| SasaSasa2000 a întrebat:

Cum se numesc acei oameni care întrețin relații sexuale înainte de căsătorie?

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Concubini

39 răspunsuri:
| AzariaMenahlem a răspuns (pentru Hammurabi):

Toti cei ce nu implinesc Cuvantul lui Dumnezeu.

| Hammurabi a răspuns (pentru AzariaMenahlem):

Adică ce trebuie să facă?

| SasaSasa2000 explică (pentru Raven):

Mersi pentru răspuns, este singurul
Utilizator care a înțeles despre ce vorbeam.

| AzariaMenahlem a răspuns (pentru Hammurabi):

Sa faca e scrie in biblie, si poruncile din Exod 20. O porunca din cele 10 e sa nu preacurvesti.

| Hammurabi a răspuns (pentru AzariaMenahlem):

Asta e puțin mai greu de înțeles.
"Să nu prea" ăsta parcă lasă loc de anume lucruri dar să nu exagerezi. Așa sună.
De ce n-a spus "să nu curvești". Era clar, știam despre ce e vorba.
Așa cine hotărăște dacă ceea ce faci e acceptabil sau e "prea"?
Cum se interpretează asta?

| AzariaMenahlem a răspuns (pentru Hammurabi):

Curvie (sinonim cu desfrânare) = relații sexuale înainte de căsătorie.

preacurvie (sinonim cu preadesfrânare și adulter) = relații sexuale în afara relației de căsătorie, prin care se încalcă acest legământ.

| AzariaMenahlem a răspuns (pentru Hammurabi):

16 Vă spun: umblaţi prin Duhul şi astfel nu veţi împlini pofta firii. 17 Căci firea pofteşte împotriva Duhului, iar Duhul doreşte împotriva firii. Acestea sunt lucruri care se opun unul altuia, pentru ca voi să nu faceţi ceea ce vreţi. 18 Însă, dacă sunteţi călăuziţi de Duhul, nu sunteţi sub Lege. 19 Faptele firii sunt cunoscute ca fiind acestea: desfrâul, necurăţia, depravarea, 20 idolatria, vrăjitoria, duşmăniile, cearta, invidia, mâniile, ambiţiile egoiste, neînţelegerile, partidele, 21 geloziile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri ca acestea. Vă avertizez, aşa cum am făcut-o şi înainte, că toţi cei ce fac astfel de lucruri nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu[d].

22 Dar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, răbdarea, bunătatea, generozitatea, credinţa, 23 blândeţea, înfrânarea. Împotriva unor astfel de lucruri nu este lege[e]. 24 Cei ce sunt ai lui Cristos Isus şi-au răstignit firea cu poftele şi dorinţele ei. 25 Dacă trăim prin Duhul, trebuie să şi umblăm prin Duhul. 26 Să nu fim îngâmfaţi, provocându-ne unii pe alţii şi invidiindu-ne unii pe alţii.

Galateni 5 ( din Biblie)

| Hammurabi a răspuns (pentru AzariaMenahlem):

Să înțeleg că suntem pierduți cu toții.
Că nu cred că există om pe planetă să nu încalce nimic din ce-ai scris mai sus.
Tu te potrivești întrutotul cu ce-ai scris mai sus?

| AzariaMenahlem a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu in totul dar trebuie sa ne dam sinta ca sa implinim cat se poate de bine ceea ce e scris in biblie pentru ca odata ce Dumnezeu locuieste in inima ta esti schimbat, si nu-ti va mai placea sa faci lucrurile pe care le faceai alta data cand nu stiai de elibererea ce ti-o poate da doar Dumnezeu.