| Sara2 a întrebat:

Credeti ca pot fi fericita si fara iubire? nu as vrea critici, am o relatie de 4 ani jumate, ne tot certam, in urma cu 2 luni i-am zis ca nu mai am sentimente pentru el si ca vreau sa ne despartim, el ma tot cauta si imi zicea ca noi 2 nu ne vom desparti niciodata, eu i-am zis ferm ca s-a terminat mi-am schimbat si nr de tel dar l-a obtinut de la un prieten comun, am iesit cu un alt tip timp de 3 saptamani, si apoi l-am parasit pentru ca mi-am dat seama ca m-am grabit facandu-mi alta relatie, apoi la insistentele fostului iubit m-am impacat cu el, si i-am marturisit ca am iesit cu altcineva cat timp m-am despartit de el, el a zis ca sunt o curva daca am iesit cu altul ca noi nu ne-am despartit niciodata (tin sa mentionez ca in cele 3 saptamani doar am iesit cu tipul respectiv in oras, nu s-a intamplat nimic altceva) credeti ca pot continua relatia cu el si fara iubire? voi putea fi fericita la un moment dat?
p.s. nu cer atentie cum au comentat unii intrebarea mea anterioara, doar un sfat sincer, mersi

12 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sincer?
Nu cred ca poti fi fericita.
Iubirea este ingredientul cel mai important din compozitia fericirii.
Nu ramane intr-o relatie de complezenta doar pentru ca ti-e prea frica sa iesi din ea, nu te teme de singuratate!
Fa-ti curat in suflet si ordine in viata, curata deseurile ramase si arunca-le, pastreaza doar amintirile frumoase din acesti 4 ani jumatate si continua-ti drumul,nu e locul tau langa cel cu care esti acum!
Nu stiu cum de ai mai acceptat sa te impaci dupa epitetul jignitor cu care te-a categorisit,eu as fi disparut mancand nori!
Pune punct,gaseste curajul s-o faci si nu mai pierde timp si suflet,intr-o relatie deja terminata.
Ramai singura un timp, cauta sa te regasesti, sa descoperi cine ai devenit si ce doresti de la viata.
Si, cand vei simti ca esti propria ta stapana, deschide larg poarta sufletului tau.
Sa fii sigura ca amatorii nu vor lipsi!
happy

| mgtow a răspuns:

Instaleazati aplicatia de blocare a numerelor si scapi de el e obsesionat de tine sau pune-l pe taicatu sa-i dea o lectie de viata.

| buzeduulci a răspuns:

PARASESTE-L DE TOT! La fel am patit si eu cu fostul. si tot 4 ani am fost. Da-i liber, ca nu merita cretinu`. Ascuta bine ce-ti zic. El mereu canva veti mai certa te va jigni din nou, si iti va scoate ochii pentru ca ai iesit cu altcineva. Nu fi fraiera sa mai stai cu el. Eu am facut greseala asta. happy

| DiamondShine a răspuns:

Intai analizeaza de ce anume nu il mai iubesti. Ceva inseamna ca te-a determinat sa faci asta pentru ca dupa o relatie de 4 ani e greu sa spui "nu te mai iubesc pur si simplu".Fa-l sa se schimbe daca esti decisa sa ramai cu el, da-i o sansa si vezi cum merge. Daca in ceva timp vezi ca e la fel..nu ai sa fi fericita langa el.

| unknøwn a răspuns (pentru DiamondShine):

N-ai de ce să analizezi de ce nu mai iubeşti o persoană. N-o mai simţi. Simplu. Nu-i nimic de analizat.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Mie mi se pare ca nu ai putea fi fericita nici cu iubire in relatia asta. Din ce spui se comporta mizerabil.

| OnuOnulică a răspuns:

Buna
Da, dar o relatie doar de prietenie poti avea cu el.
Nimic mai mult totu se rezuma la prietenia voastrawinking

| MskDesign a răspuns:

Nu sunteti pe aceeasi lungime de unda.In cazurile astea ar trebui o pauza, depinde si de situatie.Succes!

| Danysan a răspuns:

Sfatu meu e sa fugi in Padure ca acolo e de tine.Ce credeai ca dupa o perioada o sa fie asa de roz ca la inceput? In Relatie nu e numai Roz -poti sa ajungi sa nu mai simti nimic pentru respectivu dar asta nu inseamna ca nu il respecti.Cei care sunt casatoriti daca ar face ca tine unde s-ar ajunge? Daca iti trece Iubire, incerci sa o provoci din nou si lupti pentru persoana care tine la tine. Asta daca e un Baiat care te Iubeste.Cineva spunea asa tongueoarta-te ca si cum ai Iubii intr-o Relatie si o sa ajungi sa Iubesti fara sa vrei.Tu alegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fericita? Eu zic ca nu poti fi fericita nici cu iubire, nici fara. Fericirea e o stare de moment, nu un fel de a fi. Vorbesti despre iubire si fericire cu usurinta cu care altii vorbesc despre legume iar asta ma face sa cred ca nu le intelegi pe niciuna.

Totusi, poti fi linistita fara iubire, dar asta depinde de tine. Relatia actuala pare sa iti faca rau dar, cu toate astea, tot te-ai intors la fostul tau prieten. De ce ai facut asta? Daca te-ai intors si pentru ca nu puteai trai singura, atunci ai gasit raspunsul la intrebarea ta, nu iti va fi bine fara iubire.

Pune punct relatiei actuale, o relatie in care nu exista iubire dar exista devotament si intelegere poate rezista fara probleme. Dar o relatie ca a voastra in care nu exista iubire ci doar certuri, reprosuri si control iti face prea mult rau incat sa merite efortul. E timpul sa pui punct definitiv si sa cauti altceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Mathew a răspuns:

Parerea mea este putin cam dura nu pentru tine sau el ci pentru voi. Din ceea ce ai scris, pot sa trag o concluzie la capitolul "EL". Este clar un om posesiv care a creat din relatia asta mai mult o obisnuinta. Faptul ca te-a facut curva de asemenea da un semn de alarma. Imagineaza-ti ce s-ar putea intampla la scara mare. Ajungi unui posesiv ca el si la un moment dat iti da in cap pentru ca nu l-ai servit cu credinta.
Gelozia e buna dar nu in cantitati industriale.
Eu spun ca viata ta are nevoie de o schimbare. Schimbarea o puteti realiza impreuna sau separat.