| grafferu1 a întrebat:

Cum poti aborda o fata (pe facebook, fata in fata ) pentru a mari sensele de a fi cu ea?
FUNDAwinking

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Cum Kayxv vrea un răspuns complex, am să încerc să îl dau eu.

Dacă vrei să abordezi o fată pe facebook, ar fi de preferat ca ea să te cunoască, măcar din vedere. Dacă nu, trebuie să te bazezi mult pe fizic, mai exact poza de profil. Deoarece, primul lucru care ea îl va face după ce tu îi ve scrie e că se va uita la poza ta. Dacă nu e atrasă deloc de tine, probabil că n-o să se deranjeze să răspundă.
Cum o abordezi pe facebook...
În general, nu sunt pentru a face asta, așa că nu-ți rămâne decât să începi cu un "bună", să speri să-ți răspundă și să continui să vorbești cu ea, să fii tu.
Trebuie să ții cont de niște chestii, când vorbești cu ea online.
1. Nu-i spune că o placi, decât atunci când ești absolut sigur că sentimentul este reciproc, poate nici atunci. Dacă tu o să-i spui asta, tot ce-ai fi făcut până atunci, va fi în zadar, iar tot "misterul" pe care l-ai creat va fi făcut praf. Din punctul meu de vedere, după ce vorbiți cât de cât și crezi că te place, măcar puțin, s-o inviți la un suc sau la o plimbare.

Față în față.
Aici contează foarte mult genul de fată pe care o abordezi. E important să lași toate prostiile precum "frumoaso, ce faci, vii cu mine la un suc?" sau "cred că ești viitoarea mea prietenă". Ai văzut-o, îți place, te duci frumos la ea și te bagi în seamă cu ea. Îi spui că ai remarcat-o și ai vrea s-o cunoști, așa că ți-ar face plăcere dacă te-ar însoți la un suc. Aici depinde de ea, dar o fată care știe ce vrea și există puțină atracție fizică între voi, va spune "da". După ce îi propui aștepți răspunsul. Dacă te refuză, îi mulțumești și pleci.
Ai putea încerca și altfel, puțin mai neobișnuit, sau mai amuzant. Trebuie doar să fii relaxat, serios, încrezător și să știi ce vrei.

Dacă acceptă.
1. Nu te duce niciodată la prima întâlnire cu un trandafir sau un buchet de trandafiri. Orice ar spune fetele și orice ai vedea în filmele romantice stupide, este penibil. Au trecut vremurile alea.
2. N-o săruta la prima întâlnire. Nici dacă te violează din priviri. Dacă vrei o relație serioasă cu ea, n-o face, las-o puțin să se gândească și să se păstreze acel mister de "oare de ce nu m-a sarutat?", "oare nu ma place", "cum ar fi fost...". Dacă tu îi dai totul din prima zi, pe scurt... n-o să se gândească la tine. O să fii exact la fel ca sutele dinaintea ta, iar pentru ea o să fie o rutină. (dacă e mai experimentată).

Cât despre fetele, timide, mai retrase sau care nu au avut o relație, treaba stă puțin diferit. De obicei, ele o să-ți refuze o invitație directă, pentru că preferă să vă cunoașteți mai întâi. Știi tu, vorbit pe facebook, vorbit pe wapp, susținere, zâmbete, priviri, iar vorbit pe facebook, atașare, prietenie și abia apoi întâlnire. În general, cu fetele de acest gen trebuie să ai răbdare.

Dacă îți propui, să vorbești mult cu o fată, să deveniți prieteni, să o susții și altele, iar abia apoi să deveniți mai mult de-atât, ai grijă, că s-ar putea să rămâi tot la stadiul de prieten. Dacă e o fată în jurul căreia "se învârt" mai mulți băieți, tu o să fii doar un amic pentru ea. Dacă îți place, îi spui direct că te interesează, o inviți la un suc și lași vorbăria pentru cei din comunitatea de gay.
Baftă.

3 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Este adevarat ca poti aborda cu putin tupeu o fata, dar trebuie sa ai si putin sarm, istetime si stiinta comunicarii cat de cat, astfel incat sa poti avea pretentia la un minim de succes.

| LeZizu a răspuns (pentru neutrino):

Cred ca nu il ajuti. Trebuie sa ii dai mult mai multe detalii. Ai incercat vreodata sa agati o fata pe facebook si sa iti reuseasca?
Multe fete nici macar nu se ostenesc sa iti raspuna si altele dupa prima replica pe care le-o dai te baga la ignore.
Cred ca l-ar ajuta mai mult cu un scenariu de conversatie.

| neutrino a răspuns (pentru LeZizu):

Nu folosesc facebook-ul, si-ti las tie placerea de a-l ajuta cu un scenariu. O seara buna!