| Ghostttt a întrebat:

De ce dupa ce ma masturbez ma simt palid si obosit?

19 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Din cauză că depui prea mult efort?
Mai bine roagă un prieten să o facă pentru tine.winking

| Ghostttt explică (pentru mihai69):

Prietena, poate laughing

| doctorandus a răspuns:

„Coacționar la clinica deschisă de Becali este Virgiliu George Vlăescu, un teolog care promovează intens multe teorii pseudomedicale pe diferite site-uri de extremă dreaptă."
—Alexandra Nistoroiu, PSEUDOMEDICINĂ! Clinica lui Becali face terapie cu vâsc pentru bolnavii de cancer. Febră indusă în tot corpul, ca să "fiarbă" cancerul! Libertatea, 29 martie 2019

„Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc."
—Brigaela, tpu.ro

| Emilian65 a răspuns:

Pentru ca in timpul masturbarii se consuma multa energie.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Conform cu http://www.bmi3d.com/calorieconsumption.html o persoana de 80 kg arde circa 86 kcal (echivalentul a mai putin de 10 grame de slanina) in cursul unei partide de sex linistit de jumatate de ora (pe care o putem compara cu masturbarea).

Am sa traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Nu stiam ca iei hiv daca te masturbezi

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Manca mai multe proteine, magneziu, fier, calciu ca poate ai anemie, ma intreb cand vei face sex ce se va intampla atunci cu tine?

| Emilian65 a răspuns (pentru RAY):

Dar cine a zis ca iei HIV daca te masturbezi? Te rog, sa citesti mai bine ce am scris.

| Emilian65 a răspuns:

D-lui doctorandus
Lasa domnule teoria si vorbele in vant! Vezi ce se intampla cu cei care se masturbeaza in exces si da-le un sfat folositor.

| doctorandus a răspuns (pentru Emilian65):

Energia, amice, se masoara in Jouli sau kilocalorii. Prin urmare "in timpul masturbarii se consuma multa energie" este batut campii cu brio, pentru ca stim ca 10 grame de slanina sau 22 grame de zahar sunt suficiente pentru a recupera energia pierduta.

| alexandrualind a răspuns:

Pentru ca depui efort si te oboseste.

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca masturbarea nu cauzeaza doar satisfactie.
Printre etapele masturbarii(fazele raspunsului sexual) se afla si tensiunea.
Atunci cand te exciti iti cauzezi tensiune, iar cand ajungi la orgasm eliberezi tensiunea.

Toata acesta teorie, in limbaj de anatomie insemna activarea sistemului nervos simpatic.

Daca citesti despre mecanismul stresului, o sa vezi ca spune asa:

Sistemul nervos vegetativ se activeaza ----DOAR IN SITUAII PERICULOASE---.
Acesta conceptie o creaza mass-media, pentru ca nu vor sa spuna ca si excitatia sexuala activeaza acest sistem.

Dar daca studiuezi anatomia sexului o sa vezi ca si excitatie sexuala activeaza acest sistem.

De ce excitatia te poate imbolnavi?
Pentru ca asa ne spune definitia stresului.

Cum se dau de gol cei care iti induce ca masturbarea este sfanta?

Atunci cand iti spune ca daca nu te masturbezi, te stresezi.
Daca deschizi acest subiect cu ei, o sa iti dai seama indirect cum masturbarea te poate imbolnavi.

O sa iti spuna asa:
Atunci cand te exciti se activeaza sistemul nervos simpatic iar acesta elibereaza catecolaminele, si devii anxios.

Daca nu activezi orgasmul, acesta anxietate nu dispare si te poate imbolnavi.

Aici indirect s-au dat de gol, pentru ca spune ca o anxietate continua fara elibereare te poate imbolnavi.

Acesta anxietate poate sa fie si frecventa, iar frecventa cu timpul se transforma in contiuna.

Deci oboseala din cauza ca acest sistem nervos simpatic, l-ai activat in exces.
Citeste despre stres, sa vezi cum te poate imbolnavi.
Cand inveti indirect vei invata si despre cum te poate imbolnavi masturbara.

| Seba2013 a răspuns:

Aa da si mai spun ca masturbarea poate cauza oboseala.
https://en.wikipedia.org/wiki/Postorgasmic_illness_syndrome

Acesta oboseala stiu ca apare dupa orgasm, dar cica nu stiu cauza.
La acest tip de oboseala nu stiu cauza uite aici:
https://en.wikipedia.org/wiki/Chronic_fatigue_syndrome

Asa spun ei ca nu cunosc, dar sunt prefacuti, pentru ca cunosc.

| 6684464 a răspuns:

laughing
Ar trebui sa te simti bine...
"palid si obosit" rolling on the floor

| Ghostttt explică (pentru 6684464):

"Dupa". Iti spune ceva?

| 6684464 a răspuns (pentru Ghostttt):

Da, de asta am râs. laughing

| ToKen a răspuns:

Poate ca 50 de dati consecutive nu sunt o idee buna.

| Roxxy95 a răspuns:

Cum e sa te simti palid? laughing

| Ghostttt explică:

Nu, nu mai cersi. Ai un raspuns prost.