| Gena2261 a întrebat:

Dacă am luat escapelle și la o săptămână am avut sângerări timp de 5 zile pastila și-a mai făcut efectul? Menționez că menstruația trebuia să-mi vina pe 28

Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Nu o asculta pe Viorica ca abereaza. Ca sa fie clar, pastila aia contine un hormon sintetic care odata ajuns in organism scade puternic nivelul de estrogen din organism. Asta se traduce prin doua efecte

1. Nu poate avea loc ovulatia, e intarziata pe o perioada de 3 pana la 5 zile pana se restabileste nivelul de estrogen
2. Scaderea nivelului de estrogen duce si la ingrosarea mucusului cervical, ceea ce impiedica implantarea unui eventual ovul ( in caz ca deja a avut loc ovulatia cand ai luat pastila)

Acum ajungem la concluzie... cand iei o astfel de pastila, de cele mai multe ori menstruatia vine la timp si este totul ok dar uneori, se pot intampla doua lucruri

1. Vine mai devreme, cazul tau ( putem presupune ca deja ovulasei si astfel datorita nivelului scazut de estrogen s-a pornit mai rapid menstruatia)
2. urma sa aiba loc ovulatia in perioada aia de 3-5 zile, astfel ovulatia a fost intarziata. ciclul menstrual e automat prelungit cu 3-5 zile si practic iti vine mai tarziu.

Acum ciclul tau menstrual a fost modificat, incepe sa calculezi totul de la data de 12 cand ai avut sangerarea respectiva, aceea a fost menstruatia.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uita de menstruatie, fiindca dupa ce ai luat Escapelle fiind o "bomba hormonala" care ti-a explodat un ovul fecundat, menstruatia nu mai poate sa vina regulat, si nu va veni nimic ca inainte, fiindca acum vei experimenta efectele negative ale acestei pastile, pe urmatoarele 6-12 luni.

Atentie: o alta pastila de a doua zi nu mai poti lau in viata asta, fiindca poate declansa tumori si cancere.

| dullcat a răspuns:

Menstruatia poate fi amanata in astfel de cazuri deoarece pastila respectiva face ca ovulatia sa se intample mai tarziu.Tu zici ca ti-a venit mai devreme sau?

| Gena2261 explică (pentru dullcat):

Am luat pastila pe 6 și am avut sângerări pe 12 timp de 5 zile (menstruația mă ține normal 3)

| Gena2261 explică (pentru dullcat):

Acea sângerare o iau ca menstruație sau ca efect advers al pilulei și aștept să-mi vina ciclu?

| dullcat a răspuns (pentru Gena2261):

Pai tu trebuie sa faci diferenta.Asa ca o regula generala, sangerarea ca efect advers este mult mai putina decat fluxul menstruatiei.Plus, pastila iti deregleaza si hormonii, deci e de asteptat sa se schimbe ciclul menstrual, atat durata cat datele din calendar.

| Robert2526 a răspuns:

Da, este totul in regula, dar menstruatia o sa msi intarzie, nu ai de ce sa iti faci griji