| fatatafrumoasa24 a întrebat:

Buna, de ce ma ustură partea de jos dupa actul sexual? Ma ustura când urinez si am un mic disconfort când ma așez.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai infectie urinara, repejor fugi la ginecolog numai face sex abtine te pana nu te consulta medicul si te pune pe tratament.

| fatatafrumoasa24 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Infectie urinară de la?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru fatatafrumoasa24):

Voi fetele faceti des infectie urinara de la frig microbi umblii desculță pe gresia rece, bacterii din apă etc etc.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru fatatafrumoasa24):

Sistemul imunitar praf

| Violleta2022 a răspuns:

Poate ca baiatul te raneste cu unghiile cand se joaca la pasarica ta, ori poate intra fara sa-ti faca un preludiu, si tu esti uscata, nepregatita pentru sex.

Sexul se inepe intoteauna cu un preludiu pentru fata si nu lasa baiatul sa sara pe tine, pana nu esti complet excitata si foarte uda, ca atunci sexul este durerors si respingator.
Inca ceva: nu mai lasa baiatul sa-si bage mainile in pasarica, ca te irita si posibil sa-ti faca vreo infectie, odata ce ai deja usturimi la urinat.

Sper ca folositi intotdeauna prezervativ la sex, ca de nu folositit, ai toate sansele sa iei si BTS (boli cu transmitere sexuala) care iti afecteaza uretra (pe unde faci pipi), vulva, coul uterin si vaginul.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ca regula generala, trebuie sa urinezi atat inainte cat si imediat dupa sex, tocmai pentru a preveni infectiile tractului urinar.

https://www.doc.ro/......tul-sexual

https://www.moldova.org/......-dupa-sex/

Apoi, cum ai intuit deja, nu este exclus ca si din cauza partenerului sa ai aceste simptome, in caz ca nu stii nimic despre istoricul sau sexual.

De citit si : https://www.drmax.ro/articole/usturimea-vaginala-ce-afectiuni-poate-indica

| iulia0514 a răspuns:

Cel mai sigur este să mergi la un ginecolog pentru un consult ca cu părerea ne putem da toții dar din păcate nu suntem medici să-ți spunem măcar asa informativ care e problema!
Desi vad ca Cristi știe tot deja a și pus un diagnostic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai degrabă este vorba despre o infecție urinară. Mergi la medic să-ți pună diagnosticul corect.

| fatatafrumoasa24 explică:

Sunt șanse sa fie vreo infecție din cauza partenerului sau vreo boală ceva?