| lumy4u a întrebat:

Cum faci diferenta intre dragoste si obisnuinta?

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Când este dragoste atunci sigur nu te mai întrebi de obişnuinţă.

8 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Dragostea e atunci cand mergi cu acelasi entuziasm la intalniri dupa 2 ani ( aproximativ) ca si in prima zi! cheful sa-l saruti,sa-l ti mereu in brate!
Sa intri in casa si deja sa te ia dorul!
Ash continua asa pana dimineata,,,
Obisnuinta,da e adevarat ca de multe ori nu ne dam seama cand ea apare,pentru ca este foarte aproape.
Atunci cand apare obisnuinta,cheful sa mergi sa te intalnesti cu el scade ( pf,iar trebuie sa ma intalnesc cu asta),saruturile nu mai sunt date de inima, nu mai sunt date cu aceiasi pasiune!
Pe scurt, tot ce se intampla atunci cand apare obisnuinta e magnetic ( ca sa n-o mai lungim), pe cand atunci dragostea exista, faci tot din inima si pui iluzii in toate!
Sper ca m-ai inteles!

| doc69 a răspuns:

E ff simplu cand te uiti la cel de langa tine si te gansdesti ca il iubesti pur si simplu si ca iti lipseste fara nici un alt motiv inseamna ca iubesti daca nici macar nu realizezi ca a plecat din camera atunci e nasol.

| neutrino a răspuns:

Te folosesti atat de inima, cat si de cap.

| relian a răspuns:

Dragostea e atunci cind tot timpul simti nevoia sa faci sex cu el sau cu ea.Cind nu vei mai simti lucru asa destul de des atunci apare obisnuinta. Dragoste fara sex nu exista intr-o relatie de genul asta. Dragostyea poate exista fara sex daca sinmt parintii tai sau fratii tai.Restu sex daca merge totul este super bine si nai probleme.Si la batrinete este obisnuinta pentru ca nu mai ai cu ce sa faci sex, iar in lipsa sexului apare aceasta obisnuinta, care de fapt este data de secretia unui hormon numit si hormonul obisnuintei si se afla undeva pe sus pe la mansarda.Asa cum zicea cineva pe aici Iloveme cind simti mai mereu sa-l iei in brate sa te ia sa va sarutati etc.Cind astea dispar sau se atenuiaza gata ceva nu mai merfge in sensul care trebuie.

| VladGH a răspuns:

Dragostea tine 5-6 ani (poate mai putin) apoi incepe obisnuinta. Asa e de cind lumea si pamantulwinking

| JojuGB a răspuns:

... pot sa-ti zic ca scapi mai greu de obisnuinta decat de dragoste! obisnuinta fata de un lucru care l-ai facut mult timp dar esti nevoita sau obligata sa nu-l mai faci iti va aduce mai multa suferinta decat o probabila lipsa de sentimente, si aici ma refer la o relatie, logic! dragostea dispara mai repede decat obisnuinta, dragostea tine mai putin si dupa aia apare obisnuinta care e un mare motiv de suferinta. pentru unii! sper sa intelegi ceva din ce-am zis.

| ionut671 a răspuns:

Atunci cand iubesti te simti altfel in preajma cuiva, iar daca a devenit o obisnuinta te plictisesti repede de absolut orice cand esti cu el/ea.

| 870645 a răspuns:

Poi obisnuinta e o chestie pe care daca nu il mai faci o perioada de dezobisnuiesti. Dar cu dragostea e altfel, cand vezi aceea persoana simti fluturas, emotii, entuziasm, fericire, si multa neliniste si agitare...Ar fi bine sa te gand ce simti pentu aceea persoana si apoi vezi unde te incadrezii...