| Exilee a întrebat:

Cand am auzit de filosofie intaia oara, mi-a venit intrebarea : care este sensul vietii? Ati remarcat ca majoritatea ( daca nu toate ) persoanelor si-au pus aceasta intrebare cand au auzit de filosofie? Coincidenta oare? happy

14 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Am fost la baie la supermarket si la chiuveta aveau apa calda exact ca cea de la mine de acasa.
Coincidenta oare?

| plasticstyle a răspuns:

NU, cand am auzit prima oara de filosofie m-am gandit la persoana care vorbeste despre asta ca idolarizand niste morti frustrati cu diferite teorii si alea contradictorii in legatura cu universul nebunilor.filosofia e ramura ce studiaza o adunatura de cuvinte, puse in niste fraze, niste non sensuri.nu e nimic profund asa cum pare

| doctorandus a răspuns:

Pe Husserl nu l-a interesat sensul vietii. In orice caz, nu suficient de mult pentru a scrie despre asta.

| Wøodenpints a răspuns:

Cui îi pasă de sensul vieții? La categoria asta trebuioe să fie măcar o astfel de întrebare pe săptămână, la care niciodată nimeni nu a dat un răspuns concret sau universal valabil.
Cui îi pasă? Crezi că dacă-l descoperi, viața ta se va schimba radical în mai bine?

| Exilee explică (pentru Wøodenpints):

NU vreau raspunsuri la intreabrea cu privire la sensul vietii. Ci am constat ca majoritatea persoanelor care au inceput sa studieze filosofia, initial si-au pus acesta intrebare, chiar si eu. Ma rog, daca mai exista exceptii atunci imi cer scuze. Sa fie oare coincidenta ca toti ne-am gandit la acelasi lucru? Si fara indoiala ca vor mai exista astfel de persoane.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Exilee):

Eu nu m-am gândit la asta. Nici nu cred că există sensul vieții, deci n-ai de ce să te gândești la el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Wøodenpints):

Si eu cred cam la fel, oricum mori, si din start aici pierzi sensul.

| ErrorFound a răspuns:

Si...vrei sa-ti raspund sau nu la: Care este sensul vietii?

| OOOLEOOO a răspuns:

Viata este evolutie.
Sensul ei este evolutia dezvoltarii personale.

| Naяutσ a răspuns:

Nu prea cred.

| Exilee explică (pentru Naяutσ):

Eu zic sa crezi. Nu i-am interogat pe fiecare, dar majoritatea cunsocutilor mi-au marturisit ca asa este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care este sensul vietii? o intrebare inteligenta dar fara un raspuns decisiv, multi si.au pus intrebarea asta pentru ca te gandesti ce sens are totul cand viata omului atarna de un fir de ata si in fiecare clipa se poate rupe chiar si cand ati faci cele mai grozave planuri, si multi reusesc sa.si indeplineasca scopurile sa dea sens vietii lor, dar asta se intampla cand ajungi la batranete cand ai pierdut deja tineretea in favoare indeplinirii scopurilor tale, si nu te.ai putut bucura de ele in tinerete, deci ce sens are sa ai toate obiectivele indeplinite cand esti batran si ati astepti ceasul de duca? si aici iar trece oamenilor intrebarea asta ptin minte, ce sens are omul in viata, sa munceasca pe rupte ca sa aiba la batranete? sa stea degeaba in tienrete? nici asta nu e sens, cred ca sensul e ce lasi in urma ta urmasilor tai, ce amprenta ati lasi in lume, restul nu prea are sens pentru ca oricum ajungi sa te bucuri de prea putine, si cand ai de ce sa te bucuri tia sosit ceasul, de aceeea multi zic ca prezentul e cel mai important el e ce ai in fiecare secunda si te poti bucura de el, toate bune

| Gabitzu246 a răspuns:

Viata nu are sens, viata este o greseala, uitati de religie, ea a fost creata ca sa ne tina in,, lesa'' ganditi-va numa' putin daca nu ar fi fost religia... ar fi fost numai crime peste tot, de ce? pentru ca omu nu ar fi avut de ce sa se teama.

| Danciu821 a răspuns:

Nu cred