| RAY a întrebat:

De ce personale poligame sunt imorale iar cele monogae morale? de ce te obliga societatea sa ai o relatie monogama? de ce este asa promovata monogamia?

http://www.descopera.ro/......-culturala

10 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Pentru ca in legea animalelor femeia este un purtator de pui care duce gena mai departe adica un obiect si daca leul batran sa zicem nu mai poate sa isi apare teritoriu atunci alt leu o va avea si va face copii cu ea, noi oamenii am depasit faza asta si ne consideram finte superioare adica iubim si ne daruim iubirea unei singure persoane cu care vrem sa traim toata viata, dar vad ca femeile se considera niste obiecte avand in vedere ca se arde cu toti din iubire

| raluk27 a răspuns:

Pentru că poligamia duce la promiscuitate si la alterarea valorilor morale (stabilitate, respect, dragoste, fidelitate, famile etc, toate calitatile care dau valoare unei relatii dintre doi oameni)
In plus, relatiile monogame sunt mai apreciate pentru ca sunt mai greu de menținut. E mai greu sa pastrezi afectiunea si dragostea unui singur om, decat sa ii iei la rand. Fiind mai greu de menținut si persoana care depune efort in acest sens e considerata ca avand mai multe calitati.
Pe termen lung, cine e mai de apreciat? Un barbat care a iubit o singura femeie si a avut o casnicie de-o viata si o batranete frumoasa sau unul care a fost cu toate si a tavalit tot orașul?
Nu mai citi toate prostiile si asa zisele studii antropologice. Iti spala creierul.

| Axde a răspuns:

Pentru ca asa a lasat Dumnezeu, deci asa e ordinea fireasca a umanitatii.
Dar tu poti foarte bine sa fii poligam cu cineva la fel.

| RAY explică (pentru raluk27):

Deci acum 10 de mii de ani cand femeile nu erau tratate ca niste sclave cum au fost in ultimele mii de ani aceste valori tot existau,de ce trebuie natura umana sa fie morala? nici o primata nu e monogama,monogamia e o inventie umana care nu are o baza biologica,cand iubim e cineva nu devenim asexuali fata de sexul opus, dupa ce barbatul termina sexul cu o partenera si intra alta partenera in camera are iar erectie exact ca la animalele poligme,marimea testiculelor,competita cu sperma toate astea indica o specie poligama nu monogama,numarul divorturilor,infedilitatea etc

nu are importanta ce importanta morala dam noi unei persoane, fiecare are libertatea de a face ce vrea nu noi putem decide ce e moral sau imoral, monogamia a fost o inventie masculina de a stapani femeia asta e adevarul, ce sens are sa stai cu cineva doar de dragul societati? majoritatea au stat din compromis intr-o relatie monogama, specia umana nu e monogama e poligama

| RAY explică (pentru vocea):

Am depasit pe naiba faza asta, omul este o fiinta care are acelasi dorinte ca orice primata, ca barbati au inventat monogamia e modul lor plin de compansiune fata de sexul feminim, iubirea find un atasamant e adevarat dar nu inseamna ca omul e monogam, un barbat poate iubi si insela si tot va iubi pe iubita lui asta pentu ca dorinta sexuala e poligama iar atasamentul e monogam, adica suntem finte sociale doar monogame atat

| RAY explică (pentru Axde):

Se vede clar ca nu ai citit vechiul testament

| vocea a răspuns (pentru RAY):

Da-ti o funda ai raspuns bine, barbatul iubeste o femeie toata viata dar se culca cu mai multe deci vezi ca nu suntem rase superioare suntem de fapt niste hibrizi combinatie intre animal si o fiinta superioara

| Axde a răspuns (pentru RAY):

laughing Adevarul este ca nu l-am terminat. crying

| RAY explică (pentru vocea):

Iubeste o femeie? Atunci de ce o inseala? Monogamia nu vezi ca nu are logica e ceva ilogic

| raluk27 a răspuns (pentru RAY):

Ok ok cum zici tu, primata mica. Spor la cautat banane!