| timidul96 a întrebat:

Daca ma masturbez uitandu-ma la filme porno, acest lucru imi poate afecta viata in viitor? Dar viata sexuala?

Răspuns Câştigător
| Justme1997 a răspuns:

Daca nu devine o obsesie sau o faci în exces nu afectează nimic

| timidul96 explică (pentru Justme1997):

In exces? O fac cam 1-2 ori pe zi si mai fac cateodata pauza de 1-2 zile

| Justme1997 a răspuns (pentru timidul96):

Nu-i stres, nu pățești nimic, doar viruși dacă nu ai antivirus laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru timidul96):

Rareste! 2-3 pe saptamana deocamdata.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu se deschide.

| doctorandus a răspuns (pentru CodrutElian1990):

E o poza. La mine apare.

Scrie "In God we trust, all others must bring data. W. Edwards Deming".

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu am inteles sensul.

| doctorandus a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Adica nu credem pe niciun om pe ochi frumosi, ci credem doar cercetari stiintifice bazate pe date empirice.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu am un principiu dupa care ma ghidez: Nu cred pana nu vad.

| doctorandus a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ceea ce am scris am scris referitor la sfatul tau sa o rareasca. Sfatul tau mi se pare ideatie bizara, deoarece contravine consensului medicilor si psihologilor ca masturbarea este nedaunatoare si poti s-o pratici de cate ori vrei (daca nu produce deranj).

Standardul epistemologic nu este cel al experientei personale directe, ci al largii acceptari de catre comunitatea stiintifica. Acesta este un lucru elementar pentru oricine a invatat o stiinta empirica la facultate.

| doctorandus a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza in fiecare zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Ai dreptate: specialistii in sexologie sustin ca masturbarea nu dauneaza, chiar daca este itensa, facuta cat place. Dar... am doua considerente la aceste lucruri (nu recomandari) pe care le exprim din proprie traire:
1. Daca vrei ca masturbarea sa fie cat mai placuta, atunci trebuie sa se faca de 2-3 ori pe saptamana. E adevarat, ca, mai ales la inceput, doresti cat mai des. Am facut si eu de 2-3 ori pe zi, dar dupa cateva luni am redus la 3-5 ori pe saptamana ca apoi de 2-3 ori. Si sexul facut de mai multe ori pe zi nu mai aduce aceleasi placeri ca atunci cand o faci l 2-3 zile. Si-ti spun ca am avut ocazia sa fac sex de 5 ori intr-o noapte (cu o femeie), dar la ultima nu mai aveam pic de sperma si placerea a fost foarte redusa.
2. Masturbarea in exces induce in corp o anumita oboseala.
3. Excesul de masturbare determina o mai mica atractie asupra sexului cu o partenera. S-a constatat ca tinerii de azi din Romania fac cu mult mai putin sex decat tinerii de acum 30-40 de ani. pe atunci tinerii nu aveau decat rar acces la filme porno.
In rest eu nu am zis doar a este spre binele actului din punct de vedere al placrii.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu nu m-am referit la vreo boala. Am expus punctul meu de vedere mai sus.

| doctorandus a răspuns (pentru CodrutElian1990):

3. Post hoc ergo propter hoc. De unde ai datele? Sursa sau nu se pune.

22 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

NU are de ce sa te afecteze mai ales daca mai faci si sexwinking
Ia sa caut ceva stimulent sa ma... si euwinking
big grin big grin big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca da

| lusyniuu a răspuns:

Pai filmele porno sunt mai mult pentru publicul masculin asa că arata in general ce ar vrea bărbații sa se întâmple. dar realitatea nu este mereu asa. iar unele femei nu au nonstop chef de sex, sex nebun in 10 pozitii. trase de par si ude la fiecare moment când ai tu chef, puse pe viteza maxima. poate unele sau in anumite zile au mai mult chef de o partidă mai haotică. dar per total filmele porno schimbă idea de cum este actul sexual si influențează si pe femei si pe bărbați. astfel te face sa crezi ca poate actul sexual nu este destul de bun daca nu iese ca in filmele porno sau i dunno...si nu uita ca acolo se arata doar o partidă de sex. unde i iubirea sau atractiea la propriu? este mai mult versiunea de sex pentru o aventura de o noapte dar nu este ce musai s-ar intampla in tro relatie + dacă te masturbezi prea des te poate seca de energie si vei fi mai slăbit.

| Luha_Elena_Lavinia_1998 a răspuns:

Dacă ești obsedat de acest lucru, îți poate afecta psihicul... Viața sexuală în niciun caz, poate din contră. rolling on the floor))

| Idk862 a răspuns:

Presupun că ești băiat
Nu are cum să îți afecteze viitorul
Toți băieții fac asta, dar nu toți recunosc?

| timidul96 explică (pentru Idk862):

Mda... nu toți recunosc