| genoo a întrebat:

Cine poate sa imi dea idee de discurs? Trebuie sa tin un discurs in fata unui colectiv, in care sa vorbesc despre o profesoara care iese la pensie.

Dau funda (scuzati categoria, dar e cea mai vizitata )

Răspuns Câştigător
| Danyelusha a răspuns:

Permiteti-mi sa va multumesc tuturor celor ce ne onorati cu prezenta de a participa la acest eveniment in cinstea dragii noastre doamne profesoare si directoare!
Acum, la sfarsitul unor frumosi ani, in care ne-ati daruit rabdarea si bunatatea dvs, in care ne-ati invatat ce era important.
In decursul acestor ani am crescut impreuna, ne-am maturizat, ne-am bucurat si am plans impreuna. Viata si-a urmat cursul iar noi am incercat sa nu ii stam in cale.
Cunostintele si amintirile legate de acesti ani acumulate ne vor insotii. Scopul oricarui elev este sa reuseasca atat pe plan profesional cat si pe plan spiritual, iar dumneavoastra a-ti reusitsa ne invatati asta. Ne dorim din tot sufletul sa va facem mandri si sa va demonstram ca v-ati investit timpul cu prisosinta.
Tin sa imi exprim intreaga recunostinta si multumire, in numele tuturor colegilor fata de dumneavoastra, care neobosita, plina de energie si de har, care in tot acest timp, ne-ati indrumat si ne-ati luminat calea, spre un viitor care in mod sigur ne va oferi intreaga sa frumusete si bogatie, fata de cei care ne-au insuflat pasiunea de a rasfoi cartea – scrisa cu grija si credinta, cu dragoste si noblete si care zi de zi, ati incercat a ne face sa intelegem, ca fiecare rasarit de Soare, inseamna o lume zamislita din nou. Cu certitudine, in aceste momente unice, fiecare ne amintim cu aceeasi nostalgie de cea dintai zi, in care ne-am cunoscut si de toate cele care au urmat pana in clipa de fata.
Printre atatea notite pline de un farmec anume, cu atatea trairi intense si sentimente profunde, printre atatea suflete speciale, ma simt stangace astazi, cand stiu ca ar trebui sa ne luam ramas-bun. Ati asezat in sufletul nostru, in fiecare zi, in cufarul amintirilor, emotii, regrete, bucurii, dezamagiri, vise, sperante, lacrimi, contribuind in mod deliberat sau nu, la nasterea unui suras pe chipul fiecaruia dintre noi.
Pentru tot ce ati facut pentru noi in acesti ani, ca si doamna profesora si indrumatoare, va multumim! Va asiguram de nemasurata noastra afectiune, de respectul sincer si recunostinta nemarginita!

2 răspunsuri:
| Danyelusha a răspuns:

Te pot ajuta daca imi descri un pic caracterul profesoarei, adica a fost aspra, buna, rea, draguta, simpatica, dadea note mari sau mici, daca te prindea ca copiezi ce iti facea, avea rabdare cu copii sau se enerva repede?
Descriemi-o putin si o sa te ajut sa faci un discurs fainwinking

| genoo explică (pentru Danyelusha):

Scuza`ma nu am putut sa intru. pai a fost destul de ingaduitoare si draguta cu noi. punea numai de 10 foarte rar 9. E profesoara de pishologie si logica. Si in trecut a fost si directoare. multumesc mult