| Kaptain5088 a întrebat:

Cum sa scap de sentimentul de dragoste? Sunt indragostit lulea de o fata.S-a intamplat pur si simplu fara sa vreau.Suntem in acelasi liceu, dar in clase diferite.Nu o cunosc, nu am vorbit niciodata cu ea si nu avem nici un prieten comun.Sunt sigur ca nu ma place pentru ca nici nu stie ca exist.Plus ca nu sunt in stare sa am o relatie pentru ca nu ma pricep la oameni. Niciodata nu am avut o relatie.Chestia e ca eu stiu ca dragostea este doar o reactie chimica care are acelasi efect ca dopamina. Dragostea asta incepe sa devina o obsesie, lucru care nu imi place.Sunt un timp rece,asa e, dar asta mi-e soarta.Am nevoie de sfaturi, multumesc.

Răspuns Câştigător
| MaliciousDeath a răspuns:

Ca de la un laş la alt laş, nici eu n-as putea sa intru pur si simplu in vorba cu cineva necunoscut intr-o situatie de-asta, dar
DAR ce-ar fi sa incerci cand treci pe langa ea sa faci contact vizual si sa zici "bună/hei" sau asa ceva? Macar o sa stie de existenta ta.Si nici n-o sa pari un dubios(in caz ca-ti faceai griji).Iar daca-ti raspunde...bonus! Poate faceti si cunostinta.Iar daca nu,eh,treci mai departe, iti plangi de mila, termini liceeul etc

40 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Nst cum ai putut tu sa iti accepti soarta la ani putini care ii ai, si din moment ce zici ca esti un tip rece de ceai vrei sfaturi? esti cam in contradictoriu

| Emazio a răspuns:

De ce mai vrei sfaturi*

| Kaptain5088 explică (pentru Emazio):

Pentru ca nu sunt un guru

| neutrino a răspuns:

Daca tu crezi ca totul se rezuma la o banala reactie chimica, atunci mai poti astepta putin, pana cand se va termina aceasta reactie. Totusi este timpul sa inveti sa curtezi fata de care iti place.

| Kaptain5088 explică (pentru neutrino):

Nu stiu sa curtez.Nu suntem in Franta secolului XIX.Imi cunosc limitele.

| Doub a răspuns:

Tu suferi de obsesie, nu de dragoste.

| Prezidentul a răspuns (pentru Doub):

Corect rolling on the floor

| Kaptain5088 explică (pentru Doub):

Vreau sa scap de ea

| Doub a răspuns (pentru Kaptain5088):

Atunci, scapa. Ai ambitie. Ori incerci sa faci cunostinta cu ea, ori incerci sa o eviti.

| Kaptain5088 explică (pentru Doub):

De evitat o evit, dar cand o vad...

| Doub a răspuns (pentru Kaptain5088):

Vorbeste cu ea.

| Kaptain5088 explică (pentru Doub):

Nu pot.N-am cum.

| Doub a răspuns (pentru Kaptain5088):

Wth, de ce nu?

| Kaptain5088 explică (pentru Doub):

Pai vin la ea si ii spun ce? De nicaieri vine un strain ca sa iti spuna ce? De ce sa inrautatesc situatia?

| Doub a răspuns (pentru Kaptain5088):

Care situatie? Te duci frumos la ea si o intrebi daca vrea sa iasa cu tine la un suc. Macar dupa asta o sa stie ca existi.

| Kaptain5088 explică (pentru Doub):

Ma fac de rusine.Asa din prima nu e frumos sa o scot la un suc.

| Doub a răspuns (pentru Kaptain5088):

Oh, atunci continua sa stai sa-ti plangi de mila. Macar intreab-o cum o cheama.

| Kaptain5088 explică (pentru Doub):

Si o sa arat ca un ciudat. Daca ma fac de rusine o sa fie mai rau. Sper ca bac-ul sa vina cat mai repede.Atunci stiu ca nu o voi mai vedea niciodata

| Doub a răspuns (pentru Kaptain5088):

Si o sa fii mai fericit? Hm.

| Kaptain5088 explică (pentru Doub):

Daca note mai mari de 8 la bac o sa fiu cel mai fericit om din lume. Oricum nu ma intereseaza fericirea.Pot sa traiesc si fara ea.

| Kaptain5088 explică (pentru Doub):

Daca iau note *

| Doub a răspuns (pentru Kaptain5088):

Atunci traiesti degeaba, de fapt, te chinui.

| Kaptain5088 explică (pentru Doub):

Viata nu are nici un sens.Imi traiesc viata pentru ca asa vreau.Am o datorie pentru cei care m-au crescut.Nu musc mana care ma hraneste.Lupt pentru interesul meu.

| Doub a răspuns (pentru Kaptain5088):

"Viata nu are niciun sens".
"Lupt pentru interesul meu."

