| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ești virgin/virgină pană când îți găsești persoana cu care o să-ți petreci toată viața sau până după casătorie care sunt beneficiile?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Devotamentul pentru acea persoana. Nu multi inteleg acest lucru in timpurile astea.

| pietrean a răspuns:

Singurul beneficiu, ar fi ca nu poti lasa o fata insarcinata/nu ramai insarcinata, nu te imbolnavesti de unele boli venerice.Prea multe "beneficii",nu ar fi,dar astea doua sunt foarte importante,pentru viata ta,viitoare.
Asta nu inseamna sa nu faci sex inainte de a te casatori,dar, DOAR atunci cand esti destul de dezvoltat fizic si mai ales psihic, sa fii responsabil de faptele tale, sa cunosti TOTUL despre viata sexuala, sa ai minimile cunostinte de sexologie, metode de contraceptie.

| TeckTonik997 a răspuns:

Prin asta iti arati respectul si iubirea pe care o porti viitorului sot/sotie si nu risti sarcini, BTS, gelozii si viitoare certuri si suspiciuni pe aceasta tema.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu exista.

| Alcyon a răspuns:

Nu iei BTS-uri, nu trebuie sa-ti faci griji din cauza unei eventuale sarcini nedorite, nu te confrunti cu unele deceptii. E bine sa astepti persoana potrivita, totusi nu cred ca trebuie sa faci din asta telul vietii.

| Anonimus77 a răspuns:

Frate serios? Logic ca nu exista beneficii si iti spun si de ce. In primul rand ca baiat eu de exemplu nu as accepta o nevasta care sa nu fie cat de cat buna la pat, in al doilea rand o viata fara sex este o viata pierduta, pai daca nu o faci de cat mai multe ori pana in casatorie o faci dupa? Sa fim seriosi, ardeti tot ce prindeti.

| 구미호 a răspuns:

Vei fi multumit/a ca nu ai fost ca altii/altele care isi pierd virginitatea de la 10 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru U2lrish):

Felicitări pentru răspunsurile pe care le dai. Mă bucur să văd că pe site-ul ăsta nu sunt singura care crede cu desăvârşire în faptul că două persoane, care se iubesc, trebuie să aştepte până după căsătorie, ca să facă dragoste big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru U2lrish):

Wow! Dude, you rock! God Bless you! Este și pe TPU cineva care gândește ca mine. I have faith now.

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

Pacat,ca nu stie si cel caruia i-ai adresat felicitarile.
Adica inainte de casatorie, nu ai voie sa te indragostesti si sa faci dragoste? Atunci, cum stii care este alesul, cum este sa iubesti?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru pietrean):

Dacă-mi permiți happy
Nu-ți poti da seama prin faptul că ai relații intime cu o persoană dacă o iubești mi se pare o aberație, prin asta nu poți decat să afli dacă vă potriviți la pat. Întrebarea mea este dacă nu vă potriviți din acest punct de vedere ce se întamplă vă despărțiti, găsiti pe altcineva si o luați de la început cu acea persoană? Să oferi intr-un asemenea mod dragoste tuturor celor de care ești sau o să fii indrăgostit înseamnă a te dăruit tuturor care îți dau ocazia atunci cu ce o diferă pe cel/cea cu care o să-ți petreci toată viata de ceilalți? Ce-i oferi special? Ceva ce ai dat si altora.In fine...
Eu spun că dragostea vine din suflet dacă există suflet există si Dumnezeu, El ne-a dăruit iubire iar noi nu trebuie să o confundăm si să o folosim intr-un mod greșit, nu spun că această parte nu este importantă ba din contră e foarte importantă e menține relația dinte cei doi după căsătorie si-ți dă posibilitatea de a avea copii acesta fiind scopul principal, atunci de ce vă folositi de asta pentru a vă arata iubirea sunt multe alte metode prin care poți face asta. MikyAdda nu a menționat in comentariu că nu ai voie să te îndrăgostești înainte de căsătorie. Iubire vine din cunoaștere nu pe plan fizic iar a place si a iubi nu sunt sinonime.

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

Faptul ca iubesti si te daruiesti cuiva, asta nu inseamna, ca esti sigur ca o sa te daruiesti si altei iubiri.Esti convins ca asta este perechea ta, dar cum viata iti mai face si surprize dureroase, da, poti intalni si alta persoana care sa te iubeasca.Asta nu inseamna ca te "prostituiezi".
In problema cu Dumnezeu,din fericire pentru mine eu sunt atee,asa ca, mai bine nu intram in polemica cu asa ceva! Probabil de aici si convingerea ta, ca trebuie sa faci sex/dragoste, DUPA casatoria religioasa, mai ales.Si de aici,cred,ca tu esti sigur, ca femeia, chiar daca nu are si placerea fizica alaturi de sotul sau, TREBUIE sa stea in acea casnicie, ca o sclava.Asa o trateaza si religia,preotul in biserica:nu are voie sa intre in biserica daca este in perioada menstruatiei,ca este spurcata,nu are voie sa intre in altar,parca,doar barbatii,sa fie supusa barbatului,etc.Dar ma rog, eu fiind o tipa mai nonconformista...
Iubirea, daruirea, casnicia, implica si daruirea trupeasca si nu doar cea platonica.Casnicia nu este doar pentru a face copii,nu este "scopul pricipal"! Sunt destule persoane care au copii,nefiind casatorite si isi cresc copii mai bine decat cei care sunt casatoriti la biserica,merg la slujbe,fac matanii si pupa tarana,dar sufletul lor este gol.
IUBIREA, DRAGOSTEA implica si planul sexual, fizic, nu se poate fara asa ceva.
Sa ai o zi buna si faptul ca avem pareri diferite in ceea ce priveste divinitatea, sper sa accepti si parerea mea de atee!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru pietrean):

Si eu sunt fată, iar faptul că esti atee nu mă face să nu-ți iau răspunsul în considerare până la urmă fiecare își trăiește viața cum dorește, e normal să avem păreri diferite dacă toți ne-am trăi viata la fel nu am avea nimic de spus, din răspunsul tău constat că nu ai privit dincolo de cuvintele care sunt scrise în Biblie până la urmă tot ce este scris acolo nu ne face să suferim, știu că sunt religii în care se respectă anumite reguli care după parerea mea te priveză de anumite lucruri dar eu cred cu desăvârșire că toți suntem egali în fața lui Dumnezeu si nu numai.Cât despre acest subiect nu ține totul numai de religie e vorba si de o părere pe care mi-am construit-o si mi se pare mult mai frumos așa.Am pus întrebarea să aflu răspunsuri si din partea altora si le apreciez.Iar dacă ești atee din start religia o să ți se pară o prostie dar fiecare are dreptul să creadă si să facă ceea ce vrea, eu nu condamn pe nimeni.O zi frumoasă să ai!