| BlueDark a întrebat:

Cum ati caracteriza partenerul/partenera si relatia voastra? Cu sinceritate. Adica si PRO,si CONTRA...

La mine e cam asa

PRO
- e frumoasa (asa o vad eu si asa va ramane pentru totdeauna)
-este haioasa(ma face sa rad mereu)
-ma iubeste si imi dovedeste asta zi de zi(cel mai important)
-este sexy (pentru mine este cea mai tentanta femeie de pe Terra)
-gateste foarte bine (si ii multumesc pentru ca face cea mai buna tarta cu cirese pe care am mancat-o pana acum)
-nu are secrete fata de mine (imi spune orice,chiar orice)
-ma ajuta sa imi aleg hainele (dimineata imi aseaza mereu cravata si spune "-Iubi, aranjeaza-ti gulerul!". Trebuie sa recunosc,ador cand imi spune asta)
-ma alinta mereu
-are o voce minunata (si imi canta uneori seara,la culcare. Ma simt ca un bebelus laughing )
-este o persoana sensibila si iubitoare
-zambeste mereu, oricat de greu i-ar fi
-ma motiveaza sa merg mai departe in momentele dificile

CONTRA
-isi iubeste obsesiv pisica laughing

Cam asta e tot...Cand iubesti, nu mai vezi defectele.Eu,cel putin, cred ca sotia mea este perfecta.Este cea mai dragalasa persoana din lume.Cand ii vad zambetul simt ca sunt un om implinit, realizez ca este fericita alaturi de mine.

28 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Eu zic că ar trebui să treci "e urâtă" sau dacă te face să te simți mai bine "Nu e foarte frumoasă" la contra.

"- e frumoasa (asa o vad eu si asa va ramane pentru totdeauna)"
Dacă o considerai frumoasă cu adevărat, nu ai fi scris nimic în paranteză. Ce zici tu acolo, e că nu e așa frumoasă în general, dar pentru tine e.

| BlueDark explică (pentru LoveSleep):

Frumusetea este subiectiva. Pentru mine asa va ramane mereu.Depinde cum o vad altii.Eu cred ca la fel.

| Pool77 a răspuns:

Nu sunt de acord cu tine.
Imi iubesc prietena, enorm sa nu inteleaga careva ceva gresit.
Insa are multe defecte, si sunt constient de ele.
Unele ma enerveaza cate o data, de-mi vine sa ma arunc de la etaj, dar o accept asa cum e ea.
Pana la urma, sunt sigur ca am si eu defectele mele.
Da, are multe in plus, si ma simt confortabil langa ea etc, insa consider ca n-ai cum sa spui despre cineva ca e perfect.
Nu exista persoana perfecta, este strict parerea mea, nu ma intelege gresit.

| BlueDark explică (pentru Pool77):

Eu nu pot sa incadrez tabieturile la defecte.Nu pot sa ii spun de exemplu ca e "defecta" laughing daca merge la shopping cu sora ei si sta mai mult.Fiecare om are lacune.Eu,cel putin, nu le vad la ea. E perfecta pentru mine.

| Pool77 a răspuns (pentru BlueDark):

Ma bucur, sa va tina cat mai mult si sa va indepliniti tot ce v-ati propus.
Eu doar ti-am spus ca fiecare om are greselile lui si de asta nu e perfect, ca tu nu le vezi? Asta e partea a doua.

| BlueDark explică (pentru Pool77):

Multumim.Nu vreau sa para ca imi laud partenera, dar ne potrivim aproape perfect.Am uitat sa trec acolo ca ma enerveaza cand preferibtele noastre la TV nu coincid, dar am rezolvat problema-fara TV in dormitor laughing

| LoveSleep a răspuns (pentru Pool77):

Vezi, asta e problema cu relațiile și "căsniciile", majoritatea se bazează pe compromis. Exact asta ai și tu, un compromis.

| Pool77 a răspuns (pentru LoveSleep):

Off, credeam ca o pot tine secret...

Ia spune-mi tu, ce altceva in afara de compromis?

| LoveSleep a răspuns (pentru Pool77):

Ți-a scăpat.
Nu știu, dar sigur mai e ceva acolo. Sunt cu ochii pe tine.

| BlueDark explică (pentru LoveSleep):

laughing Urmaresc cu interes discutia asta.Sa vad pana unde ajungeti happy

| Pool77 a răspuns (pentru LoveSleep):

Mie nu-mi scapa nimic, orice spun/afirm, sustin.

Si tu ai afirmat ceva la randul tau, sustine chestia asta.

Uite, poate eu sunt prostanac si neinformat, din ce ar trebui sa constea o relatie? Ca doar nu e doar compromos, tu ai spus-o.

Poti sa fii, linistit/a.

| LoveSleep a răspuns (pentru Pool77):

"Insa are multe defecte, si sunt constient de ele.
Unele ma enerveaza cate o data, de-mi vine sa ma arunc de la etaj, dar o accept asa cum e ea.
Da, are multe in plus, si ma simt confortabil langa ea etc, insa consider ca n-ai cum sa spui despre cineva ca e perfect."

