| dianadiana123456 a întrebat:

Dacă la primul act sexual nu a curs sânge și nu sunt sigura dacă s-a rupt himenul pt ca a intrat doar capul apoi i-am spus sa o scoată pt ca mă durea prea tare, el nu s-a dat drumul în mine, e posibil sa fi rămas însărcinată?

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Teoretic, nu. Practic, cea mai buna prietena a mea a patit exact la fel, dar culmea, a ramas insarcinata, cu toate ca s-a retras inainte de a ejacula.
Asa ca la urmatoarea data a menstruatiei, i-a intarziat 3 zile si nici mie, nici ei, nu i-a venit a crede cand i-au iesit 2 liniute perfect clare la testul de sarcina. Iar treaba cu perioada fertila...asta depinde de la femeie la femeie. Teoretic e cam in ziua 14, ea a avut primul contact sexual la vreo 2 zile dupa terminarea menstruatiei si tot a ramas.
Asteapta sa iti vina menstruatia. Daca intarzie, faci test de sarcina. Teoretic, cazurile in care ramai fara sa isi fi dat drumul inauntru sunt destul de rare, dar totusi, exista.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AutumnDay):

Perioada fertila se poate determina cu o destul de mare precizie doar in cazul in care CICLUL MENSTRUAL ESTE REGULAT, adica acel ciclu menstrual la care abaterea in + sau - nu este mai mare de 1 zi pe parcursul a 6-8 cicluri menstruale consecutive. In cazul unui ciclu menstrual neregulat lungimea acestuia in zile poate sa difere foarte mult intre 2 cicluri consecutive si daca ciclul este unul foarte scurt de 21-22 de zile, in acest caz perioada fertila va incepe din a 2 sau a 3 zi a ciclului adica chiar in timpul menstruatiei, aceasta este explicatia la nedumerirea ta in legatura cu sarcina prietenei tale. Ovulatia se produce in a 14 zi doar in cazul unui ciclu regulat, cu durata medie de 28 de zile.

| AutumnDay a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Sunt foarte bine informata in legatura cu asta, cu ceea ce tine de ovulatie, perioada fertila, ciclu menstrual si asa mai departe. Nu era nedumerire, in niciun caz nu voiam asta sa transmit.
Voiam sa ii spun fetei ca desi,, unii" spun ca ramai doar daca esti in perioada fertila/ovulatie, totusi, poti ramane ORICAND in decursul unei luni, cu atat mai mult in cazul unui ciclu neregulat, dar si in cazul unuia,, regulat" mai apar erori. Prietena mea il avea destul de regulat si TOTUSI(ma repet, dar nu e mirare) a ramas insarcinata.
Din pacate, a facut intrerupere de sarcina. De asta e mai bine sa te gandesti de dinainte la ce consecinte poate avea o actiune si sa nu mergi pe probabilitatea,, hai ca poate nu se intampla, ca nu sunt in perioada aia" sau,, hai ca daca se retrage nu raman". happy
Oi fi tu baiat, dar vad ca stii destule happy Ce sa zic, bravo tie!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AutumnDay):

AM FOST casatorit mai multi ani decat ai tu varsta. Tot ceea ce am scris se bazeaza si se datoreaza cunostintelor mele obtinute in foarte multi ani de studii superioare, si de asemenea a unei experiente sexuale foarte indelungate. Referitor la..."totusi, poti ramane ORICAND in decursul unei luni, cu atat mai mult in cazul unui ciclu neregulat, dar si in cazul unuia,, regulat" mai apar erori". Se pare ca nu ai fost atenta la ceea ce am scris si anume :" In cazul unui ciclu in cazul in care CICLUL MENSTRUAL ESTE REGULAT, adica acel ciclu menstrual la care abaterea in + sau - nu este mai mare de 1 zi pe parcursul a 6-8 cicluri menstruale consecutive", (deci am exclus din start CICLUL NEREGULAT) probabilitatea unei sarcini este extrem de mica sub 1/1000. Acel ORICAND subliniat de tine nu-i asa? este gresit deoarece in realitate nu se ramane insarcinata ORICAND, ORICUM, ORICINE. Organismul uman SANATOS este o "masinarie" foarte bine pusa la punct care functioneaza de regula aproape perfect in baza unor mecanisme care nu permit sa apara ERORI, astfel ca acestea daca apar sunt atat de rare incat nu sunt luate in calcul fiind considerare pur si simplu SIMPLE ACCIDENTE.

