuvantul meu ca te intelegeam si discutam altfel.
Dar la 25 de ani,viata urla in tine,sangele alearga nebun in vene si tu simti nevoia sa iubesti si sa fii iubit! E normal,firesc si fiziologic!
Cum poti sa-ti imaginezi macar,ca ar fi posibil sa imbatranesti singur?
Da,am inteles ca nu esti adeptul destrabalarilor in cluburi sau discoteci,dar viata si fete frumoase si cuminti sunt peste tot!
Te sfatuiesc sa nu cauti,doar sa-ti alungi gandurile negre si sa devii ceva mai atent!
Uita-te in jur,fetele te vad,tu nu pentru ca esti timid inca.
Dar priveste lumea din jur si vei vedea atintiti spre tine ochi curiosi,cercetatori,ochi mirati,ochi intrebatori,ochi rusinosi,ochi plecati,fiecare fata te priveste intr-un anumit fel,in functie de impresia pe care i-o faci.
Unde vei intalni o privire zambitoare,zambeste si tu,e greu?
Un zambet azi,un zambet maine,undeva se vor dezlega si limbile!
Si nu mai sta cu teama in suflet si cu ganduri de pensionar!
Viata iti apartine, dragul meu, deschide usa si bucura-te de ea, in felul tau, timid si frumos!
Intr-o zi vei intalni fata timida si frumoasa care va face inima ta sa bata mai repede!
Iti doresc tot binele!happy

| Ion30291 a răspuns (pentru greece12):

Câtă vrăjeală! sad

26 răspunsuri:
| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Incearca sa privesti dincolo de ce ai facut pana acum, totul in viata se face cu tupeu si simtul umorului. poti doar daca vrei.

| unknownn a răspuns:

Ce inseamna asta pentru tine este ca ai ajuns la varsta la care 98, 5% dintre femeile frumoase sunt mai mici decat tine. Deci poti linistit sa o arzi cu ele cu un aer de superioritate intelectuala data de vasta experienta de viata pe care o ai in fata lor. Hai sa nu ne cacam pe noi, 60% dintre ele sunt intre 13 și 17 ani. Deja descopereai laba cand ***** mamei lor nu-si revenise la forma initiala, dupa fatare. Ce incerc sa zic este ca trebuie sa ai incredere in tine! Tine vrajeala la astea mici. Nici nu trebuie sa fii frumos sau destept. Daca ai o varsta care incepe cu cifra 2, esti deja fabulos. Daca ai avut un loc de munca, chiar si de electrician, deja esti cu bani! Ele beau din ce le da ma-sa! Habar n-au ce-i aia sa ai 500 de mii in buzunar!

| EddiWeed a răspuns (pentru unknownn):

Cam ai dreptate asa in ceea ce zicihappy

| claaau a răspuns:

Crede-ma ca o sa apara acea persoana, acea fata, femeie de care ai nevoie dar nu trebuie sa astepti, e o vorba ''lasa ca o sa-ti vina si tie randul'' dar parerea mea este ca nu trebuie sa stai sa-ti vina randul, trebuie sa lupti si sa cauti. Incearca si tu sa intri intr-o conversatie cu o domnisoara pe facebook si invinge-ti temerile(gandeste-te ca nu vrei sa imbatranesti singur si cel mai important sa te masturbezi o viata intreaga) si fa-ti curaj invit-o in oras si de acolo decurge totul de la sine. Bafta si lasa timiditatea ca nu ajuta la nimic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru claaau):

Eu cred ca e cam aiurea sa te bagi in seama pe facebook cu o fata, nu stiu poate gresesc.

| claaau a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si atunci de ce e facut si facebookul asta sa il tii asa? nu e site de socializare si hai sa zicem ca nu tu te bagi cu ea in seama ci se baga ea in seama cu tine, ce faci in situatia asta?

| LolaLollita a răspuns:

Ai 25 de ani, inca esti tanar, ai o viata in fata. Nu-ti fa asemenea probleme.

