| VallentinD a întrebat:

Cum scapi de timiditate?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ar fi cateva metode,dar trebuie sa incepi prin a avea incredere in tine,ceva mai mult. Poti,trebuie doar sa VREI.
Uite,ia o oglinda si priveste-o,timp in care,oricat de stupid ti se pare, spune cu voce tare orice cuvant urat ai auzit vreodata, injuratura sau lucru urat.Privindu-te! Repeti de 4-5 ori, pana nu te mai simti incurcat.Si faci lucrul asta zilnic.
Exista si o metoda yoga,care consta in ceva si mai ciudat. Dimineata,in clipa in care ai deschis ochii,fara sa te dai jos din pat,incepi sa imiti toate animalele pe care le cunosti,pisica,ursul,cainele,foca,ma rog. Miauni,mormai,latri,tipi, intelegi, cred.In fiecare dimineata.
Acest exercitiu,in afara faptului ca iti va o stare de amuzament grozav,te va face ca odata iesit din casa,sa stii ce poti face si sa ai mult mai multa indrazneala, in indiferent ce!
Oricat de absurde ti se par aceste lucruri, crede-ma ca au efect.
Ajuta-te singur.
Poti!

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prin bunavointa si ambitie.

| Neimportant a răspuns:

Dă jos masca timidităţii!

Ceea ce poţi face este:
Încearcă să vorbeşti în fiecare zi cu o persoană care nu ai mai vorbit până atunci (fie că este vecinul sau vânzătoarea de la alimentară)

Zâmbeşte şi menţine contactul vizual

Stai drept şi vorbeşte clar

Râzi când ceilalţi spun ceva amuzant

Implică-te în activităţi sociale pe care înainte le evitai

Fă muncă de voluntariat

Înscrie-te în diferite cluburi sau ateliere de creaţie

Acceptă invitaţii şi invită la rândul tău

Vorbeşte cu o persoană pe care o simpatizezi

Vorbeşte cu o persoană pe care o admiri.

Încearcă să fii mereu o fire pozitivă.

| WooLove a răspuns:

Intreaba Doctorul de Familie...

| DEBrown a răspuns:

Doar raspunsuri in batjocura pe aici si fara rost. Cel mai bun leac impotriva timiditatii e "alcoolul", cu cat mai mult cu atat mai bine. La inceput dupa ce bei putin, deja prinzi curaj in tine, iar pe parcurs, vei vedea ca nu mai ai nevoie sa bei, vei scapa de timiditate. P.S. Nu ma refer sa ajungi vreun alcoolic mare, dar acolo putin, putin o sa te ajute.

| giuly a răspuns:

Facand sex.

| MariiLetz a răspuns:

Trebuie sa-ti iei inima in dinti...doar prima oara e greu. Funda?

| Liviu_2019 a răspuns:

Nu ai specificat ce varsta ai. Si eu am aceeasi problema ca si tine dar eu am 24 aproape 25 si prb e destul de nasoala. Important sa nu stai singur deoarece asa nu o sa iti rezolvi problema. Eu am 25 de ani dupa cum ti-am zis si sunt fff timid si problema asta ma afecteaza in viata de zi cu zi, nu am un grup de prieteni cu care sa ies la un suc la un film etc stau toata ziua in casa la calc si TV si crede-ma e foarte nasol. Nu am avut niciodata nici o prietena si nici in viitorul apropiat nu se intrevede o schimbare. Am chiar depresii si ganduri de sinucidere. Stiu ca suna horror dar asta e adevarul. Am o lipsa totala de incredere in propria persoana.

Incearca sa iti faci un grup de prieteni cu care sa iesi constant, du-te cu ei la suc la film etc. Altfel e greu sa scapi de problema si totodata in unele cazuri se agraveaza. Poate si medicul e o solutie desi nu prea stiu sa existe tratament cu pastile pentru timiditate eu unu nu am auzit poate ma insel.
Bafta si rezolva problema cat mai curand.

| VallentinD explică (pentru Liviu_2019):

Mdabig grin am 18 ani si asa e si la mine... Stau aproape in fiecare zi acasa. nu prea am grup de prieteni cu care sa ies la un suc, film etc. dar macar is harnic ca fac ceva pe acasa in fiecare zi sa nu ma am boala de plictiseala rolling on the floor

| Liviu_2019 a răspuns (pentru VallentinD):

Eu zic sa incerci sa te schimbi pentru ca e nasol asa, ti-am zis in unele cazuri se agraveaza.
Bafta si numai bine!

| kingRing a răspuns:

Sa te **** big grin

| venusdoom a răspuns:

De ce se fereste lumea de psiholog? in majoritatea cazurilor asta ajuta. oamenii au nevoie de comunicare si cui poti sa i spui tot ce te roade si sa fi sigur ca nu sufla o vorba cuivabig grin?

| micaelaaa a răspuns:

Da-te cu capu de perete b-)

| VladddV a răspuns:

Buna ziua,
Vreau sa va spun ca metoda cu oglinda este foarte buna pentru a scapa de timiditate. Dupa ce am citit toate comentariile, mi-am zis hai sa incerc sa ma duc sa vorbesc cu mine in oglinda, ca sa imi vad comportamentul. Mi-am pus cateva intrebari cum ar fi: Ce planuri de viitor ai? La ce scoala inveti? De cand ai permis de conducere? M-au luat transpiratiile sincer va zic.Nu m-am inrosit la fata asa de tare cum as fi crezut ca ma inrosesc de fata cu o persoana. Asta mi-a dat un plus de incredere si m-a facut sa ma simt mai bine. Va recomand sa incercati.