| AutumnDay a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Ce interesant sa fie si sa te,, lauzi" pe TPU cu vasta ta experienta sexuala si cu cantitatea impresionanta de neuroni pe care o detii. Tu, corbule, interpretezi totul, inclusiv acel,, oricand"(poti ramane gravida) al meu. E evident ca poti ramane daca ORGANISMUL permite asta. Ca doar nu poti ramane asa, din nimic, cand - sa zicem, tu nu ai ovulatie(deloc) si eventual, ca sa fie meniul complet, nu faci nici sex.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AutumnDay):

Exact inteligento. Poti ramane daca organismul PERMITE, insa acest PERMITE este strict conditionat de anumite procese fiziologice care nu se produc aproape ORICAND ci intotdeauna PERFECT doar intro perioada foarte scurta de 1-2 zile si DOAR O SINGURA DATA INTRO LUNA. Citeste si invata in loc sa comentezi aiurea cum o fac toti PROFANII, fiindca nu-i asa, mai trebuie sa ai si studii superioare necesare pentru a intelege un proces mult mai complex decat pare la prima vedere.

| AutumnDay a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Doamne, serios? Iti trebuie studii superioare pentru asta? Ma insel. Culmea, tu ai trecut prin ele si inca nu iti permiti luxul de a scrie corect. Si daca prima data ma gandeam ca e tastatura de vina, a doua oara cand ai facut aceeasi greseala mi-ai inlaturat orice dubii. Nu e evident ce insemna acel,, permite"?!
Ce va mai place sa va antrenati in discutii contradictorii.
O sa te rog sa nu imi raspunzi, odihneste-ti creierul, nu-ti bate neuronii cu mine.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AutumnDay):

Buna crestere ma obliga sa raspund. Imi pare rau ca ma vad nevoit sa te dezamagesc. Raspunsurile mele date tuturor fetelor/femeilor si nu numai, s-au adeverit ca fiind exacte si corecte in ciuda proastei mele reputatii in ochii unor "neica nimeni". Si da uneori mai si jignesc, dar numai pe cei care o merita fiindca sunt lipsiti de buna crestere, cei care dau dovada de prostie, de aroganta dar mai ales de lipsa de bun simt, a unei minime decente, fiindca le lipsesc acei asa numiti 6 sau 7 ani de acasa (de la caz la caz).

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca partenerul tau a fost capabil sa-si controleze perfect ejacularea, atunci indiferent in ce perioada a ciclului tau menstrual s-a petrecut tentativa de dezvirginare, probabilitatea aparitiei unei sarcini se poate exclude aproape in totalitate. Insa daca partenerul nu are experienta necesara (aproape sigur) si in plus daca tu in acel moment ai fost in perioada fertila exista premisele intr-un procentaj destul de mare care sa faciliteze aparitia unei sarcini. Ar fi fost foarte bine daca partenerul tau se informa dinainte si afla si el ca folosirea prezervativul usureaza penetrarea, reduce foarte mult senzatia de durere in momentul actiunii de dezvirginare si bineinteles inlatura riscul aparitiei unei posibile sarcini nedorite. In concluzie, pe baza datelor prezentate nu se poate da un raspuns concret, astfel ca momentan se pot emite doar niste pareri cu totul subiective. Pentru un raspuns catusi de cat corect sunt necesare date concrete cum ar fi : data inceperii ultimei menstruatii, data inceperii viitoarei menstruatii, tipul ciclului menstrual : regulat sau neregulat, precum si data exacta a tentativei de dezvirginare. Multa sanatate.

| Stormtrooper a răspuns:

Nu.
Sansele sunt 0%.

| Portocalacrizata a răspuns:

Nu esti