| Anonime a întrebat:

De ce nu vine sa ma vada?
Buna! Sunt intr o relatie cu un baiat de aproape 8 luni. Ne am cunoscut la facultate, colegi de grupa, mereu impreuna etc. Toate bune si frumoase, numai ca a venit momentul sa plec din Bucuresti pentru ca s a terminat facultatea (anul 1) si a trecut o saptamana si iubitul meu nu a venit sa ma vada, in conditiile in care zice ca ma iubeste si ca tine la mine enorm, ca ii e dor de mine etc
Eu stau foarte aproape de Bucuresti, la o ora distanta,ar putea oricand sa ia trenul, microbuzul etc. Ideea e ca parca relatia noastra s a racit, cand eram in Bucuresti ne vedeam zilnic, facea tot posibilul, isi gasea diverse pretexte si venea sa ma vada.
Mi a propus sa vin sa locuiesc cu el, dar am refuzat. Eu inca nu am facut nimic cu el, fiind virgina si ma gandesc ca asta e motivul pentru care tot insista. Parintii lui sunt despartiti de 1 an, iar el locuieste cu tatal sau, care mie mi se pare un om cam morocanos,ursuz si zgarcit si nu mi surade ideea de a sta cu el in casa. Tot pe acest motiv, evit sa ma duc la el acasa, apropo, el locuieste in Bucuresti si intr o zi tatal lui l a intrebat de ce nu vin sa locuiesc la ei vara asta, sau mereu.
Pe de alta parte, el a venit la mine acasa si am si dormit de 2 ori impreuna, parintii mei sunt foarte deschisi si comunicativi si i au spus prietenului meu, ei fiind mai de moda veche si mai protecti vi cu mine ca sa zic asa ca ar trebui sa vina la mine acasa si sa discute. gen sa ma "ceara". Cand iubitul meu a fost intrebat a zis ca ma iubeste foarte mult si are ganduri serioase in ceea ce ne priveste. (Parintii nostri nu se cunosc intre ei.)
Pe scurt, ca deja m am lungit, eu nu inteleg de ce nu vine sa ma vada, i am spus ca e oricand binevenit aici. Eu cred ca e din cauza tatalui sau. Ori e prea zgarcit si nu vrea sa dea bani pe drum, si mi a dat de inteles sa vin eu sa il vizitez pe el, ori relatia noastra nu mai functioneaza. Eu nu vreau sa ma duc,pentru ca mi se pare normal ca el sa lupte pentru mine si sa faca sacrificii ca baiat, pentru ca si eu am facut la randul meu.
Va rog sa mi spuneti cum vedeti voi lucrurile, eu nu mai pot de dorul lui, plang de cateva zile pentru ca am ajuns sa il iubesc cum nu credeam ca am s o fac. Pur si simplu ma simt incapabila si nu inteleg cum zice ca ma iubeste enorm, desi nu mi dovedeste asta.

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca daca ti-e dor, te duci sa il vezi. Ideea ca trebuie el sa se sacrifice fiindca asa ai stabilit tu, este egoista si te poate costa iubirea lui. Poate nu are bani, poate e ocupat, poate nici lui nu-i plac parintii tai (tu zici ca sunt deschisi si comunicativi, dar tot tu spui ca se baga enorm in viata ta si incearca sa ii impuna si lui un anumit comportament, adica sa vina sa te ceara dupa doar 8 luni de relatie). Cred ca trebuie sa mai lasi din fite si pretentii, ai idei peste care ar fi trebuit sa treci cel tarziu pe la 17 ani. Du-te sa il vezi, daca il iubesti. Dovedeste-i tu, nu mai astepta de la el. Dragostea inseamna sa daruiesti nu sa ceri si sa astepti sa ti se dea. E posibil ca el sa simta ca e momentul sa mai faci si tu niste sacrificii si niste eforturi, asa cum a facut el (chiar tu ai spus ca el a dat mult mai mult si ca pana acum eforturile au fost mai ales din partea lui).

| Anonime explică (pentru Brigaela):

NU sa ma ceara de sotie, ci parintii mei si tatal lui sa discute, in sensul ca eu ca fata, nu ma pot duce asa deodata in casa omului. Ai mei sunt mai grjulii, exagerat poate, dar vor sa se asigure ca totul va fi bine, si cum nu il cunosc pe tatal iubitului meu, vor sa stie ca sunt pe "maini bune"

| Brigaela a răspuns (pentru Anonime):