| τττ a răspuns:

Bună,poate nu ești pregătit pentru o relație.Nu mai sta așa mult la calculator,acesta te face să te îndepărtezi de lume și nu-ți poți face prieteni,ba chiar o iubită.Umm, mai există relații virtuale, deșii nu-ți recomand o astfel de relație.E frumos să simți săruturile, să savurezi atingerile, nu doar să-ți privești iubita în fotografii.Stai liniștit, dragă VladiSS.O să-ți găsești și tu jumătatea, va răsări soarele și pe strada ta!

| SerafimHD a răspuns:

Daca ai asteptat pana la 25 de ani sa iti ucizi timiditatea asta e sansa ta... incearca si tu sa abordezi o fata doua cu curaj si cu bun simt. succes!

| Against a răspuns:

Ai abia 25 de ani laughing... poti cauta si tu o fata, nu astepta sa vina ele tongue

| TeddyPaul a răspuns:

Incearca sa iti gasesti un hobby! Du-te la sala, Ping-Pong etc.Un hobby usor care sa iti place i-ar atunci viata ti se va schimba.Nu vei imbatrani singur! Undeva in lumea asta iti vei gasi tu o prietena! Trust me!

Răspuns utilizator avertizat
| EddiWeed a răspuns:

Tine'o tot asa si sigur imbatranesti singur, schimba'te incearca sa iti faci curaj sa fi barbat adevarat sa cuceresti o femeie.nu te demoraliza

| SadBoyForever a răspuns:

De ce ai nume de femeie?
Daria e nume de femeie stiai?

| Tentacle111 a răspuns:

Doamne, dar voi credeti ca toata lumea se casatoreste intre 20-30 de ani? Nu conteaza varsta cand iubesti+25 de ani este o varsta tanara, dar totusi trebuie si putina ambitie.Nu cred ca PC-ul iti face rau, dar poate te distanteaza de cei din jur. DRAGOSTEA NU ARE VARSTA!

| val18 a răspuns:

Trebuie doar sa te straduiesti mai mult... mi-se pare aiurea sa ajungi pana la anii asta si sa nu fi trecut deja prin fazele astea :* bafta

| STR1K3R a răspuns:

Poate te admira breelaughing de la distanta

| DOARoVIATA a răspuns:

Uita-te pe situri cu id-uri de fete cum sa imbatranesti singur viata se face in 2smug fi tare pentru fiecare exista un suflet pereche nu esti un caz unic mai sunt si alti ca tine dar nu este oproblema fac cum ti-am zis si sigur gasesti

| Sisitta a răspuns:

Buna! nu te intrista totul o sa fie bine, cu timpul va apărea persoana ceia a ta.

| StRuMP a răspuns:

Speranta Moare Ultima! Incearca sa cautiwinking Nu astepta sa-ti pice din cerwinking

| DianaIonita a răspuns:

Niciodata nu e prea tarziu...trebuie doar sa apara persoana potrivita, si nu nu o sa imbatranesti singur doamne fereste

| tzelvi a răspuns:

Prietene nu stai destul timp la PC, stai cate 10 ore sau mai mult si nu o sa mai ai asemenea griji.

| UnderFlame a răspuns:

Mana este mereu o alternativa. Poti de asemenea sa minti femeile ca ai multi bani si ca nu esti asa sarac pe cat pari.

| Ion30291 a răspuns:

Așa sunt și eu.
Mă regăsesc în proporție de 99%.
Știu,... viața e cruda.
Eu am intrat în depresie din cauza asta și sunt la un pas de moarte.

| raluca1988 a răspuns:

Nu, la numai 25 de ani, nu trebuie sa iei asa lucrurile, iti va veni si tie randul happy si ai un sfat de la mine straight face, nu mai fi timid fi si tu un pic la moale cu fetele nu fi asa incordat cand e vorba de o relatie, gandeste-te daca o placi, o iubesti. sper sa te ajute sfatul meu happy!
xoxowinking