| Tmcn a întrebat:

Dacă eşti prietenă cu un băiat care nu te place, adică nu e atras de tine, poate trece peste aspect şi să se îndrogostească de caracter/personalitate?
Având în vedere că el este încă adolescent, şi ştiu că pentru băieţii tineri aspectul e punctul forte.

Răspuns Câştigător
| wildthing a răspuns:

Nu pot vorbi in numele tututor baietilor, dar mie mi s-a intamplat ceva de genul asta si nu e mers. Am cunoscut o fata care s-a indragostit (probabil obsesiv) de mine si mi-a spus-o. Eu pur si simplu nu ma simteam atras de ea si i-am spus ca sunt indragostit de alta (la altceva nu m-am putut gandi pe moment). Era o fata finuta, sensibila si cu un fizic acceptabil (dupa multe opinii) dar pe mine pur si simplu nu ma atragea, deloc, insa am devenit amici. Chiar "m-am straduit" sa imi placa de ea, pentru ca ma flata prin comportamentul si dragostea declarata (poate in cel mai dulce mod), insa nici macar sa o sarut nu puteam. Pana la urma nu a fost niciodata nimic intre noi, desi ea m-a cautat si la 3-4 ani dupa ce nu ne mai vazusem.

6 răspunsuri:
| Metempsihoza a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti zic, nu prea cred. Poate doar daca petreceti intr-adevar mult timp impreuna si iti afla toate calitatile si mai folosesti pe ici pe colo mici trucuri, e posibil. Numai ca eu una cred ca ce nu se intampla de la sine, nu se intampla nici fortat, cel putin nu e asa bine. Eu zic sa nu insisti pentru ca un baiat care te place poate fi chiar la coltwinking

| Tmcn explică (pentru Metempsihoza):

Nu e vorba de mine. Analizez o situaţie, merci de raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate să îi placă caracterul tău dar până la dragoste e mult...eu cred că este important ceea ce vrea un băiat de la o fată, dacă este o prietenie strânsă, amândoi se înţeleg foarte bine şi fiecare apreciază modul în care gândeşte celălalt, este posibil să ajungă să placă fata şi să nu se uite aşa la aspect.Pentru că este uşor să treci de la o prietenie la iubire, mai greu de la iubire la prietenie.Ca prieteni aflaţi mai multe unul despre celălalt,nu te gândeşti aşa mult la aspectul fizic şi pui preţ pe buna înţelegere,pe ajutor, şi când îţi dai seama că este o persoană grozavă, care te face să te simţi bine, te face să zâmbeşti când eşti trist şi este mereu interesată de starea ta, începi să te gândeşti la mai mult decât prietenie.Eu asta cred,că aspectul fizic nu biruie mereu.Dar bineînţeles,contează cum este el, cum este prietenia voastră.Nu contează că este adolescent, crezi că pentru bărbaţi aspectul fizic nu e punctul foarte?
Un adolescent are nevoie de susţinere, de ascultare, o doză de nebunie şi puţin mister.

| Sfatosul2012 a răspuns:

Da cred ca e posibil. Trebuie mai intai sa i arati avantajele de a fi buni prieteni. Tine minte ca la noi, la baieti, iubirea vine imediat dupa o relatie de prietenie buna. Vreau sa spun ca se poate sa aveti o relatie de prietenie frumoasa care poate sa se transforme intr o relatie de dragoste. succeswinking

| lauraroxi a răspuns:

Eu cred ca dupa un timp isi va da seama ca sufletul conteaza.

| brusturel a răspuns:

Nu. La inceput e nevoie de atractie fizica, abia apoi de restul. Apoi se vor compensa reciproc. lasa-te cucerita de un alt tip.