| sandulescu98 a întrebat:

Daca e sa ramai insarcinata si afli din timp, adica peste 1 sapt, 2, dupa ce ai avut contactul sexual, cum poti sa scapi de sarcina? In afara de avort. Exista pastile, ceva?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Da exista asa numita pastila avortiva, folosita pentru realizarea avortului medicamentos. Mifepriston (Mifegyne) medicament antigestational si antiprogestativ care se foloseste in asociere un steroid sintetic al unei prostaglandine (substanta hormonala). Administrarea lor se face pe baza prescrierii medicale si se face numai intr-o institutie spitaliceasca, o clinica sau un cabinet ginecologic. Cel putin acestea nu se pot folosi asa dupa "ureche" si dupa cum il taie capul pe fiecare. Sanatate!

| sandulescu98 explică (pentru corbulalbrosu):

Si aceasta pastila afecteaza cu ceva persoana? O iubesc prea mult si nu vreau sa pateasca ceva

| corbulalbrosu a răspuns (pentru sandulescu98):

Practic nu se produce nici un efect secundar. Hormonii actioneaza doar cu scopul de a intrerupe evolutia sarcinii instalate in uter si eliminarea sacului gestational. Cele 2 medicamente pot fi administrate doar de catre un medic ginecolog sub atenta lui supraveghere.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din timp inseamna inainte de contactul sexual si atunci te poti proteja. Tot ce se intampla dupa inceperea contactului sexual este prea tarziu. Nu poti scapa de sarcina cum ai scapa de matreata, e un copil, o viata, nu un disconfort.
Exista posibilitatea avortului medicamentos. El se face cam la 4-7 saptamani de sarcina, in spital, in cazuri foarte bine alese de ginecolog.

| kandaraki a răspuns:

In 1-2 saptamini nu afli daca esti insarcinata. copii mici fara minte

| sandulescu98 explică (pentru kandaraki):

Dar cand afli? Nici cu test de sange nu ai cum

| kandaraki a răspuns (pentru sandulescu98):

Offffffff.
mai bine nu faci sex in viata ta, asa specimente ca tine nu trebuie sa se inmulteasca.