| anonim_4396 a întrebat:

Daca am facut sex neprotejat in ziua a 15-a de la inceputul ciclului ce sanse sunt sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ziua a 15-a poate fi/reprezenta ziua in care este produs ovulul si din acest motiv sa reprezinte cea mai fertila zi, insa doar in cazul in care ciclul menstrual are o lungime de 29 de zile. In cazul ciclurilor mai scurte de 28 de zile, a 15 zi se situeaza in perioada nefertila de dupa ovulatie. Aceasta a 15 zi poate sa faca parte din perioada fertila doar in cazul ciclurilor a caror lungime este de 27-33 de zile. Probabilitatea de a ramane insarcinata in a 15 zi a c.m. depinde de lungimea ciclului tau menstrual precum si de faptul daca a ajuns sau nu sperma in vagin. In cazul unui ciclu de 28 de zile a 15 zi reprezinta ultima zi a perioadei fertile in care mai exista posibilitatea de a ramane insarcinata. Sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sanse foarte mari, pentru ca in zilele 14-15 se produce ovulatia, deci erai taman in plina perioada fertila!

| mihai69 a răspuns:

Destul de mari. Dar nu e nimic sigur. Dacă asta urmărești (să ai un bebe), e bine să mai încerci de vreo două, trei ori.

| Emilian65 a răspuns:

Sansele de a ramane gravida, in aceasta situatie, sunt foarte mari.

| ManTheMan8 a răspuns:

Da, destul de mari chiar