| noink a întrebat:

Ciclul poate intarzia de la antibiotice? (am un ciclu regulat) La cate zile pot face un test de sarcina? 21 de zile de la contact sunt suficiente?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lungimea ciclului menstrual este stabilit de activitatea hormonala care se produce in organism si din acest motiv ciclul menstrual este dirijat si coordonat strict hormonal din prima pana in ultima zi. Lungimea si modul de desfasurare a ciclului menstrual NU este afectat, influentat sau modificat de factori externi; raceala boala, stress sau folosirea de antibiotice sau a altor medicamente (nehormonale). Pentru ca rezultatul testului de sarcina sa fie garantat 100% viabil/valabil deci corect, acesta se poate efectua numai dupa ce in urina testata se realizeaza, atinge concentratia minim detectabila de hormon de sarcina hCG, valoare care se atinge de regula dupa trecerea a minim 21 de zile de la data sexului neprotejat. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Nu si da.

| MihaiNicu23 a răspuns:

De la antibiotice nu poate, si da 21 de zile sunt suficiente pentru testul de sarcina.