| andreeastn a întrebat:

Daca sunt minora si vreau sa fac avort la un spital privat iar avortul costa 400 lei, poata sa imi ceara mai mult fiind minora?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca pretul afisat espet 400 de lei, atunci atat platesti!
In orice caz, depinde de cat de mica esti, fiindca sub 18 ani, se cere consimtamantul scris al parintilor, ca in caz de lesini, faci atac de cord sau alte probleme pe masa de operatie, parintii tai sa stie de tine si sa fii constimtit la acea procedura.

| Sofer a răspuns:

Nu are de ce sa îți ia mai mult, dacă chiar zici ca atât costa.

| andreeastn explică (pentru Sofer):

M-am uitat pe site-ul lor, avortul medicamentos costa 330 lei iar chiuretajul 444 lei

| alexalx1234 a răspuns:

Unde va este capul cand vi-o trageti cu toti tampitii de la varste asa fragede si dupa ajungeti cu burta pana la gat. Dupa va mai intrebati de ce va face lumea curve. Nu invatati deloc din greseli. Sunt atatea cazuri de genul si nici nu va pasa. Asta e o generatie distrusa din toate punctele de vedere. Fiti mai atente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Dacă ești minoră și dorești să faci un avort, din câte știu e nevoie de acordul unui părinte/ tutore legal. Însă:
2. Avortul nu e niciodată o soluție, ci o crimă care te va bântui întreaga viață... Unde mai pui faptul că după așa ceva poți deveni infertilă... straight face
S-a întâmplat, ai greșit, dar părinții rămân părinții tăi, prietenii adevărați îți rămân prieteni, iar școala se poate relua puțin mai încolo. Nu e o tragedie, mai ales pentru faptul că Dumnezeu te iubește. happy
Andreea, nu face o prostie. Fii mama unui copil care îți spune mamă, nu a unuia căruia i-ai răpit șansa să o facă.
Ai grijă de inima ta!

| Veltorb a răspuns (pentru anonim_4396):

Fără supărare dar nu asta a întrebat, dacă nu ai de gând să îi răspunzi la întrebare atunci nu mai răspunde deloc

| anonim_4396 a răspuns (pentru Veltorb):

Ai dreptate, nu avea rost ce am scris la punctul 1, dar nu regret niciun cuvințel de la punctul 2.
Avortul nu este ceva atât de simplu, ci are implicații profunde în sufletul unei femei. Am atenționat-o pentru binele ei.

| Veltorb a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu spun că ai avea intenții rele dar trebuie să ți minte că e vorba de un minor, probabil 14-16 ani și un copil i-ar putea distruge viitorul, nu e atât de ușor să reiei școala după ce ai un copil

| anonim_4396 a răspuns (pentru Veltorb):

Un copil i-ar închide niște uși pentru o vreme, dar uciderea lui i-ar răni sufletul poate pentru întotdeauna. Ce e mai grav?

| Veltorb a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă avortul(vorbesc de cel în perioada în care fătul nu e dezvoltat) e considerat ucidere atunci și masturbarea poate fi considerată crimă în cazul bărbaților deoarece "ucide" milioane de spermatozoizi, înțelegi ce vreau să spun? Dacă înțelege toate implicațiile și va vorbi cu un psiholog nu va avea răni emoționale

| anonim_4396 a răspuns (pentru Veltorb):

Inima embrionului începe la un moment dat să bată, de aceea e crimă...iar masturbarea este și ea păcat, însă nu crimă (unui băiat/ bărbat nu îi bate nicio inimă în pantaloni...cel puțin așa cred).winking

| MValentin a răspuns:

Bună, poti face linistită avort doar daca si clinica este de acord. Si in legatura cu banii nu o sa-ti mareasca... tot atata, maxim 100 lei in plus deci maxim si exagerat asta

| Veltorb a răspuns:

Nu, teoretic nu-ți pot cere mai mult

| ellatinaofficial a răspuns:

Nu iti cere mai mult decat in cazul in care ai nevoie de ingrijiri speciale