| MyNameIsANONyM a întrebat:

Cind fetele nu sunt fertile?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate vorbi despre perioade infertile si ferile doar in cazul unui ciclului menstrual perfect regulat care poate fi considerat asa doar daca in decurs de 6 luni nu are abatere de peste 1 zi in plus sau in minus.In astfel de caz se stie cu precizie ca ovulatia se produce cu 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie.De asemenea se stie cu precizie ca ovulul este viabil adica poate fi fecundat doar in decursul a maxim 24 de ore dupa eliberare din ovar. In aceasta situatie stiind ca spermatozoizii pot trai in uter chiar si 4-5 zile aceste zile plus cea de ovulatie si inca 1-2 zile de dupa ovulatie (pentru marja de siguranta) reprezinta perioada fertila. In cazul unui ciclu mrdiu de 28 de zile perioada fertila poate fi considerata cea cuprinsa intre ziua a 9 si a 16 a cicllui menstrual numaratorea fiind facuta din prima zi a ciclului.Restul zilelor teoretic sunt nefertile si probabilitatea instalarii unei sarcini poate fi doar accidentala si posibilitatea scade cu cat ziua este situata mai aproape de perioada de menstruatie.

13 răspunsuri:
| Drolja a răspuns:

Când fac oral, anal şi tits wank.

| neutrino a răspuns:

O femeie tanara si sanatoasa este mereu fertila. Este adevarat insa ca exista zile in care fertilitarea este mai scazuta, dar nu nula.

| MyNameIsANONyM explică (pentru neutrino):

Dtiu ca dupa ciklu sau inainte e este foarte putin frtila da nu tin minte cind si cit timp

| relian a răspuns:

Normal o femeie este feritila de cind isi incepe menstruatia si pina la menopauza cind aceasta inceteaza. Daca intrebi de perioada fertila in timpul unui ciclu,raspunsul ar fi ca ovulul poate fi fecundat doar o zi sau doua atit,dupa care la reevedere.E mult se scris, cauta si citeste dintr-o carte de specialitate ce se intimpla in corpul unei femei, cind face oua, cind ajunga la maturitet si cind poti fi fecundate, unde si etc.Dar asa ca idee un ovul atat are la dispoztie vreo 2 zile timp in care poate fi fecundat. dupa cum am spus la revedere.

| aXy99 a răspuns:

Cand ajung la menopauza.

| SergiuBoss11 a răspuns:

Cand invata sa faca diferenta dintre cind si cand

| MyNameIsANONyM explică (pentru SergiuBoss11):

Voi mati saturat u nu-s roman eu is moldovan la noi gramatica e diferita idiiotilor

| LoveSleep a răspuns (pentru MyNameIsANONyM):

Tare scuza.

| Drolja a răspuns (pentru MyNameIsANONyM):

Dap, aşa e. "â" e "î"

| SergiuBoss11 a răspuns (pentru MyNameIsANONyM):

Moldovanethinking la voi m-ati e "mati", iar idiotilor e "idiiotilor"?thinking daca da ma pun pe invatat

| peperonies a răspuns:

Sunt mereu fertile.