| xXCarolinaXx a întrebat:

Dau Funda +Vot cine ma ajuta. exprimati-va opinia pornind de la ideea "Scoala ne ofera un viitor stralucit"...Macar niste idei.

multumesc anticipat

~~scuze de categoriehappy este cea mai accesata

Răspuns Câştigător
| blaxy a răspuns:

O adiere, o
oaptă u
oară pătrunde gândul meu tăcut
i zboară la zilele petrecute
în
coală până acum.Aceasta pentru mine este a doua casă, a doua familie
i o
ansă de a
cunoa
te
i de a ajunge mai departe, cât mai departe în viaŃă. Dar mai bine, haideŃi să
cunoa
teŃi
coala "Nichita Stănescu", căci despre ea este vorba.
Coridoarele, tresărind in ecouri de râsetele ginga
e ale copiilor, te fac să uiŃi de
griji, oricâte ai avea.Ca întotdeauna clopoŃelul anunŃă mult a
teptata pauză, apoi tăcerea
învăluie coridoarele, elevii intră în sălile de clasă: unii a
teaptă cu nerăbdare începerea
orei, alŃii doar sfâr
itul ei. Cele 22 de săli de clasă sunt mereu pregătite pentru a primi
elevii
i pentru a le asculta părerile diferite despre ceea ce(i înconjoară. )coala a fost
mereu într(o continuă schimbare. De cand am intrat in clasa a(V(a am cunoscut profesori
noi, colegi noi, materii noi. Schimbarea a fost
i va fi mereu benefică pentru toŃi. MulŃi
am considerat(o doar o joacă, dar ne dăm seama că doar datorită
colii putem privi
lini
titŃi cât mai departe.Să facem totu
i un pas înainte, spre
coală, în viitor. Pă
e
te cu
încredere spre covorul ro
u care te va conduce în sala de clasă, unde te a
teaptă băncile
moderne, dotate cu calculatoare, gata pentru începerea orei. Pe un ecran mare vom
urmări lecŃia înregistrată de profesor care va fi prezent in sală pentru a ne răspunde la
toate întrebarile. Elevii nu vor mai fi nevoiŃi să aducă ghiozdane grele, încărcate cu
manuale
i caiete aproape fără număr. Toate informaŃiile se vor afla în memoria
calculatorului, la care noi vom avea acces, ca să putem învăŃa tot ceea ce ne este util atât
teoretic dar mai ales practic.

Evident ca scoala are un cuvant foarte important de spus, in viata fiecarui om...Desi la noi lucrurile merg prost si in aparenta o scoala nu mai valoreaza mare lucru, nu te poti dispensa de invatat daca vrei sa ai o anumita demnitate si un anumit statut! Si ce daca cei care nu au scoala conduc masini luxoase si ce daca cei care au o cultura generala de invidiat sunt luati in ras?! in timp oamenii de calitate vor iesi la suprafata si se va vedea adevarata valoare!

2 răspunsuri:
| Pho3nix a răspuns:

''Scoala ne ofera un viitor stralucit''.
In Romania scoala iti ofera degetul mijlociu. E o teorie care este egala cu 0 barat.
In viata, daca stii sa te descurci, ajungi sus, dar daca nu, esti distrus.

| vlaaddd a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar scoala nu iti ofera absolut nimic.