| psycho123 a întrebat:

De ce exista homofobia?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Din cauza lipsei de cunostinte stiintifice si medicale corecte, exacte si precise, au aparut si s-au creat stari de anxietatea. de xenofobie, marturisita, acceptata, alimentata, insusita si fervent sustinuta de biserica si reprezentantii sai, care prin tot felul de dogme si principii religioase au inoculat in mintea prostimii ca homosexualitatea reprezinta ceva degradant, sau intr-un fel chiar ''raul absolut'' etc, daca este sa folosim si sa admitem acest termen...''elevat''. Iar acum dupa explicatia stiintifica si medicala acceptata reiese ca : homofobie s.f. (med.) : Reprezinta respingere violentă a homosexualităţii; fiind de fapt o ostilitate sistematică faţă de homosexuali. g.-d. -iei. Pentru mai multe informatii : https://ro.wikipedia.org/wiki/Homofobie

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

1. relatia dintre parteneri de sex opus este unica posibilitate de proceere? 2. este procrerea atributul gay/lesbi? 3. umanitatea poate exista fara Procreere? Nu's nici homofob si nici religios; dar in psihologie se spune (din ce in ce mai in soapta) ca homosexualitatea ESTE UN COMPORTAMENT SEXUAL DEVIANT.winking laughing tongue

6 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Pentru ca multi oameni simt un "complex de emoții precum anxietatea, dezgustul, aversiunea, furia, stinghereala și frica" față de un homosexual sau o lesbiană.
Ea include, de asemenea, respingerea persoanelor despre care se crede că ar fi gay și a tuturor lucrurilor asociate cu acestea

Răspuns utilizator avertizat
| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

E ceva specific omenirii. Teama de nou sau de necunoscut.
Aminteşte-ți că, în Evul Mediu oamenii persecutau anumite femei ( sau uneori chiar bărbați ) sub pretextul vrajitoriei. Acestia nu se temeau de magie sau de vrăjitoare ci de necunoscut.
La fel şi acum. Lipsa cunostintelor şi speculațiile formeaza o imagine negativă, niste prejudecăți.

| MULLER96 a răspuns:

Pentru ca exista ura