| Costinamiha a întrebat:

Daca sunt in pauza de sapte zile de la anticoncepționale, in a treia zii de pauza, iar in a patra zii de pauza, ar trebui sa imi vina ciclu, dar nu ma doare burta, nici nimic, pot sa fii rămas gravida? Va rog, sa imi raspundeti!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Falsele menstruatii din timpul administrarii de contraceptive nu sunt precedate de sindrom premenstrual. Mai citeste prospectul de 5-6 ori, scrie acolo, inseamna ca nu l-ai retinut suficient

| corbulalbrosu a răspuns:

Incearca sa te linistesti fiindca in cazul folosirii anticonceptionalelor, procesul menstrual se modifica foarte mult, uneori chiar radical in sensul ca menstruatia poate sa dispara complet. De asemenea fiindca endometrul format este intotdeauna unul extrem de slab dezvoltat fiind unul mititel, pipernicit, organismul aproape ca nu va mai produce prostaglandina si ca atare ne mai existand factorul care sa produca crampe ale musculaturii ovariene efectiv nu mai apar durerile. Poti fi foarte linistita si incearca sa nu te mai stresezi inutil. Sanatate!