| madalinaeliza a întrebat:

Daca iubitul meu mi.a facut "degetica", adica mi.a bagat degetul jos si il misca ca si cum as face sex, (eu fiind virgina)..inseamna ca nu mai sunt virgina?

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Masturbarea de catre partener este considerata ct sxeual. Virgina este numai o persoana care nu a avut niciodata nici un act sexual. Deci tu nu mai esti virgina, de vreme ce ai avut un act sexual. Nu iti bate joc de notiunea de virginitate, a fi virgina inseamna sa nu fi avut un contact sexual. daca intrebi aici, iti vor spune ca esti virgina daca ai avut mai putin de 100 de contacte sexuale, daca ai fost cu mai putin de 20 de barbati, daca ai avut doar contacte sexuale anale, etc. Dar tu sa stii ca nu mai esti virgina, de fapt.

| Rayyy a răspuns:

Salut,

Vorbind strict în sens medical, se spune că îți pierzi virginitatea atunci când himenul, care este o bucată de piele aflată la intrarea în vagin, se rupe. Ruptura himenului poate fi provocată atât prin actul sexual propriu-zis, cât și prin masturbare. Dacă partenerul tău ți-a rupt himenul, ar însemna că nu mai ești virgină. Totuși, această bucățică de piele este elastică și uneori poate permite pătrunderea unui corp străin fără a se deteriora. Dacă nu te-a durut și nici nu ți-a curs sânge, înseamnă că nu ți s-a rupt himenul.
Aș vrea totuși să menționez că există multiple interpretări pentru noțiunea de „pierdere a virginității". Unele persoane nu consideră că masturbarea s-ar traduce în acest fel, acest lucru petrecându-se doar atunci când ai contact sexual propriu-zis cu un partener. Acest mod de gândire este susținut și de faptul că uneori, himenul se poate rupe accidental - spre exemplu, când mergi pe bicicletă sau când folosești un tampon. Așadar, totul ține de interpretarea pe care o acorzi tu.
Toate cele bune și multă grijă!

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Nu tu nu mai esti virgina daca tot te arde la pasarica fa ca la carte cu penis nu cu degetica lui andersen

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ba da, încă esti virgină pînă în momentul in care in loc de deget i ti bagă penisul, si te dezvirginează.

| Violleta2022 a răspuns:

Accidente se pot intampla si din joaca prosteasca poti sa te dezvirginezi.

Partea cea mai interesanta poate sa fie daca, de la degete murdare se face infectie si ajungi cu pasarica infectata la medic, atunci sa te vad cum explici ce ai bagat acolo de s-a infectat.

| OMFGConrad a răspuns (pentru Violleta2022):

"poti sa te deflorezi." big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru OMFGConrad):

Da, asa este, termenul corect in cazul asta este deflorare.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru OMFGConrad):

Ruperea sau doar lezarea himenului, indiferent din ce motiv se produce este denumita DEFLORARE. Deflorarea reprezinta o urmare a unei actiuni fizice deci nu este sinonima cu dezvirginarea care reprezinta o idee/conceptie si este de natura psihica, mentala

| OMFGConrad a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Asta spuneam şi eu. big grin

| corbulalbrosu a răspuns:

Esti si ramai in continuare virgina. Dezvirginarea se produce doar in momentul in care vei intretine primul contact sexual din viata ta si anume sexul de dezvirginare. Doar in momentul in care in vaginul fetei/femeii este introdus un penis real/adevarat barbatesc se produce dezvirginare. Prin introducerea in vagin a degetelor tale sau ale iubitului, ori a unor alte obiecte (castraveti, banane, morcovi, lumanari, dildouri, penis artificial sau vibratoare) fiindca de fapt nu faci sex, doar te masturbezi vei ramai in continuare VIRGINA. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

E oarecum controversată noțiunea asta în ultimul timp.
Tehnic, ai putea să mai fii virgină (adică să nu te fi deflorat); moral, nu prea mai ești, cu toate că unora poate că masturbarea reciprocă nu li se pare a fi un ACT sexual ci mai degrabă o interacțiune cu caracter erotic (de excitarea în vederea sexului real, prin penetrare de către un penis).