| Andrei1199 a întrebat:

Daca o femeie ia contraceptive cu o zi dupa aparitia petelor de sange, e ok? Vreau sa zic daca s-ar putea ca sarcina sa dispara.Nu stiu sigur daca e insarcinata, problema e ca nu i-a venit ciclul de 2 luni, iar ieri s-a trezit cu cateva pete de sange pe lenjerie.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Existenta unei sarcini instalate in uter poate fi confirmata doar prin efectuarea unui test de sarcina al carui rezultat sa fie POZITIV. In cazul in care sarcina este deja instalata si fixata in uter, folosirea unor pastile contraceptive ar fi INUTILA si mai ales IRESPONSABILA deoarece in nici un caz NU ar putea sa provoace disparitia sarcinii, ba din contra ar reusi sa provoace anumite complicatii. Producerea si aparitia respectivelor pete de sange probabil anunta inceperea menstruatiei in urmatoarele zile. Sanatate!

| kandaraki a răspuns:

Nu e ok cand ii curge sange unei domnisoare daca nu e in perioada ei, sarcina nu dispare, nu e ceva ce dispare din senin

| LexiEla a răspuns:

Pastila de a doua zi cum i se mai spune are efecte in primele 72 de ore mi se pare, dar e mai eficienta imediat a doua zi. Cauta pe net.

| MasterDisk a răspuns:

E bine, esti sanatos, e bine sa iei pastilele, va fi sanatoasa prietena ta.