| anonim_4396 a întrebat:

De ce majoritatea persoanelor spun ca"imi place de cineva dar acel cineva nu stiu daca ma place"?, adica pun aceasta intrebare dar nu fac niciun sacrificiu pentru asta
Oare orgoliul este de vina?

4 răspunsuri:
| anonimaa a răspuns:

Gabi87 are perfecta dreptate! nu cred ca o puteam spune mai bine.
cred ca spun asta pentru ca nu sunt siguri de sentimentele lor si seara dupa ce se gandesc "intens" la ce au de facut, vin pe TPU si ne cer sfaturi despre cum sa faca sa afle daca sunt placuti de X sau daca au vreo sansa cu Y.
orgoliul? mai mult sau mai putin. parerea mea [desi prin faptele mele nu par sa o urmez] este ca daca iubesti/placi suficient de mult o persoana, poti renunta la orgoliu, ca pana la urma o sa ramai singur cu orgoliu cu tot.

Răspuns utilizator avertizat
| ELLSSA a răspuns:

Nu numai orgoliu, dar intervine si teama de refuz, teama sa nu rada de acea persoana.Sunt multe chestii ce impiedica o persoana sa stea la o discutie despre sentimentele proprii.

| AnNe a răspuns:

Teama de refuz, sa nu te faci de ***happy