| Raissa12 a întrebat:

De ce ma ustura după actul sexual?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pot sa existe mai multe cauze care sa poata sa provoace un astfel de disconfort la terminarea actului sexual. Printre posibilele motive usturimea aparuta s-ar putea datora unei displazii cervicale/de col uterin adica o "rana pe col" care poate fi rezultatul/urmarea unei infectii/boli sexuale. De asemenea o dereglare a florei vaginale existente in mod natural la nivelul mucoasei vaginale si din acest motiv schimbarea aciditatii din vagin prin scaderea Ph-ului. Scaderea sau chiar lipsa lactobacilului duce la dezechilibrul florei vaginale si creeaza probleme si aparatului urinar. Printre simptome pot sa apara : mancarimi/prurit, miros neplacut, secretii/scurgeri ambundente, disconfort perineal, senzatii de arsura, iritatii, etc. este de ajuns unul singur, sau cel mai des la o inflamare a mucoasei vaginale. In astfel de situatii o consultatie ginecologica este unica solutie eficienta si....recomandata. Multa sanatate!

| lpavel a răspuns:

Motivele pot fi mai multe dar daca nu ai probleme de sanatate acolo jos atunci cred ca nu te exciti destul inainte de sex sau mai exact nu te umezesti destul...

| lpavel a răspuns:

Folositi un lubrifiant!