| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Daca dragoste nu e, nimic nu e?

Răspuns Câştigător
| Delicacy a răspuns:

Pot spune cu glas tare un singur lucru: DA!
Iubirea este în noi toţi şi niciodată nu o să dispară, doar că se manifestă diferit la fiecare dintre noi.Şi când spun iubire, nu mă refer numai la cea aflată între doi oameni, ci la absolut totul.Nu cred că nu ţi s-a întâmplat vreodată să nu te îndrăgosteşti de ochii înlăcrimaţi ai unui animal şi pe care să-l mângâi cu blândeţe.Nu cred că nu ţi s-a întâmplat vreodată să nu te uiţi cu melancolie la cer, în noapte.Nu cred că nu ţi s-a întâmplat niciodată să te uiţi în oglindă şi să te bucuri de ceea ce vezi, să zâmbeşti.Nu cred că nu ţi s-a întâmplat niciodată să strângi mâna cuiva cu regret sau, dimpotrivă, cu ardoare.Nu cred că nu ţi s-a întâmplat niciodată să citeşti o carte cu multă atenţie şi să te bucuri sau nu de cele citite.Nu cred că nu te-ai bucurat niciodată să revezi zâmbetul cuiva apropiat ţie...
Acum înţelegi ce vreau să spun? Fără iubire nu mai suntem oameni, poate doar nişte dispozitive inteligente.Ea dă naştere tuturor sentimentelor, fie pozitive, fie negative...dar de care vom avea întotdeauna nevoie.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Delicacy):

Nu ca as fi de acord, incerc sa imi suprim sentimentele, dar te premiez pentru discurs.

| Delicacy a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Nu mă încântă cu nimic premierea. Dacă nu ai înţeles, înseamnă că am făcut degeaba cefalee...

| BeyondTheDarkSun explică (pentru Delicacy):

Am inteles perfect.

20 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Marin Preda a scris un intreg roman,incercand sa demonstreze acest adevar.
Noi,cu totii,traim o viata incercand sa gasim dragostea, e scopul inconstient care exista implantat in fiecare din noi.
Retorica, intrebarea ta, nu-i asa?happy
Daca inca nu ai facut-o, reposteaz-o si la "stiinta si filozofie"...

| BubuLina999 a răspuns:

Nu mai este nimic dupa umila mea parere!:*

| larrii a răspuns:

Nici soare nu-i..nici viata nu-i

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Sunt banii care compenseaza.

| BonneLess a răspuns:

Daca dragoste nu e, poate fi doar sex. Mie si cred ca altora nu le place doar atat.

| Purgatoriu a răspuns:

Nu... Mai ramane distrugerea, plictiseala, petrecerile, ura, tristetea, fericirea...

| RAY a răspuns:

In ziua de azi in lumea asta tot mai materialista nu numai e loc de iubire,doar ipocrizie,minciuna, falscitate etc

fetele din ziua de azi viseaza doar la bogati, baietii doar fete pentru sex atat am de spus, daca dragoste nu e se rezolva cu banii, banii sunt cei mai importanti in viata cu ei ai orice, tot ce isi doresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea nu este singurul sentiment, pe care il poate simti un om. Mai sunt: ura, fericirea, tristetea, agresivitatea. Corect ar fi: Daca ratiune nu e, nimic nu e.

| BeyondTheDarkSun explică (pentru anonim_4396):

Eh,astea sunt ultimele vorbe ale lui Preda, la sfarsitul romanului Cel mai iubit dintre pamanteni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

A fost indragostit rau de tot acest Marin Preda. Astfel nu inteleg de ce ar fi spus ce-a spus. Pentru unii, un singur sentiment este totul.

| blueheart a răspuns:

Speranta moare ultima. Daca dragoste nu e macar ramanem cu speranta.

| FearOfTheDark a răspuns:

Ba mai e. Daca e dragoste urmeaza si dezamagirea, tristetea.Asta e parerea mea.

| Larisssaa a răspuns:

Este prietenie laughing

| stef112 a răspuns:

Da asa erolling on the floor

| Aaanoniiiima a răspuns:

"Unde dragoste nu e, rămân doar sticlele."

| Elenutxz19999 a răspuns:

Asa ar putea sa zica si unul care e obsedat de muzica,, Daca muzica nu e, nimic nu e? '' parerile sunt subiective, depinde cat esti tu atasat de cineva, cel putin asa privesc eu lucrurile nu zic ca e corect happy

| Annayra2001 a răspuns:

Exact,bani poa' sa fie,dar sentimente,dragoste, iubire, foc, nimic, absolut nimic nu e!