| abitzzzaa a întrebat:

Cum sa scap de gelozie? el parca se schimba se "smechereste" cum se spune eu parca din ce in ce mai geloasa sunt ce sa fac vorbesc cu el dar tot degeaba...

5 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Bunahappy
Pai gelozia este urmarea insiguretii, lipsei de incredere in tine in primul rand apoi in el si in sentimentele dintre voi. Daca tu ai avea incredere in tine...ai sti ca el nu te-ar schimba cu alta pentru nimic in lume pentru ca tu esti perfecta pentru el, daca ai avea incredere in el ai sti ca te iubeste si nu ar face nimic care sa te raneasca si ca el te iubeste doar pe tine si daca ai avea incredere in relatia voastra ai sti ca ceea ce va leaga nimeni si nimic n-o poate distruge.Nu cauta probleme acolo unde nu sunt si mai ales nu fa probleme daca nu sunt.Caci odata ce tu incepi sa te indoiesti de el si de sentimentele lui....La inceput un pic de gelozie place se crede ca persoana respectiva ne iubeste si nu vrea sa ne piarda dar cu timpul incepe sa deranjeze, sa irite si chiar sa plictiseasca.
Deci ai grija ce faci. big grin

| Ahead a răspuns:

In zilele noaste gelozia e considerata o traire absolut normala, chiar o dovada de dragoste. Nu de putine ori am auzit replica: "daca nu ar fi gelos, nu m-ar iubi!" Sa vedem daca asa stau lucrurile in realitate!

Cand te vede purtand o discutie nevinovata cu un coleg de serviciu si face o criza de gelozie, acest lucru se petrece din dragoste? Mie mi se pare ca aici isi face loc nesiguranta sau teama de abandon... Nu spun ca nu te iubeste, dimpotriva! Dar gelozia nu are iubirea ca o cauza directa. El nu este gelos pentru ca te iubeste, ci e gelos pentru ca se simte amenintat de un potential rival si ii e frica sa nu te piarda.

Nu stiu daca tie ti se pare firesc sa fie gelos atunci cand discuti cu un prieten din copilarie, dar mie cu siguranta nu. Gelozia este o stare afectiva negativa, care nu implica relatii de proportionalitate cu dragostea. Adica nu e adevarat enuntul ca esti cu atat mai inclinat catre gelozie cu cat iubesti mai mult o persoana. Insa din pacate este adevarata relatia dintre gradul de nesiguranta, gravitatea complexelor de inferioritate si frecventa crizelor de gelozie. Cu cat partenerul tau este mai nesigur pe calitatile sale, cu atat mai mult vei avea parte de episoade de gelozie.

| madyddd a răspuns (pentru Ahead):

=)))))) Frumos copy/paste, FELICITARI!
http://www.eva.ro/......-2299.html

=)))))

| Ahead a răspuns (pentru madyddd):

Nu inteleg care e ideea. practic dorinta mea e sa ajut.
In unele posturi am precizat sursa daca luam sfaturiile/ideeile total.
Numai bine!

| madyddd a răspuns (pentru Ahead):

Ideea e ca iti respect dorinta de a ajuta!
faci bine, BRAVO tie! kiss