Te cam contrazici. Ori viata nu are niciun sens, ori tu lupti pentru ceva.

| Kaptain5088 explică (pentru Doub):

Viata nu are nici un sens, adicate nu exista pentru un scop anume. Daca eu exist am datoria sa respect tot ceea ce este in viata.Eu invat, ma culc, ma spal, mananc, dorm.Nu imi mai trebuie nimic.Asta e interesul meu, o viata linistita.

| Doub a răspuns (pentru Kaptain5088):

Hm.thinking

| Kaptain5088 explică (pentru Doub):

Adica?

| Doub a răspuns (pentru Kaptain5088):

Nimic. Eram curioasa, de fapt, mi-am dat seama ce vrei sa spui cu "viata nu are niciun sens".

| minrest a răspuns:

Nu ai cum sa te indragostesti de o persoana numai pentru ca ai vazut-o. Ai preluat un concept din mediul tau cultural si l-ai aplicat fortat in viata ta. Imi pare rau. Salut.

| Kaptain5088 explică (pentru minrest):

N-am fortat nimic, jur. Ochii vad inima cere.

| minrest a răspuns (pentru Kaptain5088):

Da, dar se vede doar înfățișarea. Ți se pare natural sa te îndrăgostesti doar de înfățișare?

| Kaptain5088 explică (pentru minrest):

Pai din moment ce nu o cunosc, da.

| Kaptain5088 explică (pentru minrest):

Daca nu o cunosc atunci da

| minrest a răspuns (pentru Kaptain5088):

Ce spui tu inseamna '' daca o cunosteam, ma indragostea de persoana in general, dar nu cunosc decat infatisarea, asa ca m-am indragostit de infatisare''. Tratezi insusirile persoanei drept pretexte ca sa te indragostesti. Daca cunosteai mai multe insusiri, aveai pretexte mai bune, asa te multumesti cu un pretext foarte slab, ca oricum nu ai de dat socoteala nimanui. Ai dat un simulacru de sens vietii proiectand ceea ce iti imaginezi despre dragoste asupra unei persoane nevinovate, pe care nici nu o cunosti. Daca se va ajunge la o crima pasionala (se intampla, in astfel de obsesii), iti dai seama de ridicolul situatiei? O sa te vada prima data cand o sa o strangi de gat. Doamne fereste.

| Kaptain5088 explică (pentru minrest):

Sa stii ca am judecata si nu as omora din dragoste (daca la asta te-ai referit cand ai scris "crima pasionala").Imi place frumosul, ba chiar il apreciez.Niciodata nu am fost intr-o relatie.Ba chair am inceput sa am o relatie imaginara cu aceasta fata ( o visez).Ca vorbind despre viata, eu zic ca nu are nici un sens. Nimic nu are sens.Deci nu imi pasa de ce o sa las lumii cand mor sau daca isi va aminti cineva de mine.Eu imi vad de treaba si respect tot ceea ce este in viata.

| minrest a răspuns (pentru Kaptain5088):

Domnule, din raspunsul meu preferi sa tratezi ultimul rand, eu am folosit metoda reducerii la absurd ca sa iti arat ce departe e o indragostire de imagine de situatia normala. Pe scurt, sustin ca nu putem vorbi de dragoste fata de o persoana pe care nici nu o cunoastem, ci despre o obsesie. Salut.

| Kaptain5088 explică (pentru minrest):

Asa cum am spus, dragostea este o reactie chimica.Cand esti atras de o persoana (poate sa fie din orice motiv, nu conteaza daca e din cauza personalitatii sau a aspectelor fizice) au loc niste reactii in corpul tau. Chestia asta e biologie

| minrest a răspuns (pentru Kaptain5088):

Nu am auzit de asa ceva. Salut.

| Kaptain5088 explică (pentru minrest):

Nici nu va salut... Buna ziua

| NicK93x a răspuns:

Incearca sa o abordezi pe fb daca in realitate nu ai curajul necesar