| anonim_4396 a întrebat:

Daca am facut dragoste cu prietenul meu,prima oara a fost la baie, a doua oaraa a fost in prezervativ, dupa am mai stat vreo 10 15 minute, in timpul asta el si a tras inapoi chilotii pe el, si apoi am continuat dar fara prezervativ...dar nu si a dat drumul.pot ramane insarcinata?

4 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Da, exista un risc de a ramane insarcinata (dar e destul de scazut).
Spermatozoizii nu mor imediat dupa ejaculare. In functie de mediul inconjurator, ei pot supravietui o perioada (max. 7 zile daca sunt in vagin). Daca prietenul tau nu s-a spalat cu multa apa si sapun, cel mai probabil niste spermatozoizi au supravietuit in acele 10-15 minute. Chiar si lichidul pre-ejaculator ("apa" secretata din penis in timpul actului sexual, inainte de "a-si da drumul") contine spermatozoizi.

Cel mai sigur ar fi sa iei o "pastila de a doua zi", si eventual pe viitor sa folosesti anticonceptionale sau sa insisti sa folositi un prezervativ pentru a evita situatiile de genul asta.
Desi pe moment e usor sa te lasi dusa de val, corpul tau este responsabilitatea ta si trebuie sa ai grija happy.

O zi buna!

| mihai69 a răspuns:

Dacă erai în perioada fertilă, există ceva șanse.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Ba da in prezervativul ala nu v-ati sufocat?

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru BlyeeetAK47):

Cand ii apuca (virgula) caldurile pe unii, este surprinzator in ce conditii isi pot rezolva problema!