E prea devreme ca el sa aiba discutii serioase cu parintii tai, mai ales ca sunteti majori. Tu nu ar trebui sa te duci la el acasa, va puteti intalni in oras, la un film, in parc, etc E normal ca el, daca vine la tine, sa fie numai in prezenta parintilor tai, dar ai tai ar trebui sa fie mult mai discreti., Inteleg ca sunt grijulii, dar asta este suparator daca este excesiv. Il vor cunoaste si pe tatal oubitului tau, cand va fi vremea, pana atunci trebuie sa aiba incredere in deciziile tale si sa isi controleze execsul de autoritate. E mai bine sa fie cat mai discreti, prea multa vorbarie si intruziune probabil il deranjeaza pe prietenul tau si il face sa evite sa vina la voi acasa.

| Anonime explică (pentru Brigaela):

Asta cred si eu, dar ei considera ca nu ar avea de ce sa se simta timorat, ei sunt foarte de "gasca", dar si foarte exigenti in ceea ce priveste educatia mea.
Unoeri imi vine sa le dau dreptate, ca pana la urma, daca intr adevar m ar iubi, ar face pe naiba in 4 sa vina la mine. De bani nu poate fii vorba cu 10 lei se duce si se intoarce, atat i ar trebui, timp are...nu stiu ce altceva ar putea fi

| Brigaela a răspuns (pentru Anonime):

Parintii de gasca sunt de fapt inadecvati. Nimeni nu se asteapta ca un parinte sa fie de gasca cu niste tineri, exista niste diferente. Parintii sunt mai sobri, mai tacuti, mai seriosi. In clipa in care s-au edscris de gasca, inseamna ca au o problema grava si este normal sa il timoreze pe partenerul tau.
Eu cred ca se combina doua lucruri: parintii tai care se comporta nepotrivit (iar tu nu iei masuri) si dorinta lui normala de fi rasfatat (dupa ce te-a rasfata el pe tine). Tu de ec nu faci pe naiba in patru ca sa il vezi pe el, mai ales ca spui ca el are un părinte mai sobru si mai normal, mai putin bagaret si ciudat? Spui ca el a facut tot anul eforturi sa te vada. Poate ca acum e cazul sa faci si macar de doua ori mai multe eforturi, ca sa ii arati ca si tu il iubesti si ca ai meritat eforturile. Nu uita, intr-o relatie trebuie sa si dai, tu tot astepti si astepti, ceri si ai pretentii. Intai gandeste-te: am oferit eu mai mult? Iar daca raspunsul este nu, atunci rezolva chestia asta. Ai grija ca mereu tu sa dai mai mult, sa faci un sacrificiu in plus, sa faci un efort mai mare decat el. Asta inseamna iubire. Si asta il va face si el sa faca la fel si va menstine dragostea. daca tu dai si cu un ban mai putin decat a dat el (metaforic vorbind), relatia se duce de rapa din cauza ta. Si poarta o discutie cu ai tai, incearca sa le spui ca merita sa aiba incredere in tine si ca este nepotrivit sa se comporte ca niste adolescenti, ca de 1000 de ori mai bine sa fie mai sobri decat sa fie asa-zis de gasca, ac sunt parintii tai, nu prietenii tai si asta le aduce niste obligatii. Exigenta lor trebuie sa te priveasca strict pe tine, nu au nici un drept si nici o cadere sa fie exigenti cu el.

| Anonime explică (pentru Brigaela):

Parintii mei sunt exigenti cu mine, nu cu el laughing)
SI prin de gasca am vrut sa spun ca sunt glumeti, dar in limita varstei si decentei, adica sunt genul de persoane pozitive si optimiste. Nu e mare lucru ca venea sa ma vada pe mine. Daca nu venea la mine se ducea pe la vreun prieten, pentru ca nu il incanta ideea de a sta acasa cu taicas o. Si oricum, statea relativ aproape de mine, deci nu era mare lucru, ori ca se ducea la prieteni, ori ca venea la mine cand ei nu puteau iesi. Deci, vreau sa mai astept putin sa vad cum evolueaza lucrurile. Eu oricum sunt putin mai orgolioasa de fel :d

| Brigaela a răspuns (pentru Anonime):

Orogoliul iti va trece cand vei incepe sa il iubesti. Nu poti fi orgolioasa atunci cand iubesti, e o contradictie in termeni, e ca si cum ai spune ca ca esti rasa in cap, dar ai plete pana la umeri.
Uneori, nu efortul fizic e problema, ci senzatia ca esti luat de prost si ca la iubire ti se raspunde cu orgoliu, chestie inacceptabila

| Anonime explică (pentru Brigaela):

Exact asta simt eu acum din partea lui, pune mai presus ceea ce zice tatal lui decat iubirea pentru mine, desi eu pentru el mi am infruntat de multe ori parintii si nu mi a pasat, tot ca sa fie bine...

