| Fabian20 a întrebat:

Cum calculez cati metrii de gresie intra intr-o baie?big grin

Răspuns Câştigător
| drhotzu a răspuns:

Ok... eu iti spun dar astept sa imi spui si cati ani ai (de curiozitate)
ok, practic ai 4 pereti care sunt dreptunghiuri/patrate... inmultesti L1 cu L2 la fiecare perete si aduni totul... si gata ai obtinut suprata totala. deci
ai asa:
P1=Lxl
p2=Lxl
p3=Lxl
p4=Lxl
Total=p1+p2+p3+p4
Unde P= perete 1, perete 2 etcwinking
si vezi ca trebuie sa folosesti aceeasi unitate de masura... adica metrul!

13 răspunsuri:
| drhotzu a răspuns:

Pai mai bine de faianta laughing))
dar problema arata asa (daca intrebarea este pe bune): nu stii sa calculezi suprafata unei podele? pe bune?

| Fabian20 explică (pentru drhotzu):

Faianta...big grin am gresit

| drhotzu a răspuns (pentru Fabian20):

Deci tu chiar vrei sa stii cati mp de faianta intra in baie?

| Fabian20 explică (pentru drhotzu):

laughing)da

| Fabian20 explică (pentru drhotzu):

20 da nu le am cu matematica...din 4 ore pe saptamana de mate la scoala aveam 3 absentelaughing))

| drhotzu a răspuns (pentru Fabian20):

Am inteles...
sper ca am fost de ajutor! nu uita sa scazi spatiile de la usa/geamuri si ce mai ai pe acolo de scazutwinking

| Fabian20 explică (pentru drhotzu):

Mi-ai fost de mare ajutor si iti multumesc...ti-am dat si funda

| drhotzu a răspuns (pentru Fabian20):

Cu placere!

| drhotzu a răspuns (pentru Fabian20):

Ok... eu iti spun dar astept sa imi spui si cati ani ai (de curiozitate)
ok, practic ai 4 pereti care sunt dreptunghiuri/patrate... inmultesti L1 cu L2 la fiecare perete si aduni totul... si gata ai obtinut suprata totala. deci
ai asa:
P1=Lxl
p2=Lxl
p3=Lxl
p4=Lxl
Total=p1+p2+p3+p4
Unde P= perete 1, perete 2 etcwinking
si vezi ca trebuie sa folosesti aceeasi unitate de masura... adica metrul!

| OwlMyGod a răspuns:

Si ce legatura are asta cu Categoria "Dragoste si Sex? "

| Fabian20 explică (pentru OwlMyGod):

Daca taceai filozof ramaneai...vezi-ti de treaba ta

| OwlMyGod a răspuns (pentru Fabian20):

Vai! uite unde era filozofulbatting eyelashes

| mary2mary a răspuns:

Ai cam grasit categoria.

| Fabian20 explică (pentru mary2mary):

Si ti-e necaz k gresiiiiii?