| GuiClaudia a întrebat:

Dacă un pachet de prezervative are termen de valabilitate până în 2025, în ce an a fost fabricat? Durex real feel mai exact

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Interesanta nedumerire aiwinking
daca ai fi avut un intreg lot cu mai multe pachete de prezervative (care vin la cutie), pe acea cutie ti-ar fi scris si seria lotului si cu acea serie s-ar fi putut afla

in orice caz din informatiile care circula pe net, se pare ca prezervativele au o data de "expirare" de aproximativ 5 ani de zile de la data fabricarii lor, deci in cazul tau 2025-5= 2020 ar fi anul fabricarii

succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu are nici o importanta cand au fost fabricate!
Stai linistita ca pot fii folosite inca 2-3 ani dupa ce expira termenul lor inscris pe cutie, ca doar nu le mananci si nici nu faci indigestie de la ele.

| Lupică27 a răspuns:

Le-am facut eu ieri, sunt proaspete!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Claudia termenul de valabilitate este o chichiță comercială prin care omul e pus să cumpere din ce în ce mai mult.
Dar, ceea ce mulți nu cunosc, este că data expirării este dată în condițiile ideale de depozitare. Nu degeaba se scrie pe ambalaje temperatura, umiditatea la care poate fi păstrat acel produs. Așa și cu prezervativele. Dacă ambalajul nu este deteriorat, umflat, nu a stat în căldură, da are valabilitatea până în 2025. Dacă nu, poate expira oricând. Pentru că prezervativele trebuie să aibă din ambalaj o anumită elasticitate, moliciune. Căci dacă devine uscat, rigid, la gunoi cu el.