| DiazAndreea a întrebat:

Cine a luat anticonceptionale Yaz si sa ingrasat? sau daca a avut vreun bine asupra organismului? nu mai vreau linkuri de pe google ca am cautat si eu si vreau parerea unei persoane in cauza ce foloseste sau a folosit asa ceva. stiu ca la fiecare persoana actioneaza diferit dar vreau cazuri adevarate tin sa mentionez ca am probleme de santate si de ingrasat deja m-am ingrasat asa ca vreau sa ma protejez macar pentru ca nu pot sa fac sport. multumesc mult a si inca ceva nu intretin relatii sexuale....de 4 luni, ceea ce vreau eu sa spun este daca relatiile sexuale au vreo importanta cand iau acest anti bebe, medicul mi la recomandat pentru reglarea ciclului. mersi mult si scuze ca am revenit cu inca o intrebare

6 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Eu am luat yaz un an si e cea mai proasta decizie din viata mea. m-am ingrasat 40 de kg intr-un an, eram super nervoasa si mereu infometata, aveam sangerari si faceam lunar candida, nu reuseam sa am un act sexual daca nu foloseam lubrifiant, iar cel mai grav e ca dupa ce le-am intrerupt nu am mai avut menstruatie. de 8 luni trebuie sa iau alte medicamente pentru ca anticonceptionalele mi-au dat totul peste cap in organism si inca nu stiu daca voi avea vreodata copii. Si eu le-am luat la sfatul doctorului!
daca vrei mai multe informatii scrie-mi pe privat, te ajut cu cea mai mare placere pentru ca nu doresc nimanui sa ajunga in situatia mea. Sanatate!

| Jardelin a răspuns:

Referitor la greutate, ai grija ce si cum maninci. Asta e principala cauza in caz ca nu ai vreo dereglare hormonala. Referitor la anticonceptionale, desi o multime de tinere le folosesc, in realitate NU se recomanda sub virsta de 24 -25 de ani. Motivul, inhiba asimilarea calciului (necesar in primul rind pentru dezvoltarea oaselor) cu risc major de a dezvolta osteoporaza la virsta a treia. Si crede-ma, e tare nasol sa ai oase fragile la batrinete!

| Amilik a răspuns:

Anticonceptionalele sunt create in special pentru prevenirea sarcinilor nedorite. Daca medicul ti-a recomandat aceste pastile atunci inseamna ca este ceea ce ii trebuie corpului tau.

| DiazAndreea explică (pentru Amilik):

Ai luat? asta e intrebarea

| Amilik a răspuns (pentru DiazAndreea):

NU

| GoddessMaui a răspuns:

Daca nu esti sigura, du-te la un alt ginecolog sau endocrinolog, nu stiu ce probleme ai. Stii bine ca avem organisme diferite, nu au rost raspunsurile de aici.