| anonim_4396 a întrebat:

De ce e lumea atat de rea si homofobia e omniprezenta?

6 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Pentru ca oamenii se tem de lucruri pe care nu le cunosc si, pentru ca nu le inteleg, au 3 variante: sa se intereseze ce presupune (sa fii gay, in exemplul tau), sa fuga sau sa atace. La ce crezi ca ii duce pe cei mai multi mintea? Nu e asa peste tot, sunt si tari unde oamenii au inteles ca sa fii gay nu iti pune un stigmat, nu e contagios, nu e periculos, nu e antisocial etc. Oamenii se tem. De-asta sunt agresivi.

| ---droid-kid--- a răspuns:

Pentru ca asa e ea!

| miha_3376 a răspuns:

Lumea e rea in general pentru.ca probabil le este frica, ca persoana de langa este mai buna decat ea(scuze de cacofonie)...cat despre homofobie nu stiu ce sa iti spun

| carismgal a răspuns:

Pentru ca oameni sunt prosti si naivi, le e teama sa fie "incoltiti" si prefera sa "atace" din timp. generatiile mai vechi sunt asa, eu am 14 ani si pot sa spun ca acum nu mai sunt prejudecati, cred ca exagerez daca as spune ca 1 adolescent din 100 ar avea ceva impotriva unui gay
deci intr-un fel tot raul spre bine.

| carismgal a răspuns:

Pentru ca oameni sunt prosti si naivi, le e teama sa fie "incoltiti" si prefera sa "atace" din timp. generatiile mai vechi sunt asa, eu am 14 ani si pot sa spun ca acum nu mai sunt prejudecati, cred ca exagerez daca as spune ca 1 adolescent din 100 ar avea ceva impotriva unui gay
deci intr-un fel tot raul spre bine.

| marga_8173 a răspuns:

Ai mare dreptate... dar nu avem ce face, nu avem cum sa stopam astfel de manifestari, putem doar sa le ignoram. nu trebuie sa ne afecteze... happy este greu o data, de doua ori sa ii ignoram pe cei care nu pot accepta"necunoscutul" dar intr-un final vom reusi. Poate o sa se schimbe legile si in Romania... happy