| Miihaa a întrebat:

De ce ma simt (ne simtim) vinovati dupa ce ne masturbam?
Dupa ce ma mai masturbez mai simt si o oboseala mentala?
Nu pot sa ma las de masturbare.

Răspuns Câştigător
| FemeiaPisică a răspuns:

Bună. O să încerc să îți explic detaliat și sper să renunți la sentimentul de învinovăție.

Masturbarea este o nevoie umană, iar tu ca om acorzi o importanță deosebită în satisfacerea nevoilor tale. Dacă te simți vinovată după ce te masturbezi este doar o iluzie a minții tale. Tu crezi că dacă faci acest lucru este ceva greșit și apare automat sentimentul de vinovăție.
Să presupunem că în acest moment tu ca și fată acumulezi o tensiune sexuală(te exciți, ceva normal). Trebuie să te eliberezi de acea tensiune, dar apare un blocaj mental. De ce apare acest blocaj când vrei să îți satisfaci o nevoie firească? Din cauza factorilor externi: biserica te face să crezi că dacă te masturbezi este un păcat mare, părinții nu au discutat cu tine despre educația sexuală deoarece consideră că este un subiect rușinos/tabu de care tu încă nu trebuie să știi, oamenii care râd și acuză că dacă o fată face acest lucru nu este în stare să își facă un prieten și îi stă gândul numai la sex... Sunt mai multe motive, eu le-am scris în general pe cele mai întâlnite.
Acum, te întreb: Când ești pusă în situația aceea, ce faci? O situație(nu problemă) trebuie ori rezolvată, ori acceptată:
1. Dacă îți satisfaci acea nevoie, situația pur și simplu este rezolvată.
2. Dacă respingi nevoia și accepți situația fără să o rezolvi, abia acum apare problema.
În concluzie, situația devine o problemă din cauza sentimentului de vinovăție care îți spune că nu este bine ce faci. Dacă aplici prima chestie scrisă, nu o să te mai simți vinovată și o să te împaci cu gândul că este ceva normal.

Până ajungi la orgasm temperatura corporală crește, respiri sacadat, transpiri... obosești. Când faci sport, nu epuizezi câteodată? Este ceva normal, de asta dormi mai bine după.

Dacă vrei să renunți la masturbare, trebuie să îți dorești cu adevărat și să ai ambiție. Este ca și cum ai renunța la un tic, greu dar nu imposibil.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate tu te simti vinovat... eu ma simt ceva mai relaxat

| mihai69 a răspuns:

1. Latinii aveau o zicală: „post coitum omni animal triste". Dacă asimilăm masturbarea cu un act sexual, se aplică și aici.
2. Probabil, dar dacă tu nu știi asta și ne întrebi pe noi, noi de unde să știm?!?
3. Nici eu. De peste 45 de ani.;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Post-coital_tristesse

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când actul sexual este imposibil apare această nevoie a masturbării.
Potrivit cercetătorilor britanici, persoanele care se masturbează începând de la vârste fragede pot ajunge, la maturitate, să nu-şi mai înţeleagă pe deplin sexualitatea, orientarea sexuală. Autosatisfacerea, excitarea sub propria atingere, poate rezulta în crearea unei personalităţi fals bisexuale sau homosexuale.
Masturbarea = desfranare
Masturbarea nu este un pacat usor
Masturbarea este un pacat al sufletului si al trupului. Chiar si numai prin acest pacat, omul cade din cinstea in care l-a asezat Dumnezeu si isi pierde mantuirea, dupa cuvantul Sfantului Apostol Pavel, care zice: "Nu va amagiti: Nici desfranatii, nici inchinatorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii (cei care se masturbeaza), nici sodomitii, nici furii, nici lacomii, nici betivii, nici batjocoritorii, nici rapitorii nu vor mosteni imparatia lui Dumnezeu" (I Corinteni 6, 10).
Masturbarea este un pacat al sufletului si al trupului de aici rezulta oboseala mentala de care vorbești.
Nu te poți lăsa de acest pacat?
Caută ajutor.
Degeaba te chinui de una singură nu vei reuși sa te salvezi.
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......masturbrii

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

De aici se trage expresia românească: „labă tristă".

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun troll esti

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum ii cheama pe acei cercetatori britanici, in ce revista au publicat si in ce an? Este indexata MEDLINE sau e revista de caterinca? (Ori una, ori alta.)

Chestia cu malahii e o greseala de traducere, vezi o traducere mai buna pe http://www.biblegateway.com/......?/passage/

Biblia nici macar nu pomeneste masturbarea (drept termen sau drept comportament). Explicat pe http://ro.wikibooks.org/......Masturbare

| Eduard196 a răspuns:

Ne simtim vinovati pentru ca este pacat. Iar oboseala mentala se creeaza pentru ca masturbarea consuma foarte multa energie mai ales in timpul orgasmului. Partea cea mai nasoala la risipa asta de energie este ca in timp ajungi sa nu mai fii atragator/oare pentru ca energia sexuala da atractivitatea. Iar ca sa reusesti sa te lasi trebuie sa elimini tot ce iti provoaca excitarea si sa faci o intelegere cu mintea ta sa ocoleasca tot ce duce la excitare.

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de zahar.

| andrey69 a răspuns:

Masturbarea nu este o greseala, este o necesitatea si nu cred ca este rusinoasa treaba, toti am facut sau facem,, poate inlocui sexul in anumite cazuri si suntem dependenti de sex iar cand nu ai un partener(a) aplici metoda asta,
iar cu oboseala nu sunt in masura sa iti raspundwinking