| MiaChindri20 a întrebat:

De ce am foarte puțin ciclu? Adică dimineața și seara e destul de abundent, de ce la amiază e foarte puțin și uneori mi se oprește. Pot fi însărcinată sau am răcit?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Volumul ciclului menstrual este discutabil si difera de la persoana la persoana.
Ideea este ca-ti vine menstra si te tine tot atatea zile ca de obieci, chiar daca uneori este mai putin, iar alteori mai mult.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu se poate ca in acelasi timp sa ai menstruatie, dar sa fii si insarcinata. Cantitatea mica de menstra se datoreaza faptului ca endometrul format in ciclul menstrual anterior a fost unul anemic, subtire, slab dezvoltat, cu putine vase de sange si probabil si acelea foarte subtiri. Deoarece menstruatia este un proces produs exclusiv pe baza hormonala, rezulta ca raceala sau orice alta boala nu poate sa influenteze, nici pornirea, nici modul de manifestare a acesteia. In nici un caz nu poti fi insarcinata. Aceasta posibilitate poate fi exclusa in proportie de peste 99, 9%. Multa sanatate.

| OnuOnulică a răspuns:

Ai întreținut relații sexuale? Dacă nu, atunci e imposibil să fii însărcinată.

| Faranume1111 a răspuns:

Poti sa ai dereglari hormonale,sau pur si simplu asa esti tu, fiecare femeie este in felul ei, la unele le vine mai mult, la unele mai putin, pe altele le dor pe altele nu.No stress

| MiaChindri20 explică:

Nu am avut acte sexuale. Eu cu iubitul meu ne-am masturbat reciproc, dar asta s-a întâmplat cu 5 zile înainte de a-mi veni menstruația, iar menstruația mea vine regulat. Și-a dat drumul, dar după s-a șters cu șervețele umede, și pe mâine, dar după un timp mi-a pus iar mana jos. De asta zic, dar nu cred că pot fi însărcinată. Și de obicei îmi venea mult, acum e ciudat.

| Faranume1111 a răspuns (pentru MiaChindri20):

Crezi ca asa simplu ramai insarcinata?