| SasaSasa2000 a întrebat:

Cum se numesc acei oameni care întrețin relații sexuale înainte de căsătorie?

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Concubini

| SasaSasa2000 explică (pentru Raven):

Mersi pentru răspuns, este singurul
Utilizator care a înțeles despre ce vorbeam.

39 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Grăbiți.

| Emazio a răspuns:

Eu stiam ca le spune tot oameni

| Violleta2022 a răspuns:

Concubini, ibovnici

| corbulalbrosu a răspuns:

Cuplu de Iubiti adevarati.

| Hammurabi a răspuns:

Se numesc oameni care fac sex de plăcere.
Nu pentru perpetuarea speciei, nici pentru a consfinți nu știu ce mare iubire, ci doar pentru propria plăcere.
Îți imaginezi că există oameni care fac sex de plăcere?
Da, există.
Sunt unii care n-au citit manualul de utilizare al sexului, editat de biserica ortodoxă, și folosesc sexul aiurea de tot. Adică, cum le trece prin cap.
Dar ăștia sunt cei care ajung in iad.

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Exista, normal.
Doar ca se numesc depravati.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Poți să le zici cum vrei. Tot aia e.
Unii se bucură pe lumea asta. Alții așteaptă lumea cealaltă. happy

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Unii stiu ce inseamna sa te bucuri, altii se mint. happy

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Da, știu. N-ai mâncat niciodată. Deci strugurii sunt acrii.
Dar nu-i mai poți convinge pe cei care deja au mâncat.
Pentru că, ghici. Sunt dulci și buni. laughing

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Vezi ca iti merge burta de la prea multi.winking

| AzariaMenahlem a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu numai ei.

| Hammurabi a răspuns (pentru AzariaMenahlem):

Dar?

| AzariaMenahlem a răspuns (pentru Hammurabi):

Toti cei ce implinesc biblia

| AzariaMenahlem a răspuns (pentru Hammurabi):

Toti cei ce nu implinesc Cuvantul lui Dumnezeu.

| Hammurabi a răspuns (pentru AzariaMenahlem):

Adică ce trebuie să facă?

| AzariaMenahlem a răspuns (pentru Hammurabi):

Sa faca e scrie in biblie, si poruncile din Exod 20. O porunca din cele 10 e sa nu preacurvesti.

| Hammurabi a răspuns (pentru AzariaMenahlem):

Asta e puțin mai greu de înțeles.
"Să nu prea" ăsta parcă lasă loc de anume lucruri dar să nu exagerezi. Așa sună.
De ce n-a spus "să nu curvești". Era clar, știam despre ce e vorba.
Așa cine hotărăște dacă ceea ce faci e acceptabil sau e "prea"?
Cum se interpretează asta?

| AzariaMenahlem a răspuns (pentru Hammurabi):

Curvie (sinonim cu desfrânare) = relații sexuale înainte de căsătorie.

preacurvie (sinonim cu preadesfrânare și adulter) = relații sexuale în afara relației de căsătorie, prin care se încalcă acest legământ.

| AzariaMenahlem a răspuns (pentru Hammurabi):

16 Vă spun: umblaţi prin Duhul şi astfel nu veţi împlini pofta firii. 17 Căci firea pofteşte împotriva Duhului, iar Duhul doreşte împotriva firii. Acestea sunt lucruri care se opun unul altuia, pentru ca voi să nu faceţi ceea ce vreţi. 18 Însă, dacă sunteţi călăuziţi de Duhul, nu sunteţi sub Lege. 19 Faptele firii sunt cunoscute ca fiind acestea: desfrâul, necurăţia, depravarea, 20 idolatria, vrăjitoria, duşmăniile, cearta, invidia, mâniile, ambiţiile egoiste, neînţelegerile, partidele, 21 geloziile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri ca acestea. Vă avertizez, aşa cum am făcut-o şi înainte, că toţi cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu[d].

22 Dar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, răbdarea, bunătatea, generozitatea, credinţa, 23 blândeţea, înfrânarea. Împotriva unor astfel de lucruri nu este lege[e]. 24 Cei ce sunt ai lui Cristos Isus şi-au răstignit firea cu poftele şi dorinţele ei. 25 Dacă trăim prin Duhul, trebuie să şi umblăm prin Duhul. 26 Să nu fim îngâmfaţi, provocându-ne unii pe alţii şi invidiindu-ne unii pe alţii.

Galateni 5 ( din Biblie)

| Hammurabi a răspuns (pentru AzariaMenahlem):

Să înțeleg că suntem pierduți cu toții.
Că nu cred că există om pe planetă să nu încalce nimic din ce-ai scris mai sus.
Tu te potrivești întrutotul cu ce-ai scris mai sus?

| AzariaMenahlem a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu in totul dar trebuie sa ne dam sinta ca sa implinim cat se poate de bine ceea ce e scris in biblie pentru ca odata ce Dumnezeu locuieste in inima ta esti schimbat, si nu-ti va mai placea sa faci lucrurile pe care le faceai alta data cand nu stiai de elibererea ce ti-o poate da doar Dumnezeu.

| Hammurabi a răspuns:

Am fost căsătorit, am divorțat.
Acum pot să întrețin ce vreau, cât vreau, oricând vreau.
Nu mai poate fi înaintea căsătoriei.

| Emma30555 a răspuns:

Oameni care se iubesc si fara acte, sau oameni care au instincte sexuale si nu si le infraneaza.

| HadesSs a răspuns:

Oameni normali

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Iubiti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Cum se numesc acei oameni care întrețin relații sexuale înainte de căsătorie?" oameni care întrețin relații sexuale înainte de căsătorie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numește om normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oameni normali

| MademoiselleCosmina a răspuns:

D.p.v biblic desfranati
Din punctul meu de vedere, oameni normali, care vor sa se cunoasca, nu hop casatorie, apoi cine stie ce nu le place si se despart.

| OrdanKarris a răspuns:

Oameni normali.

| SporeBox a răspuns:

Cred ca desfranati

| ThyDoom a răspuns:

Se numesc tot oameni. Nu se transformă în extratereștri.
Știu că biserica aruncă cuvinte și spun că-i păcat (ce-i chiar ironic, având în vedere că-i un stup de pedofili pe acolo), dar nu este adevărat. Dacă iubești pe cineva și faci sex cu persoana respectivă nu ar trebui să fie nicio problemă, din niciun punct de vedere. Singura problemă ar fi să faci sex din diverse motive ce nu țin de iubire (financiare, carnale). Dar aici problemele pot fi și de natură morală, nu neaparat religioasă.

| powerslidelambo a răspuns:

Normali

| madaEu a răspuns:

Satanisti pacatosi. funda plsssss!

| AzariaMenahlem a răspuns:

Curvari.

| AzariaMenahlem a răspuns:

Cum am zis, curvari. Acest mesaj va va sta marturie in ziua judecatii cand oamenii vor da socotala de orice cuvant nefolositor orice pacat orice faradelege care au facut-o pe cand traiau in trup. Curvia este un pacat grav. Pocaitivati caci judcata se apropie...

| eueu2 a răspuns:

Curvari. Asta e adevarul... Nu puteti contesta. O relatie in afara casatoriei e numite precurvie.
Adevarul doate

| eueu2 a răspuns:

Curvari. Asta e adevarul... Nu puteti contesta. O relatie in afara casatoriei e numite precurvie.
Adevarul doar...