| Costinamiha a întrebat:

Sunt in pauza de sapte zile, in a patra zi de pauza de la anticoncepționale, si mereu imi venea ciclul, in a patra zi, de dimineata, acum nu mi-a venit si imi este foarte frica, pot sa fi rămas gravida, imi este foarte frica. Va rog sa imi raspundeti!

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat ai luat anticonceptionalele corect: recomandate de medicul ginecolog, incepute din prima zi ed menstruatie, luate mereu la aceeasi ora fara abateri, neasociate cu medicamente sau substante care le scad efectul (cele scrise in prospect), riscul de sarcina este infim. O intarziere de cateva ore a menstruatiei nu este smenificativa. Insa daca menstra nu apare pana maine sau stii ca ai facut ceva in neregula in ultima luna (abateri, consum de antibiotice, nerespectarea vreunei mentiuni a ginecologului), mergi maine la ginecologul tau (te va primi de urgenta)

| corbulalbrosu a răspuns:

Exista posibilitatea ca la un moment dat dupa cateva luni de folosire a metodei contraceptive cu ajutorul pastilelor AC sa nu mai curga nimic, sa lipseasca menstra, fiindca hormonii din aceste pastile nu permit organismului sa mai "construiasca"/produca endometrul, adica captuseala care tapiseaza peretele din interiorul uterului. Iar in cazul in care nu se mai formeaza endometrul in mod absolut sigur nu se mai poate ramane nici gravida fiindca ovulul nu ar avea suportul/"patul" in care sa se fixeze. Fiindca menstra care se elimina/curge la menstruatie reprezinta endometrul destramat, faramitat care se elimina lunar, reiese foarte clar, cu cat acest endometru este mai subtire, mai mic, mai anemic, cu atat cantitatea de menstra eliminata va fi mai mica sau asa cum am spus poate sa lipseasca/dispara complet. Starile de greata, de teama sunt provocate de stres si asa numita paranoie indusa mental si nu fizic deci proactic totul se naste si se produce doar in mintea ta. Linisteste-te fiindca NU EXISTA posibilitatea de a se forma o sarcina in acest moment nici daca ti-ai dori tu sa se produca. Multa sanatate!

| MeForeverAlone a răspuns:

Din moment ce ai purtat anticoncepționale nu ai cum să fi rămas gravidă, rămâi gravidă numai în cazul în care faci dragoste în timpul în care nu le folosești, poate doar ți-a întârziat puțin, nu te alarma.
Mai așteaptă o zi, două, să vezi ce se întâmplă.
Baftă! Ține-mă la curent!

| AutumnDay a răspuns:

Buna! Eu iau de 3 ani si ceva Diane 35. In primii 3 ani mi-a venit mereu in ziua 5. Dupa, in ultimele luni bune mi-a venit cand in ziua 3-4, cand in ziua 6, cel mai adesea in ziua 6. Daca nu iti vine pana diseara, iti recomand sa mergi la farmacie si sa iei un test de sarcina Onedia(vreo 3lei, ieftin si eficient) sau oricare altul, cel mai ieftin. La Belladona Onedia e 3 lei si Hyllan cred ca 5 lei. Mai sunt si altele mai scumpe, dar daca esti insarcinata iti iese la oricare test.
Daca testul iese negativ, in mod normal, cum scrie pe prospect, ar trebui sa incepi pastilutele in ziua a 8-a, ca de obicei, chiar daca nu ti-a venit menstruatia. Iti recomand totusi sa mergi la medic fix maine, sa stii ce ai de facut.
Inca ceva: daca tot iei anticonceptionale, inceteaza sa te mai temi ca ramai gravida, cu atat mai mult cu cat le iei corect. E un stres inutil.

| cristina710 a răspuns:

Esti mai mult ca sigur insarcinata.Asa am patit si eu

| Iubsan a răspuns:

Din punct de vedere medical nu ai cum sa ramai..doar ti s-a dereglat menstruatia din cauza pastilelor