| Brigaela a răspuns (pentru Anonime):

Si nu mi-ai raspuns la intrebare: simti ca tu ai facut mai multe eforturi decat el sa il vezi, ca in cele 8 luni, initiativa a fost a ta macar in 50% plus una din zile? daca nu, a tunci sa stii ca e randul tau.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru Brigaela):

Te bati cu morile de vant nu vezi ca ea are pretentia ca iubi sa fi sclavul ei?

| Anonime explică (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Ai inteles complet gresit despre ce este vorba aici. Multumesc ca ai incercat sa ma "ajuti", dar raspunsul tau e pentru alt film.

| darrio2007 a răspuns:

I-ai spus si lui ce ne-ai scris noua aici? Ca plangi de dorul lui? Daca da, cred ca acea iubire de care vorbesti este numai intr-un sens.De la tine spre el.Ar fi bine sa prinzi curaj si sa il suni.Sa va dati intalnire undeva in Bucuresti. Nu la el acasa.Si sa stati de vorba la modul serios in aceasta privinta.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns:

Halele maica sfanta este nevoie urgenta de interventia POLITIEI, domnisoara draga in acest moment tu traiesti cea mai frumoasa perioada a vietii studentia, perioada in care tu trebuie sa strabati toate cearsafurile campusului universitar, betii in camin, iesit cu fetele in club, cabane chefuri,. invatat examene nu sa stai ca fraiera dupa un singur carnat, asta e valabil si pentru el snteti prea tineri pentru lucruri serioase voi nu constientizati ca timpul trece in defavoarea voastra fato distreaza-te o sa [plangi dupa aniii astia halele maica sfanta

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti pretind eceva ceea ce tu nu esti dispusa sa oferi!
Daca il iubesti cum pretinzi, lasi aroganta si te duci la el!
In dragoste nu pretinzi doar, ca sa primesti, trebuie intai sa oferi tu!
Du-te pana nu se rupe relatia si regreti, posibil ca baiatul sa aiba o problema sau sa nu aiba bani cu ce sa vina la tine, du-te macar sa vezi care este situatia lui!

Ma asteptam sa ai mai multa compasiune si dragoste pentru iubitul tau, dar te vad in incapacitatea de a pricepe ca dragostea functioneaza in ambele sensuri, nu doar sa astepti sa primesti intotdeauna!
Daca il iubesti asa cum pretinzi, du-te tu la el, ca nu crapa nimeni, este un semn de dragoste asta, lasa aroganta si limitarea!

| mihai69 a răspuns:

De ce? din „N" motive. Sau din niciunul concret.
Nu asta contează, ci felul cum comunicați în timpul acesta. Și cum vă planificați folosirea vacanței, fie împreună, fie separat. Dar în orice caz, în funcție neapărat și de dorințele celuilalt.
Voi încă nu sunteți un cuplu, în sensul adevărat al cuvântului, așadar nu e cazul nici să ai prea mari așteptări de la el. Și nici el de la tine.
Oricum, tu, ca virgină, e de înțeles să fii mai reținută și mai „fricoasă", dar după ce o să mai „crești" vei vedea lucrurile ceva mai altfel.
Baftă!

| h3r a răspuns:

Totuși, mi se pare exagerată reacția ta.
Discutați, spune-i că îți lipsește, vezi cum pune și el problema.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru h3r):

Comportament tipic de femeie virgina aspiranta la postul de nevasta si cratita

| h3r a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Tu chiar nu ierți nimic? happy

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru h3r):

Asemenea penibilitate nu

| WaterDrop a răspuns:

Prostii, foarte probabil si-a gasit pe altcineva iar relatia voastra s`a racit din cauza distantei.

Nu are bani de drum? Daca te`ar iubi si ar fi serios, ar fi mers pe jos pana la tine si nu i`ar fi pasat de ce spune tatal lui.Restul sunt vrajeli ieftine.

Iti voi da proasta veste ca acestea sunt doar banale motive ca sa aiba timp de altcineva.

| Anonime explică (pentru WaterDrop):

Nu cred ca poate fi vorba de inselat intre noi.

| Anonime explică (pentru WaterDrop):

Daca avea pe altcineva iti dai seama ca nu mai tinea mortis sa ma mut cu el. Stiu e vorba si de faptul ca inca nu am facut nimic cu el si tocmai de asta mi e frica..sa nu ajung sa fac pasul asta si apoi sa se plictiseasca si sa gaseasca motive sa ne despartim. Pana la urma, asta ar fi, as trece peste probabil, din mandrie in cel mai scurt timp posibil, dar...happy

| WaterDrop a răspuns (pentru Anonime):

Buna gluma happy. Coboara de pe norisorul tau virgin si priveste in jur. Te iubeste enorm dar se impiedica de taica`su (banuiesti tu) si de 1 ora de mers? Sa fim seriosi.Plus ca 8 luni deja, deci a intervenit banalitatea si monotonia.Are toate motivele sa se uite dupa alta.

