| brokxy a întrebat:

Dragostea e o iluzie o reactie chimica. Voi ce credeti? Dragoste adevarata nu exista

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e s-o iei asa, cam orice e o iluzie si noi suntem formati din reactii chimice.

Eu cred cã existã. Daca un peste nu este constient ca existã suprafatã, asta nu inseamna ca nu existã. Uneori poate aparea pentru câteva secunde in anumite momente speciale, dupã care te reintorci la realitate.

| lilith16 a răspuns:

Exact asta spuneam si eu, cred la fel si nu o sa imi schimbe nimeni niciodată parerea

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Dragostea e rara. Si nu e o iluzie. Dar iubirea are data de expirare si relatiile la fel.

| llleo a răspuns:

Bineînțeles că asta este STRICT părerea ta. E normal. Dacă n-ai gustat, e imposibil să știi ce gust are. Cam așa vine. Așa e și la tine. Dacă n-ai avut parte de ea, sigur că nu crezi în ea.
Spor.

| Raizing a răspuns:

Dragostea adevarata -apare doar la cei cu suflet bun(cald) si inima buna love struck

| Ralena a răspuns:

Dragostea in sensul de indragostit este formata din o serie de reactii chimice care duc la eliberarea de endorfina, dopamina, serotonina si endorfina, substante care dau starea de bine, de atasament, de reactii intarziate, etc. Acelasi lucru se intampla in creierul unui caine cand isi vede stapanul. Reactiile chimice de acest gen sunt normale pentru fiziologia omului, dar nu ar trebui atat de tare bagate in seama, Iubirea in schimb este o decizie. Si aceasta ar trebui sa fie una luata bine si de preferat definitiv.

| brokxy explică (pentru Ralena):

Poti face in asa fel sa nu te mai indragostesi niciodata chiar daca vezi o persoana atragatoare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru brokxy):

Bine-nteles. Sau poti sa te indragostesti de cine doresti.

| Hellboy96 a răspuns:

De ce n ar exista? Dacă două persoane se întâlnesc, si le place totul la celălalt, ei se vor iubi, nu? Eu cred că există și daca e s o luăm așa, totul e chimie si fizica...

| Foame a răspuns:

Dragostea adevarata? atunci care este cea falsa? exista una falsa? exista fericire falsa? entuziasm fals? emotii false? te trage creierul pe sfoara? iubire falsa/adevarata? ai simtit iubire/dragoste false? cum se simte? in concluzie exista sau nu.
Avem dragoste si ura, fericire si tristete...sti eu te iubesc fals...

Si din experienta mea,da dragoste exista si la prima vedere,acel moment cand vezi "Perfectiunea" intr-un om pe care ceilalti nu o pot vedea deoarece absolut toti oamenii percep realitatea diferit(harta nu este teritoriul).De exemplu daca eu iti arat un pix, tu il vezi ca pe un pix dar daca intra un om preistoric crede ca este o arma cu care sa il omori, daca intra un caine pe usa mai este tot un pix pentru el? sau o potentiala jucarie? deci in concluzie cine are dreptate? este pix, arma sau jucarie? cu totii au dreptate.

In plus fiecare emotie are o strategie de elicitare diferita pentru fiecare om de ex. dragostea, fericirea, furia.
Eu de exemplu am o strategie pentru a obtine fericirea diferit fata de a ta.Eu ca sa fiu fericit trebuie sa am o bicicleta, tu un telefon s-a.m.d
Asa este si cu dragostea, daca cineva apasa butoanele potrivite in ordinea potrivita o sa sari din adidasi de dragoste.Deoarece creierul tau are anumite procese/strategii, daca se intampla x inseamna ca y. Daca te saruti cu un baiat te simti sa zicem iubita dar de ce daca nu te saruti cu un caine nu te simti la fel? Pentru ca creierul tau decide(adica tu) ce insemnatate are, chiar daca actiunea fizica de sarut este aceias, creierul tau ii ataseaza ceva diferit.