Are multe defecte și o accepți așa cum e ea. Cum nu e ăsta compromis? Dacă nu, ce e?

Personal, nu pot să zic că zic că tipa cu care sunt are defecte. Sunt lucruri pe care le face și mă enervează, cum fac și eu lucruri care o enervează, dar nu le văd ca pe niște defecte, ci ca pe niște trăsături de caracter care formează personalitatea ei. Personalitate pentru care o plac. Și nu am 15 ani să cred că o relație e roz și pe tot parcursul ei o să ne lingem pe față și-o să facem maraton de sex și de seriale.

Poate că mă înșel și nu pot să-ți citesc gândurile, dar "defect", mă duce imediat cu gândul la compromis. Și ai mai și zis că sunt multe.

Dacă aș rezuma ce ai scris tu acolo, aș zice că ești cu o tipă pe care o agreezi și cu care te simți ok, îți oferă siguranță și poți fi cum vrei tu pentru că știi că o să fie acolo și o să te înțeleagă mereu. Asta face și maică-ta...nu ai nevoie de 2 de genul ăsta.

"Oioi. Stai calm fratica, o relatie nu e atat de roz la cum consideri tu.
Crezi ca daca te cuplezi cu cineva, gata, viata e fericita?
Sti cate batai de cap sunt intr-o relatie? Ai habar cata rabdare necesita? Ai habar cat timp liber se economiseste pe relatia aia?
Poate nici nu e persoana potrivita si tu risipesti toate astea pe ea, si urmatoarea care ar merita, nu o mai poti trata la fel, pentru ca fosta ti-a mancat toata rabdarea si nervii. "

Nu am căutat mult pentru răspunsul ăsta, știam cam pe unde e pentru că îl citisem la întrebarea inițială și voiam să-i dau "inteligent". Chestie pe care nu prea o fac.
Poate că am combinat puțin răspunsurile și de-aia ți-am zis chestia cu compromisul. Oricum nu am de unde să știu ce simți tu în legătură cu ea și în plus, degeaba mă întrebi în ce ar trebui să conste o relație, pentru că nu sunt în măsură să-ți răspund. Felul în care ai zis chestia cu defectele și răspunsul de mai sus care mi-a rămas în minte, m-a făcut să zic că relația ta e mai mult compromis decât "iubire". Nu aștept să am dreptate cu asta, e doar o părere.

| Pool77 a răspuns (pentru LoveSleep):

Hai ca-ti respect parerea, ai formulat normal fara injurii la adresa mea. Bravo!
Insa, nu ma cunosti, habar n-ai ce relatie am, nu o stii nici pe ea.
Poate ca relatia mea e toxica, poate ca relatia mea e de o noapte.
Insa, nu, nu este un compromis.
Sunt de parere ca toate sunt defecte, la fel ai si tu defecte si eu si ea. Nu le vad? Da, posibil, pentru ca o iubesc.
Pana la urma, cred ca vorbim de aceeasi chestie doar ca tu ii zici rahat si eu ****.
"Dacă aș rezuma ce ai scris tu acolo, aș zice că ești cu o tipă pe care o agreezi și cu care te simți ok, îți oferă siguranță și poți fi cum vrei tu pentru că știi că o să fie acolo și o să te înțeleagă mereu"
Mehh, nu ai dreptate.
Nu-mi place sa stau cu mama mai tanara. laughing

| BlueDark explică (pentru LoveSleep):

Sunt de aceeasi parere.Deja cand incepi sa ii vezi defectele inseamna ca nu mai exista dragoste
(ca na, poate a existat candva...). In momentul in care iubesti cu advevarat nu e loc de compromisuri.Ii vezi doar calitatile, chiar daca are si defecte cu caru'

| BlueDark explică (pentru Pool77):

Confunzi iubita cu mama, asta e problema laughing

| LoveSleep a răspuns (pentru BlueDark):

Nope. Când nu vezi defectele ai 15 ani. Eu zic că nu există defecte, nu că nu le vezi tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vomit deja

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa ca o sa vrei tu asa barbat laughing, sa vorbeaasca asa despre tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevărul e că mereu mi-am dorit un bărbat care să mă creadă urâtă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Si tu chiar sa fii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueDark):

Voiam să mă leg de nevastă ta, dar cel mai probabil tu ești și mai urâtlaughing

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Care e problema ta? Nici nu ne cunosti.Nu esti in stare sa ne recuosti daca ne vezi pe strada.Mai si comentezi? Poate ai vreun complex, cine stie... Poate saracuț de tine chiar esti uratel...

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueDark):

Noroc că ai nevasta amuzantă, că tu ești neamuzant tare.

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Nu exista cuvantul "neamuzant" in limba romana. Poftim inca o data gradul de cultura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlueDark):

Tu l-ai inventat. Ești definiția lui.

| BlueDark explică (pentru anonim_4396):

Inventatorul e cel care il utilizeaza primul.Eu sunt doar cobaiul, soricelul de experiment.

| AnotherAnswer a răspuns:

Felicitări, să va tina!