In locul lui alergam distanta pana la tine, zilnic, daca te-as fi iubit si nimeni/nimic nu m`ar fi putut impiedica.Cum ziceam, restul sunt scuze jalnice si minciuni.

Crede`ma ca la orice motiv te gandesti tu, ne facem viata si alegerile singuri.Nimeni nu ne poate opri daca ne`o dorim.El insa nu si`o mai doreste.

| Anonime explică (pentru WaterDrop):

Nu cred ca poate fi vorba de asta. Am tot avut discutii mai mici sau mai mari, iar saptama trecuta am explodat, i am spus ca nu mai suport ca s a schimbat, ca e ironic, rautacios, bine recunosc ca am exagerat si am vrut sa vad cum reactioneaza, si i am dat de inteles ca m am saturat si ca nu mai vreau sa fiu cu el. Am izbucnit in lacrimi mai mult de nervi si de pentru ca ma ofticam ca am inceput sa ne certam, iar el cand a auzit asta a inceput sa planga, dar plangea atat de crunt, cu sughituri, nu am vazut vreodata un baiat sa planga in halul ala si ma strangea in brate si nu voia sa mi mai dea drumul. Nu cred ca daca e vorba sa si fi gasit pe altcineva facea asa.

| WaterDrop a răspuns (pentru Anonime):

Ok, ok, hai sa dam la o parte aceasta ipoteza pentru moment, desi nu este deloc exclusa chiar si cu testul tau, pentru ca sunt mai multe motive pentru care ar fi putut reactiona asa si nu iubirea lui nebuna pentru tine.Sa vedem ce ar mai putea fi.

Probabil este un sentimental incurabil care a fost controlat de familie toata viata lui cu 0 vointa proprie.A facut mereu ce i`a spus tatal lui, pentru ca nu a avut niciodata curajul sa-i tina piept.Are nevoie de ajutor in acest caz, incearca sa-l convingi sa mearga la un psiholog.Pentru ca daca el atat de slab incat sa nu poata realiza asta si sa treaca peste, cu siguranta nu va asculta ce ii spui tu si poate nici chiar un specialist.Insa are nevoie de ajutor pe acest plan.

Pe de alta parte avem situatia "mi se pare normal ca el sa lupte pentru mine si sa faca sacrificii ca baiat, pentru ca si eu am facut la randul meu" ceea ce este perfect normal.Tu acum esti intr-o relatie cu un baietel speriat nu un barbat.O astfel de relatie poate merge bine intr-un singur fel: Sa moara parintii lui si tu sa devii barbatul in familie, pentru ca el nu va fi capabil sa ia singur deciziile.Iti doresti asta? sau vrei sa te simti protejata, incurajata si sa ai langa tine o persoana care sa te ajute sa evoluezi? Vor aparea momente pe viitor legate de diferite probleme, in care nu va fi capabil sa te ajute si asta poate duce la decizii si mai rele.Deci, tu ce iti doresti? Esti impacata cu gandul ca ai putea fi fericita doar cu atat? Nu`ti doresti mai mult?

Iubirea e frumoasa, stiu, insa ne orbeste si daca se duce dupa un timp, ramanem cu nimic, pentru ca nu am fost capabili sa gandim mai departe de ea.Asa se nasc multe vieti irosite si se inchid multe drumuri spre fericire.

| Verginic?Vac?Gras? a răspuns (pentru Anonime):

Ehe fetito mai ai de papat mamaliga

| UnBroken2016 a răspuns:

CHiar daca sunt parintii tai de treaba poate lui nu ii place sa stea acolo. Cu fosta prietena care am fost putin peste 3 ani, nu cred ca m-am dus la ea ( inca statea cu parintii ei ) de 3 ori. Plus ca eu stateam singur, imi convenea sa stam la noi, fara batai de cap. Plus, trebuie sa stii ca te iubeste. Ce baiat mai sta 8 luni cu o fata si nu face sex? Sa fim seriosi. Ai spus ca esti la facultate, deci sunteti majori. E si putin papa lapte ( ma refer la faza cu plansul mai ceva ca o fata ). Asta e bun de maritat, faci ce vrei din el. Nu il pierde!